IMG375

Dwie sesje – obradowali starsi i młodzi

Dziś w Wąchocku odbyły się dwa wydarzenia samorządowe. Od 10 w MGOK trwała 20. sesja Rady Miejskiej. O 16 obrady rozpoczęła Młodzieżowa Rada Miejska. Starsi i młodsi samorządowcy mieli pracowity dzień.

Gościem na sesji RM, była przedstawicielka Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad, której radni zadali wiele pytań związanych z przebiegiem przez Wąchock drogi krajowej nr 42. W fazie przetargu jest poważniejszy remont nawierzchni. Jak informowaliśmy w Kronice, stara nawierzchnia zostanie sfrezowana, a na to miejsce zostanie położona nowa warstwa bitumiczna. GDDiA zamierza wyrównać odcinek od ul. Górnej na Wygodzie do ul. Kieleckiej (granica administracyjna m. Wąchock). Remont nie obejmie odbudowy zatok przystankowych, ale pojawi się nowe utwardzone pobocze wzdłuż ulicy Starachowickiej.

Radni przyjęli na sesji informację Powiatowego Urzędu Pracy nt. stanu zatrudnienia i bezrobocia w powiecie starachowickim.

Gościem na sesji był również dyrektor ZDP Leszek Śmigas, który wyjaśniał dlaczego w 2012 roku powiat nie prowadzi inwestycji na drogach w gminie Wąchock. Gmina nie zgłosiła chęci partycypowania w kosztach inwestycji drogowych w 2012 roku.

 Po uwzględnieniu drobnej poprawki radni przyjęli Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi (…) w 2012 roku. Program precyzuje szczegółowo współpracę ze szwajcarską fundacją Tierschutzbund Zurich w zakresie sterylizacji i czipowania zwierząt.

Na sesji pojawił się projekt uchwały dotyczącej zgody na lokalizację pomnika Mariana Langiewicza, który w 150 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego zamierza postawić w Wąchocku Komitet Budowy Pomnika. Radni w głosowaniu postanowili zdjąć ten punkt z porządku obrad i przenieść go pod obrady kolejnej sesji. Projekt trafił do radnych w ostatniej chwili i zdaniem radnych nie został dogłębnie przedyskutowany na komisjach. Nie było też okazji zapoznać się ze szczegółami tej inicjatywy społecznej. Wprawdzie wydanie zgody na lokalizację nie pociąga kosztów gminnych, ale niewielkie kontrowersje wzbudza lokalizacja pomnika. Miałby on znaleźć się w miejscu gdzie obecnie znajduje się obelisk poświęcony bohaterom wojny 1918-1920. Obelisk w planach rewitalizacji ulicy Kościelnej ma z kolei wyznaczone miejsce po drugiej stronie ulicy. Kolejna sesja Rady Miejskiej związana ze zmianami w budżecie głównie pod względem rzeczonej rewitalizacji odbędzie się po świętach Wielkanocnych.

Po południu rozpoczęły się obrady Młodzieżowej Rady Miejskiej pod przewodnictwem Anny Podzielnej (na zdj. w środku). Młodzi radni dyskutowali głównie nad zmianami w statucie. Okazało się, że wymaga on pewnych doprecyzowań w szczegółach mówiących o wygaśnięciu mandatów. Zastanawiano się nad możliwością głosowania internetowego. Wnioski o zmiany w statucie referowała radna Marcelina Miernik (na zdjęciu poniżej).  Młodzieżowa Rada Miejska na skutek próśb ze strony uczniów Gimnazjum Publicznego postanowiła złożyć wniosek do organu prowadzącego o ustanowienie  2 maja br dniem wolnym od nauki szkolnej. Okazało się bowiem, że w gimnazjum w Wąchocku prawdopodobnie jako jedynej szkole w województwie, odbywałyby się tego dnia zajęcia lekcyjne. Oznacza to, że długi weekend majowy byłby poszatkowany wolne/szkoła dla młodzieży gimnazjalnej i dla nauczycieli. 1 i 3 są dniami świątecznymi.

III sesja MRM zdominowana była ponadto wieloma wątpliwościami młodzieży co do sensu działalności . I nie potrzebnie, gdyż działalność grupy osób skupionej wokół MRM jest zauważalna od kilku miesięcy co bez wątpienia wpłynęło na jakość organizowanych w Wąchocku imprez kulturalnych i sportowych./tsz/

 

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (1 komentarz)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI, Sesje Rady Miejskiej i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
 • IMG340
  Wnioskował o przystanek jak był radnym.
 • IMG342
  Kiwanie głowami. Na dzień dobry, czy z politowaniem? Kolejny przykład drogowego wstydu.
 • ul.
  Reklamacja uwzględniona. Wykonawca zabiera glinę.
 • zdjęcia z canona do kwietnia 2011 2282
  Będą wesela z Panem Młodym. Za 10 dni Wąchock będzie miał Sołtysa.
 • IMG344
  Paliło się w kominie na Kieleckiej
 • lg 409
  Wielkowiejska się doczekała. Urząd ogłosił przetarg na budowę ulicy.
 • images[2]
  Zmarła doktor Wanda Szczykutowicz
 • IMG356
  Marek Samsonowski nowym sołtysem honorowym
 • IMG366
  Parszów. Pierwszy słup zdemontowany
 • IMG129
  Dziesięciu chętnych na budowę Wielkowiejskiej
 • Jan Paweł II
  Ojcu Świętemu zaśpiewają
 • kasa
  Pomyłka zdublowała gminną kasę- Niestety, to był prima-aprilisowy żart Kroniki.
 • IMG_1516
  Muzyczna modlitwa do Papieża
 • jajko
  Alleluja. Życzenia Świąteczne
 • kopie z LG 1176
  Przystanek w centrum bez zmian
 • warszawa 10.04.2012
  Wąchocczanie uczcili Ofiary Smoleńska w Warszawie
 • IMG394
  List Czytelnika – Ależ bałagan!
 • Kopia _MG_5526
  Pomóżmy studentce. Pisze pracę o Wąchocku.
 • IMG388
  Panie kierowco ciężarówki zaparkowanej na ul. Kościelnej…
 • tir-symbol
  Opinia Czytelnika: Niebezpieczne parkowanie na wzgórzu

Jedna odpowiedź na „Dwie sesje – obradowali starsi i młodzi

 1. mac pisze:

  Co przyświetlało dyrektorowi placówki oświatowej, aby uznać za sensowne prowadzenie zajęć w dn. 2 maja? Nie mam przymiotnika opisującego jego cechy charakteru i stan umysłu. Nawet jak teraz zmiani decyzję to moje plany na długi weekend są pogrzebane. Marzę o szkole w której większy wpływ na jej działalność mają rodzice.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.