IMG375

Oczko. 21. sesja Rady Miejskiej za nami

Jak zwykle w ostatni piątek miesiąca odbyła się w Wąchocku. Trwała do godziny 15. W środę i czwartek obradowały komisje. Sesja chwilami miała burzliwy przebieg, gdyż radni chcieli szczegółowo zapoznać się z omawianymi tematami. Stąd pojawiały się pytania, a to stawało się pretekstem do szerokiej dyskusji.

Radni podjęli uchwałę o lokalizacji pomnika Mariana Langiewicza. Pomnik ma być postawiony przy budynku szkoły podstawowej. Mniej więcej w tym samym miejscu gdzie obecnie znaduje się obelisk poświęcony Bohaterom wojny z 1920 roku z bolszewikami. Ten z kolei, zgodnie z planem rewitalizacji ulicy Kościelnej znajdzie się po przeciwnej stronie ulicy. Przemawia za tym jego wysokość, która nie będzie stanowiła przeszkody widokowej obiektu klasztornego. Po długiej dyskusji w której wziął udział szef Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Andrzej Karykowski radni jednogłośnie zgodzili się na zaproponowaną lokalizację pomnika. Wyjaśniono przy tej okazji, że decyzja Rady z poprzedniej sesji w sprawie zdjęcia sprawy pomnika z porządku obrad nie była wyrazem dezabrobaty samego pomysłu budowy, lecz chęcią bliższego zapoznania się z tematem. 30 dni wystarczyło, by w kuluarowych rozmowach uznać, że pomnik może w Wąchocku powstać, mimo iż nie wszyscy byli zgodni co do jego przyszłego posadowienia.

Radni długo rozprawiali nad zmianami w budżecie. Kontrowersje wzbudziła kolejna dodacja przedmiotowa dla MGOK w wysokości 15 tysięcy zł. Radni Komisji Budżetowej byli skłonni dać połowę tej kwoty i wnioskowali do burmistrza o dokonanie autopoprawki w projekcie uchwały. Ten jednak nie zgodził się na to. Sytuacja przed głosowaniem była o tyle groźna dla uchwały, że mogła być nie przegłosowana. Ta sama uchwała mówiła o ważniejszej decyzji finansowej. Chodziło o 600 tys. złotych, które z remontu ulic Nadrzecznej i drogi Rataje – Węglów trzeba było przesunąć na realizację inwestycji Rewitalizacja etap I. Burmistrzowi Jarosławowi Sameli udało się pozyskać 1 milion złotych z Urzędu Marszałkowskiego. Dzięki temu być może uda się sfinalizować IV przetarg na rewitalizację. Trzy poprzednie unieważniono, gdyż proponowane przez wykonawców kwoty znacznie przekraczały zarezerwowane na ten cel w budżecie środki . 7 maja nastąpi otwarcie ofert IV przetargu.

Burmistrz Wąchocka poinformował, że przetarg na budowę ulicy Wielkowiejskiej wygrała firma Budromost. Prawdopodobnie w ciągu nabliższych 14 dni firma przedstawi projekt organizacji ruchu (objazdów) i wejdzie na plac budowy.

O innych tematach poruszanych na minionej sesji Kronika będzie wracać w kolejnych publikacjach. Między innymi Czytelnicy dowiedzą się jak można otrzymać dofinansowanie od MGOK na działalność twórczo-artystyczną oraz o tym że w okolicy Wąchocka może powstać zakład zajmujący się utylizacją samochodów i sprzętu elektronicznego. Być może będzie się likwidować urządzenia zawierające rtęć i fluor. Decyzje w  sprawie lokalizacji takiego zakładu podjęło już Starostwo Powiatowe. Chodzi o teren tzw Elaboracji, której działki znajdują się w granicach gminy Wąchock. Zapraszamy do lektury .info. Będzie też o tworzeniu jednej klasy I w nowym roku szkolnym /tsz/

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (Komentarzy: 2)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI, Sesje Rady Miejskiej i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
 • IMG_1516
  Muzyczna modlitwa do Papieża
 • jajko
  Alleluja. Życzenia Świąteczne
 • kopie z LG 1176
  Przystanek w centrum bez zmian
 • warszawa 10.04.2012
  Wąchocczanie uczcili Ofiary Smoleńska w Warszawie
 • IMG394
  List Czytelnika – Ależ bałagan!
 • Kopia _MG_5526
  Pomóżmy studentce. Pisze pracę o Wąchocku.
 • IMG388
  Panie kierowco ciężarówki zaparkowanej na ul. Kościelnej…
 • tir-symbol
  Opinia Czytelnika: Niebezpieczne parkowanie na wzgórzu
 • znak B-1 zakaz ruchu
  W czwartek (26 kwietnia) do Mirca okrężną drogą.
 • objazd2
  Czy ktoś myśli? Ćwiczenia strażaków.
 • IMG409
  Młoda rada też miała sesję
 • IMG431
  Nowy proboszcz liturgicznie objął parafię w Wąchocku
 • scyzoryki
  Wąchock walczy o Scyzoryki – pomóżcie sms-em
 • 1 maja
  Dziś 1 maja – zobacz archiwalny film z pochodu w Wąchocku
 • IMG450
  Strażacy w Święto Pracy byli w pracy. Duży pożar „za torami”
 • kopie z LG 312
  Rodzinna majówka na święto miasta. Młodzieżowa Rada zaprasza 3 maja pod MGOK.
 • IMG458
  Msza Św. za Ojczyznę na 3 maja. Niegroźny wypadek dziewczynki z pocztu sztandarowego
 • IMG462
  Zaczyn przed Euro 2012
 • IMG466
  Święto Miasta przy Rodzinnej Majówce
 • nokia agi 543
  Nie ma już najstarszej „tablicy ogłoszeń”

2 odpowiedzi na „Oczko. 21. sesja Rady Miejskiej za nami

 1. o proboszczu pisze:

  Mieni się pan Kronikarzem Wąchocka a nie napisał ani słowa o odwołaniu proboszcza. lekceważy się czytelników, których przez takie zachowanie pan traci. wszyscy wiedzą, że pan sie przyjaxni z opatem, ale to nie powód by nie dac informacji o prawdziwych przyczynach odwołania ksiedza proboszcza. Panie Tomaszu. Pan jest naszym najlwazniejszym źródłem informacji. Czy mam sie zawieść.

 2. czytelniczka pisze:

  Do „o proboszczu” : idź Pan do opata i zapytaj a nie podpuszczaj Kronikarza. Kler ma prawo mieć swoje tajemnice, Panu nikt w domowe brudy nie zagląda, żeby potem na forum pisać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.