IMG804

Twórcze spotkania wąchockiej młodzieży z kompozytorem. Wojciech Głuch spontanicznie zorganizował warsztaty muzyczne

Jak informowaliśmy w Wąchocku gościł , uznany pianista, kompozytor,aranżer i pedagog. Naszym miastem artysta interesuje się od wielu lat, ale dopiero teraz dowiedzieliśmy się skąd to zainteresowanie. Muzyk od ponad 20 lat mieszka w Szwecji gdzie zawodowo jest związany z Wydziałem Baletu i Teatru Uniwersytetu w Goeteborgu.

Wojciech Głuch jako autor wielu musicali i kompozytor muzyki filmowej ma marzenie zrealizowania w Wąchocku projektu na wielką skalę. Byłby to musical, który w swobodnej muzycznej formie opowiadałby historię miasteczka. Znalazłoby się miejsce na satyrę, humor i historię Wąchocka. Dzieło mogłoby pozostać w pamięci na wieki. Zgodnie z pomysłem w spektaklu muzycznym autorstwa W. Głucha w warstwie muzycznej i literackiej wyreżyserowanym przez profesjonalistę zagraliby wyłonieni w castingach uzdolnieni mieszkańcy Wąchocka.

W Wąchocku Wojciech Głuch spotkał się z ludźmi tworzącymi kulturę w tym mieście.

W piątek artysta spotkał się w UMiG w Wąchocku z władzami samorządowymi. W spotkaniu uczestniczyli burmistrzowie miasta Jarosław Samela i Sebastian Staniszewski oraz przewodniczący Rady Miejskiej Robert Janus wraz z przewodniczącym Komisji Promocji Edwardem Lipcem. Obecny był dyrektor MGOK Marian Susfał i Marek Samsonowski.

Wojciech Głuch w szerokim wystąpieniu opowiedział co skłoniło go do podjęcia próby zrealizowania muzycznego przedsięwzięcia. Wiele środowisk na całym świecie ma swoją legendę, którą można ubrać w trwałe widowisko. Wąchock, zdaniem artysty zasługuje na taką pamiątkę naszych czasów dla współczesnych i potomnych.

Na niedzielę zorganizowała artyście szereg spotkań. Zaczęliśmy od Chóru Barka Anny Sitkowskiej. Kompozytor podczas Mszy Św. przysłuchiwał się efektom pracy dyrygentki chóru. Później wziął udział w spotkaniu z chórzystami w kawiarence cysterskiej, gdzie podzielił się z chórem swoimi spostrzeżeniami. Był pod wrażeniem olbrzymiego potencjału artystycznego formacji. Poznał też członków chóru, w którym ujście dla swojej pasji ma wiele znaczących postaci naszego miasta. Wspomnijmy tylko, że w chórze śpiewa lekarz Jarosław Bilski i emerytowani nauczyciele Stanisław Piętak i Elżbieta (Gucia) Ciok.

O 14 w MGOK, miało się odbyć spotkanie z uzdolnioną muzycznie młodzieżą z Wąchocka. Przyszło kilkanaście osób, ale dyrekcja zapomniała otworzyć ośrodek kultury o umówionej porze. Spotkanie rozpoczęło się z półgodzinnym opóźnieniem. Kompozytor z marszu zorganizował warsztaty dla zgromadzonych wąchockich artystów. W. Głuch wykazał się niezwykłą charyzmą pedagoga szybko wciągając zgromadzone osoby w muzyczne zabawy. Widać było, że młodzi ludzie potrzebują nauczyciela tej klasy. Chłonęli „sprzedawaną” wiedzę z zapartym tchem.

Przez 60 minut słuchacze mieli okazję poznać wiele tajników sztuki operowania głosem i instrumentami. Marcelina Miernik deklamowała Redutę, Michał Piętak śpiewał i grał swoją niszową muzykę. Piotrek Sitkowski popisywał się słuchem absolutnym, był też Kuba Chaba, Ola Samsonowska i Jola Rudzka z Wielkiej Wsi. Na Jolę kompozytor zwrócił uwagę i docenił pracę jej dotychczasowego instruktora muzyki. O Oli Samsonowskiej powiedział, że uwielbia ją już dziś za skrzypce, które brzmią jak u najlepszych. Najmłodsi mogli poćwiczyć indywidualnie. Zuzanna Bilska z Parszowa grała na flecie poprzecznym przy akompaniamencie samego mistrza. Kompozytor był zdziwiony, że w Ośrodku Kultury, w mieście gdzie jest tak wielu zdolnych muzycznie ludzi znajduje się nie nastrojone stare pianino. Po kilku taktach zagranych na instrumencie dało się zauważyć jak jego wytrawne ucho nie może znieść dźwięków wydawanych z pianina. Zniósł to cierpliwie pytając czy ktoś mógłby zadecydować o doprowadzeniu instrumentu do używalności.

Po warsztatach Wojciech Głuch uczestniczył w próbie Kapeli Sołtysa, która przygotowywała się do występu w muzycznym programie Telewizji Polsat – Tylko Muzyka. Udzielił muzykom cennych wskazówek i podpowiedział  kilka zmian w sposobie wykonania utworu, który kapela zagra podczas nagrania w telewizji.

Wieczorem kompozytor wziął udział w osobistym wydarzeniu artystycznym. W Ostrowcu Św. podczas 3 ostatnich wieczorów koncertował jego syn Marcin Dominik Głuch. Po koncercie W. Głuch wiele mówił o Wąchocku i projekcie jaki ma zamiar zrealizować w naszym mieście. Przysłuchująca się temu dyrektor tamtejszego Centrum Kultury nie kryła zazdrości, że to mały Wąchock znalazł się w centrum zainteresowania kompozytora.

Wszystkie szkolenia muzyczne dla wąchockiej młodzieży, chóru Barka i Kapeli Sołtysa Wojciech Głuch przeprowadził gratis. Kolejne spotkania planowane są w okresie 29-30 października br, podczas których kompozytor przeznaczy również gratis, kilkadziesiąt godzin dla mieszkańców Wąchocka, którzy czują „muzykę”. Za to wszystko w imieniu mieszkańców serdecznie Panu Dziękujemy. To prawdopodobnie pierwszy artysta tego formatu, który w tak krótkim czasie, tak wiele zrobił dla naszej społeczności.

O kompozytorze i rozmowach prowadzonych w Wąchocku szeroko relacjonują najnowsze papierowe wydania Tygodnika Starachowickiego i Gazety Starachowickiej z 23.07 br.

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (Skomentuj ten artykuł!)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
 • euro
  Olle. Viva Espania! Dziewczyna z Wąchocka była wolontariuszką EURO 2012
 • kamera
  Od rana Telewizja TVR emituje program o Wąchocku. Po południu kolejne odcinki
 • IMG751
  Traktorzysta choruje… i kto to skosi?
 • IMG771
  Kosiara zadziałała. Troszkę niestarannie, ale „cóś” drgnęło
 • DK42
  Kończą renowację DK 42. Czy tak miało być?
 • IMG777
  Kilka zdjęć, trzy publikacje – jeden efekt. Zobacz jak się zmieniało.
 • W.Gluch
  Znany kompozytor chce stworzyć musical z Wąchockiem w tle
 • IMG782
  Suchedniów: Stoi na przejeździe lokomotywa.
 • IMG789
  Z rynku nie zadzwonisz. Zdemontowali aparat.
 • IMG779
  Była piękna, chwilami podwójna i pełna.
 • DSC_0769
  4 x TAK. Kapela Sołtysa w następnym etapie Must be the music. – relacja prosto z Warszawy.
 • boisko plażowe
  Piłka plażowa w Wąchocku
 • eos do 30072012 122
  Sentymentalna wizyta w Muzeum Wsi Kieleckiej
 • IMG626
  Rura wzdłuż Wielkowiejskiej położona
 • IMG839
  Wyjazd na krajówkę ze znakiem STOP
 • IMG850
  Kontrowersyjna interwencja policjantów z Wąchocka
 • plażowa
  W niedzielę dogrywka w „siatkę” plażową.
 • o.jerzy
  Zmarł o.Jerzy, były proboszcz parafii i przeor klasztoru.

 • Łyki statystyki. 150 tysięcy odwiedzin na stronie wachock.info
 • pies
  Z ostatniej chwili: Pies Baryła się odnalazł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.