IMG593

Sołtys Śmiałek z polsatowskiej „Pierwszej miłości” pochodzi z Wąchocka – Paweł Okoński, aktor spotkał się z publicznością w Starachowicach.

Wąchocczanin , aktor scen wrocławskich teatrów spotkał się w Starachowicach z przyjaciółmi, kolegami z liceum i nauczycielami na spotkaniu autorskim w Bibliotece Pedagogicznej. Cykl nosi tytuł ” Spotkanie po latach…”. Na spotkanie z wychowankiem przyszli emerytowani nauczyciele II LO: Władysław Pokrywka, Felicja Korpanty, Jadwiga Madetko, Kazimierz Piotrowicz i Marian Janusz.  Wśród zaproszonych gości znaleźli się oprócz rodziny aktora (mama Dorota Okońska i siostra lek. stom. Iwona Okońska z dziećmi) również radni z Wąchocka Tomasz Szczykutowicz i Kazimierz Winiarczyk oraz honorowy sołtys Marek Samsonowski, dyrektor MGOK Marian Susfał  i wicedyrektor ZPO w Wąchocku Elżbieta Niedziałek. Spotkanie zorganizowała Aldona Adamczyk z biblioteki w Starachowicach dzięki pomocy germanisty z II LO, Mariana Janusza.

Aktor urodził się w 1961 roku. Jest absolwentem szkoły podstawowej w Wąchocku, a potem II LO w Starachowicach. Już wówczas dał się poznać jako uzdolniony aktorsko uczeń . Występował  w organizowanych  szkolnych akademiach. W liceum założył kabaret. Po maturze studiował we Wrocławiu i z tym miastem związał swoje życie zawodowe pracując w Teatrze Polskim. Debiutował jako 19 latek na deskach Teatru Polskiego.  Dziś jest współwłaścicielem prywatnego Wrocławskiego Teatru Komedia, który założył w 1997 roku. Prawdopodobnie był to pierwszy prywatny teatr w Polsce. W uzyskaniu licencji pomogła zdecydowana postawa Wojciecha Pokory.

W teatrze Pawła Okońskiego grają (lub grali) takie gwiazdy polskich scen jak , , ( serial Plebania)- wspólnik Okońskiego, czy Joanna Pierzak (Złotopolscy). Teatr specjalizuje się w komedii. Na przedstawieniach są komplety widzów. P. Okoński znany jest również widzom telewizyjnym. Paweł zagrał (lub gra nadal) wiele ról w serialach i filmach. Był partnerem Hanki Mostowiak – (Dominika Ostałowska) jako szef sądu w „M jak Miłość”. Grał epizody i role drugoplanowe w Fali zbrodni, Świecie według Kiepskich, w „Konsulu” z Fronczewskim i wielu innych produkcjach. Ostatnio w „Czarnym czwartku, Janek Wiśniewski padł” – zagrał partyjnego dygnitarza. Popularność telewizyjną przyniosła mu rola sołtysa Mariana Śmiałka w serialu „Pierwsza miłość”. Obecnie postać ta ma rozbudowaną rolę w serialu, a  Pawła Okońskiego można zobaczyć coraz częściej na ekranie TV. Aktorskim życiem Pawła jest jednak teatr. Teatr, który  pochłonął go całkowicie. Młodzi aktorzy- jak twierdził gość starachowickiej publiczności – nie lubią teatru. Film, czy serial daje im większe szanse na popularność i rozpoznawalność. Paweł Okoński po doświadczeniach z serialami spotyka się z różnymi reakcjami ludzi na ulicy. Wołają do niego – eee, Śmiałek! Raz jest sympatycznie, a czasem nie. Widzowie mieszają rzeczywistość z filmową fikcją, a aktorowi nierzadko trudno jest się w  znaleźć w tak odbieranej rzeczywistości.

Takich i wiele innych opowieści znalazło się podczas spotkania w Starachowicach, gdzie Okoński dzielił się z obecnymi opowieściami o kulisach pracy artystów. O wpadkach, o przerwach w przedstawieniu czy o dzwoniących na widowni komórkach, które potrafią zepsuć spektakl. W komedii jest łatwiej zareagować ze sceny co ostatnio zdarza się coraz częściej. Podczas poważnych przedstawień dzwoniące komórki, a co gorsza odbieranie ich i rozmowy stają się plagą.

Aktor przez kilkadziesiąt minut opowiadał o swojej pasji pracy w teatrze. Wykorzystując swój talent aktorski obrazowo przytaczał anegdoty co wzbudzało salwy śmiechu i spontaniczne oklaski zgromadzonych w bibliotece osób. Początek spotkania był trudny dla Okońskiego. Widząc tyle osób które przyszły na spotkanie wzruszyły aktora. Artysta zanim się rozkręcił, dłuższą chwilę panował nad osobistymi emocjami.

Zwracał się imiennie do gości, do pedagogów z II LO opowiadając przy tej okazji o psotach jakie czynił w szkole i sypał nazwiskami nawet woźnych szkolnych (woźny Kaptur). Z wielkim sentymentem wracał do lekcji łaciny i języka polskiego (W.Pokrywka i F.Korpanty). Polonistce był wdzięczny za wymaganie cytatów z klasyki literatury, dzięki temu zaliczył egzaminy wstępne, mimo iż posądzono go ściąganie, a przecież u Korpantowej cytaty trzeba było wykuć „na blachę”. Germaniście za znajomość j.niemieckiego. –  W filmografii aktora jest rola niemieckiego turysty w Polsce (w filmie niemieckim).

Podczas spotkania Paweł Okoński (jako serialowy sołtys) został zaproszony do udziału w Turnieju Sołtysów który w Wąchocku odbędzie się w dniach 30 czerwca – 1 lipca. Dyrektor SCK w Starachowicach, zadeklarował, iż postara się zorganizować spektakl teatralny na scenie SCK. Paweł Okoński miałby okazję zaprezentować swój teatr w rodzinnych stronach.  Po raz pierwszy od 30 lat, czyli od czasu gdy wyjechał studiować do Wrocławia, a w Wąchocku i w Starachowicach bywał w tym czasie tylko prywatnie. Możliwe że do skutku dojdzie spektakl w hali lejniczej muzeum. Obecny na spotkaniu starosta Andrzej Matynia interesował się aktorstwem Pawła.   (na zdjęciu obok dwóch sołtysów, filmowy Wadlewa i honorowy Wąchocka). W wieczornych wydaniach TVP INFO można było zobaczyć krótką relację ze spotkania z aktorem.

-miło było napisać o przyjacielu we własnej gazecieTomasz Szczykutowicz

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (Komentarzy: 3)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI i oznaczony tagami , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

 • Informacje od Czytelników
 • IMG549
  Nareszcie! Będą remontować Wielkowiejską
 • IMG550
  Już wiadomo którędy do Wąchocka
 • sesja 24.02
  Obrady dziś i jutro
 • IMG528
  Byliśmy w Barze- relacja i zdjęcia z Ukrainy
 • IMG559
  Poważny wypadek motocykla w Wielkiej Wsi.
 • mammobus2
  „Medica” zaprasza do mammobusa na badania
 • IMG573
  Frezują. Rozpoczął się remont DK 42.
 • piłka
  Cieszą się w Wąchocku, Euro się zaczyna – DESZCZ pokrzyżował plany
 • IMG579
  Dzień Dziecka.Turniej odbył się w szkole. „Polska” wyszła z grupy.
 • IMG619
  Boże Ciało – procesja przeszła ulicami Wąchocka
 • euro
  Emocje blisko
 • piłkarze
  Jednak nie takie euro-spoko
 • IMG_1697
  Troszkę Wąchocka w skansenie w Tokarni
 • jel-ak
  Program tegorocznych uroczystości partyzanckich Wykus – Wąchock
 • IMG626
  Zwinęli asfalt. Rozpoczęły się prace na Wielkowiejskiej. Trwają na Starachowickiej.
 • IMG647
  „Kabaret pod Wyrwigroszem” promował Wąchock
 • IMG634
  Wykus – Wąchock. Zakończyły się uroczystości patriotyczne
 • sołtys kapela zdj
  Sensacyjna wiadomość. Kapela z Wąchocka w programie Polsatu.
 • 513px-Znak_A-12a.svg[1]
  Niebezpiecznie na „objeździe” Wielkowiejskiej – podczas kolizji dwoje moich dzieci cudem uniknęło obrażeń

3 odpowiedzi na „Sołtys Śmiałek z polsatowskiej „Pierwszej miłości” pochodzi z Wąchocka – Paweł Okoński, aktor spotkał się z publicznością w Starachowicach.

 1. sędzia pisze:

  Szkoda że Hanka zabiła się w pudełkach, i sędziego Władka też nie ma. A tak kochał Mostowiakową.

 2. YESS pisze:

  PAWEŁ PRZYPOMNIJ SOBIE O WĄCHOCKU PRZECIEŻ JESZCZE TU ŻYJEMY -DAWAJ!!!

 3. Mania pisze:

  POZDRAWIAM pAWLA oKONSKIEGO / sMIALKA / mARYLA SATARACHOWIOCZANKA,OBECNIE KANADA-VANCOUVER KOLEZANKA WLODKA PERCHEL.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.