IMG356

Marek Samsonowski nowym sołtysem honorowym

Tak jak było do przewidzenia i czego nie wypierali się organizatorzy wyborów sołtysa, został mianowany przez Towarzystwo Przyjaciół Wąchocka Honorowym Sołtysem. Gala nominacyjna odbyła się w minioną sobotę w MGOK w Wąchocku. Imprezę prowadził Mieczysław Szczodry, były burmistrz miasta. W 1994 roku wraz z kolegami z TPW był autorem pomysłu, by w miejskim Wąchocku (po odzyskaniu praw miejskich) nadal istniał sołtys. Pierwszym honorowym sołtysem został Paweł Wrona.

Pomysł był przedni, ale to charyzmat kolejnych honorowych sołtysów nadawał oblicze wizerunkowi sołtysa. Ogólnopolskie media zainteresowały się sołtysem z Wąchocka, gdy po latach przerwy zaczęto odgrzewać stare dowcipy o Wąchocku. Pomogła Partia Dobrego Humoru pod przewodnictwem Szczepana Sadurskiego, satyryka który powołując partię w 2001 roku w krzywym zwierciadle pokazywał stan polskiej polityki. Sadurski ogłosił program w którym stolicę należałoby przenieść do Wąchocka. Powołał też gabinet cieni z Marią Czubaszek i Krzysztofem Skibą na czele. W rządzie PDH ministrem rolnictwa miał zostać Andrzej Maksymow, ówczesny honorowy sołtys. Wybory do parlamentu miały odbyć się jesienią. W Wąchocku zaroiło się od kamer telewizyjnych i mikrofonów radiowych. Gorzej już nie będzie – komentowali znani reporterzy – ale na pewno śmieszniej.

Kolorytu dla postaci sołtysa dołożył , który w 2006 roku został wybrany kolejnym honorowym sołtysem. W marcu 2011 roku (a nie tuż przed Turniejem Sołtysów w czerwcu,jak informowała jedna z gazet) złożył rezygnację. Dokładnie w rocznicę bezkrólewia powołano nowego sołtysa, czyli Marka Samsonowskiego.

Impreza, która odbyła się w minioną sobotę, nie została odpowiednio wykorzystana do promocji Wąchocka na zewnątrz. W Wąchocku też nie cieszyła się wielkim zainteresowaniem, a szkoda bo widac było że starano się przygotować ją dobrze. Zabrakło nieco doświadczeń przy tworzeniu dobrego show. A wybory sołtysa w Wąchocku  powinno być wielkim medialnym show. Służącym promocji. Tak niestety  będzie nadal jeśli scenariusze imprez opierać się będą na klasyce stosowanej w minionych latach. Tak się dziś tego typu imprez nie robi.  Dosadnie podsumował ją operator z ekipy TVP, która przyjechała zrobić newsa z wydarzenia. Tych słów nie da się powtórzyć, a były mocne i padły po imprezie w obecności kilku osób, w tym jednego z wiodących członków TPW.

Nowy sołtys, dobrze znany w Wąchocku muzyk niemal z marszu wczuł się w rolę. Jego sołtysowanie otworzy z pewnością nowy rozdział w kreowaniu postaci sołtysa. Wszak nie wszyscy muszą być do siebie podobni. Rożmiej kreował postać chłopa. Jego kostium i aparacja dopełniały barwy postaci. Samsonowski już podczas inauguracji dał do zrozumienia, że będzie sołtysem estradowym. Od razu pojawił się w otoczeniu muzyków tworzących kapelę. Jest to doskonały pomysł na zmianę dotychczasowych standardów. Jakie będą efekty sołtysowego panowania? Mieszkańcy Wąchocka będą się musieli przekonać. Marek Samsonowski znalazł się w dość specyficznej sytuacji. Postacią był dobrze znaną jako animator kultury.  Jego dotychczasowe osiągnięcia muzyczne są bezdyskusyjne. Będzie musiał  pogodzić karierę osobistą, zawodową i społeczną. Wszystkie stanowią od wczoraj jedność, ale w rękach Marka jako sołtysa spoczywa teraz powodzenie nowej postaci honorowego sołtysa. Bo sołtys to już nie tylko sprawa Samsonowskiego. Sołtys to własność publiczna, a przede wszystkim jest to ikona  Wąchocka. Czy Marek znajdzie równowagę między promocją zespołów, które prowadzi, a sołtysem którym właśnie został zależy głównie od niego.

Sukces Marka sołtysa, zależeć  też będzie od mieszkańców Wąchocka, ale tych ostatnich trzeba przekonać, że sołtys jest ich wszystkich, a nie tylko grupy członków TPW.

 Mamy nadzieję, że publicznie ogłoszona i podpisana umowa (zbędny element w scenariuszu imprezy – spostrzeżenie T.Sz) w której obwarowano zasady istnienia Honorowego Sołtysa Wąchocka to tylko nic nie znacząca  formalność. Umowę honoru Samsonowski zawarł z całą społecznością miasta i to w chwili, gdy zdecydował się honorowym sołtysem być. Powodzenia sołtysie Marku./tsz/

Autor z kronikarskiego obowiązku, mógł uczestniczyć tylko w części wyborów sołtysa (z przyczyn osobistych). Relacje z imprezy znajdą się z pewnością w lokalnych tygodnikach, dlatego pokusiłem się tylko o kilka refleksji. Do ocen co jest dobre, a co złe podczas organizacji imprez kulturalnych będzie okazja wracać w  innych publikacji.-T.Sz.

 

 

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (Komentarzy: 3)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
 • kręta7
  Ulica Kręta…na fotografiach Czytelniczki
 • IMG131
  Glina wyrównała dziury, ale brudzi buty i samochody.
 • IMG133
  Gliniana ulica Leśna pod lupą dziennikarzy. Kronika dodaje pytanie. Kto zgodził się na mieszankę kruszywa i gliny?
 • IMG340
  Wnioskował o przystanek jak był radnym.
 • IMG342
  Kiwanie głowami. Na dzień dobry, czy z politowaniem? Kolejny przykład drogowego wstydu.
 • ul.
  Reklamacja uwzględniona. Wykonawca zabiera glinę.
 • zdjęcia z canona do kwietnia 2011 2282
  Będą wesela z Panem Młodym. Za 10 dni Wąchock będzie miał Sołtysa.
 • IMG344
  Paliło się w kominie na Kieleckiej
 • lg 409
  Wielkowiejska się doczekała. Urząd ogłosił przetarg na budowę ulicy.
 • images[2]
  Zmarła doktor Wanda Szczykutowicz
 • IMG366
  Parszów. Pierwszy słup zdemontowany
 • IMG129
  Dziesięciu chętnych na budowę Wielkowiejskiej
 • IMG375
  Dwie sesje – obradowali starsi i młodzi
 • Jan Paweł II
  Ojcu Świętemu zaśpiewają
 • kasa
  Pomyłka zdublowała gminną kasę- Niestety, to był prima-aprilisowy żart Kroniki.
 • IMG_1516
  Muzyczna modlitwa do Papieża
 • jajko
  Alleluja. Życzenia Świąteczne
 • kopie z LG 1176
  Przystanek w centrum bez zmian
 • warszawa 10.04.2012
  Wąchocczanie uczcili Ofiary Smoleńska w Warszawie
 • IMG394
  List Czytelnika – Ależ bałagan!

3 odpowiedzi na „Marek Samsonowski nowym sołtysem honorowym

 1. YESS pisze:

  MS-WACHOCK

 2. czytelniczka pisze:

  Wielka wpadka – impreza powinna być nagłośniona, kto o niej wiedział? O przysłowiowym „byle piernięciu” zainteresowani tym, co się dzieje w Wąchocku dostają info sms-em od GMINY, czemu nie tym razem? A swoją drogą, skoro „bezkrólewie” jak pisze autor trwało tak długo, dlaczego nie pomyślano, że by imprezę przenieść np. na weekend majowy, zrobić na powietrzu, czy wtedy nie byłoby zainteresowania?

 3. gość pisze:

  Jest – jest.
  I o co chodzi?
  Nam flesze nie potrzebne
  Ten sołtys odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest sołtys na skalę naszych możliwości. Ty wiesz, co my robimy tym sołtysem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie, to nasze, przez nas wybrane i to nie jest nasze ostatnie słowo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.