IMG_1697

Troszkę Wąchocka w skansenie w Tokarni

Dwa domy z ulicy Starachowickiej w Wąchocku zostały odtworzone w w Tokarni koło Chęcin. Dom rodzinny Bożeny Kowalskiej (pielęgniarki z Wąchocka) muzeum zakupiło w ubiegłym roku. Rodzinny dom Honorowego Obywatela Wąchocka ks. prałata Franciszka Szczykutowicza został rozebrany i przewieziony do Tokarni ok. 1980 roku. Ponad 30 lat  leżał w częściach pod wiatą na terenie muzeum. Każda deska była numerowana. Dach tego domu był wykonany z gontu modrzewiowego.

Do  rekonstrukcji użyto autentyczne detale takie jak okucia drzwi i okien.  W ubiegłym roku Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni otrzymało unijną dotację. W programie znalazło się wzbogacenie sektora małomiasteczkowego o kilka chałup. Znalazły się w nim 2 domy z Wąchocka i dom szewca z Daleszyc.

Budynki już są postawione, ale wnętrza jeszcze nie są udostępnione do zwiedzania.  Dla nie zorientowanego turysty ich posadowienie jest teraz bez znaczenia, ale szkoda że muzeum nie pokusiło się o ustawienie domów z ulicy Starachowickiej  w naturalnym szeregu przy zaimprowizowanej ulicy.  Pierwotnie obydwa domy oddalone były od siebie o 100 metrów, ale stały w jednej linii wobec obecnej „szosy” jak współczesną trasę DK42 nazywali niegdyś starsi mieszkańcy.W muzeum obydwa domy znajdują się blisko , ale jakby bokiem do siebie.

Nad wejściem do domu Szczykutowiczów pozostawiono autentyczne tabliczki z ostatnią numeracją, ale ten dom  miał też numer 35. Zabudowa od rynku miała więcej budynków. W 1939 roku wiele domów spłonęło. Dziś w miejscu gdzie się znajdowały jest ogrodzenie placu szkolnego. W pewnym czasie uporządkowano numerację, likwidując numery nie istniejących domów.

Muzeum zamierza urządzić w domach ekspozycje związane ze staromiejskimi rzemielśnikami. Dom ze Starachowickiej 19 ma pełnić rolę domu fotografa. W przeszłości  był domem szewca i krawcowej. W tym domu urodził się i wychował żołnierz września 1939 r Tadeusz Lucjan Nowakowski – późniejszy uczestnik walk pod wodzą gen. Andersa,- a także Franciszek Szczykutowicz(ur 1933) ksiądz prałat w USA i jego brat Czesław Szczykutowicz(ur 1931- zm. w 2004 r)- były radny Gromadzkiej Rady Narodowej, prezes OSP, b.szef Komitetu Serwitutowego w Wąchocku.

Tadeusz Nowakowski zmarł na emigracji w Londynie w 1995 roku. Na reprodukcji powyżej: portret, który zajmował najważniejsze miejsce w domu na Starachowickiej.

Swoje dzieciństwo w tym domu w towarzystwie dziadka i babci, jako opiekunki na czas pracy rodziców spędzał do 7 roku życia autor tej publikacji.

PS. Z wielkim sentymentem zajrzałem dziś do tego domu. Odżyła pamięć przypominając fakty sprzed 40 laty. Pojawiły się też łzy wzruszenia, a obecni w pobliżu turyści nie mogli uwierzyć, że to dom babci i dziadka człowieka, który  jest jednym ze zwiedzających. Gdy zobaczyłem odrestaurowane wnętrze pojawiły się też obrazy z dzieciństwa, tym bardziej że kilka dni temu podczas porządkowania starej stodoły udało się odnaleźć kilka „świętych” obrazków i  przedmiotów pochodzących z izb tego domu.

Dom rodziców B. Kowalskiej (państwo Bastrzykowie) zniknął całkiem niedawno. Kronika opisywała to wydarzenie. Jego architektoniczna klasyka XIX wiecznej zabudowy miejskiej Wąchocka wpadła w oko etnografom z . Okazały, wieloizbowy budynek z dobudowaną tzw. komorą został w całości odtworzony i od nowa pokryty gontem. Zamontowano w nim również oryginalną bramę. Odbudowano także piece i kominy, które nadal mogą pełnić swoją rolę. Do historii budynków z ulicy Starachowickiej wrócę w kolejnych publikacjach. /Tomasz Szczykutowicz – /

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (Skomentuj ten artykuł!)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
 • IMG528
  Byliśmy w Barze- relacja i zdjęcia z Ukrainy
 • IMG559
  Poważny wypadek motocykla w Wielkiej Wsi.
 • mammobus2
  „Medica” zaprasza do mammobusa na badania
 • IMG573
  Frezują. Rozpoczął się remont DK 42.
 • piłka
  Cieszą się w Wąchocku, Euro się zaczyna – DESZCZ pokrzyżował plany
 • IMG579
  Dzień Dziecka.Turniej odbył się w szkole. „Polska” wyszła z grupy.
 • IMG593
  Sołtys Śmiałek z polsatowskiej „Pierwszej miłości” pochodzi z Wąchocka – Paweł Okoński, aktor spotkał się z publicznością w Starachowicach.
 • IMG619
  Boże Ciało – procesja przeszła ulicami Wąchocka
 • euro
  Emocje blisko
 • piłkarze
  Jednak nie takie euro-spoko
 • jel-ak
  Program tegorocznych uroczystości partyzanckich Wykus – Wąchock
 • IMG626
  Zwinęli asfalt. Rozpoczęły się prace na Wielkowiejskiej. Trwają na Starachowickiej.
 • IMG647
  „Kabaret pod Wyrwigroszem” promował Wąchock
 • IMG634
  Wykus – Wąchock. Zakończyły się uroczystości patriotyczne
 • sołtys kapela zdj
  Sensacyjna wiadomość. Kapela z Wąchocka w programie Polsatu.
 • 513px-Znak_A-12a.svg[1]
  Niebezpiecznie na „objeździe” Wielkowiejskiej – podczas kolizji dwoje moich dzieci cudem uniknęło obrażeń
 • objazd2
  Objazd podczas remontu.- nowe fakty.
 • bronislaw-komorowski
  Pierwsza w historii wizyta głowy państwa w Wąchocku?!
 • IMG572
  Nowa warstwa asfaltu wyżej tylko chwilowo.
 • IMG688
  Tirem w tira. Na ul. Kieleckiej nie wyhamowała ciężarówka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.