images[2]

Zmarła doktor Wanda Szczykutowicz

Z wielkim żalem zawiadamiamy, że 19 marca 2012 – po długiej chorobie –  w wieku 75 lat zmarła lekarz dentysta, specjalista stomatologii zachowawczej  (z d. Lucińska). Urodziła się 20 lutego 1937 r  w Starachowicach-Wierzbniku. Jej ojciec prowadził w Starachowicach znaną wytwórnię oranżady. Brat Waldemar był wieloletnim głównym księgowym FSC, a brat Hieronim marynarzem.  Po skończonych studiach na Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, jako lekarz dentysta wróciła w rodzinne strony i podjęła pracę w Ośrodku Zdrowia w Wąchocku.  Całe zawodowe życie spędziła w Wąchocku, gdzie pracowała aż do emerytury.

 Angażowała się w wiele inicjatyw związanych z propagowaniem zdrowia. W latach 80-tych była m.in inicjatorką wiejskich szkół zdrowia na terenie gminy Wąchock. Na bezpłatne konsultacje ściągała do improwizowanych gabinetów w wiejskich świetlicach swoich przyjaciół lekarzy ze Starachowic. O tym wspomina w swojej ostatniej książce o Marcinkowie Kazimierz Winiarczyk. W 1983 roku została odznaczona medalem Zasłużony dla Kielecczyzny.

 W pamięci wielu pacjentów pozostała  mistrzem w swoim fachu. Wielu do dziś pamięta bolesne, ale skuteczne zabiegi na fotelu dentystycznym. Miała niezwykły dar do zakładania trwałych plomb. Uważała, ze każdy ząb jest do uratowania, a wyrywanie go było ostatecznością. Mimo, iż nie prowadziła prywatnej praktyki to w nagłych przypadkach nie zostawiała nikogo bez pomocy przy bólu zęba. W tamtych czasach nie było całodobowego pogotowia dentystycznego. Często w nocy otwierała gabinet, lub doraźnym sposobem w prywatnym domu coś nakłuła, by ulżyć w cierpieniu. Niejeden nasłuchał się, że o zęby trzeba dbać, a nie czekać aż zacznie boleć. Pod tym względem była surowa.

W Wąchocku mieszkała od 1970 roku. W ostatnich latach rzadziej pojawiała się publicznie ze względu na zły stan zdrowia i częste pobyty w lecznicach. Mimo trudności w poruszaniu się lubiła odwiedzać wąchockie sklepy i droczyć się ze sprzedawcami. Taki miała styl , a ci którzy ją znali, z cierpliwością znosili przeróżne grymasy starszej klientki.

Odeszła w spokoju podczas hospitalizacji w klinice kardiologicznej w Aninie k/ Warszawy. W dniu Świętego Józefa, patrona dobrej śmierci. Wcześniej leczyła się w Polsko-Amerykańskich Klinikach Serca w Starachowicach, gdzie spotkała się z niezwykle troskliwą opieką. Ze względu na postępującą chorobę w gasnącym życiu medycyna stawała się bezradna, ale przedłużyła życie na tyle ile było to możliwe. Zmarła do końca wierzyła, że kolejna hospitalizacja ulży w Jej cierpieniu.  Do Anina pojechała kilkanaście dni temu na własne życzenie, by „podregulować” serduszko. Z personelem przywitała się w dobrym nastroju. Znali ją tam bardzo dobrze. Pochodzący ze Starachowic ordynator przyjął na swój oddział.  Nie przetrzymała jednak gwałtownego kryzysu i osłabienia chorobą. Od stycznia tego roku było kilka ciężkich chwil i interwencji lekarskich. 20 lutego br pogodnie, wśród rodziny i przyjaciół świętowała 75 urodziny. Dochowała się 9 wnucząt. Odeszła od nas 19 marca, w samo południe.  

Uroczystości pogrzebowe zaplanowane są na sobotę 24 marca o godz 14.

PS. Moja mama całe swoje swoje życie zawodowe pracowała w Wąchocku. Swoją wiedzę i doświadczenia z zakresu stomatologii zostawiła tu, służąc pacjentom. Pracowała w Wąchocku od lat 60 ub.w Jej pierwszy gabinet mieścił się w Dworku Langiewicza, później w miejscu gdzie dziś jest Ośrodek Zdrowia, następnie w pałacu Schoemberga i ponownie na Starachowickiej. W Wąchocku poznała późniejszego męża Czesława (+2004)  i tu też zamieszkała. Jestem przekonany, że pozytywnie zapisała się w historię opieki medycznej w naszej miejscowości. Czułem się w obowiązku poinformowania o Jej śmierci na tej stronie internetowej. – syn Tomasz z braćmi Piotrem i Maciejem.

 

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (Komentarzy: 15)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
 • elf
  Cztery nowe kursy szynobusów z Wąchocka do Kielc i Ostrowca
 • kręta7
  Ulica Kręta…na fotografiach Czytelniczki
 • IMG131
  Glina wyrównała dziury, ale brudzi buty i samochody.
 • IMG133
  Gliniana ulica Leśna pod lupą dziennikarzy. Kronika dodaje pytanie. Kto zgodził się na mieszankę kruszywa i gliny?
 • IMG340
  Wnioskował o przystanek jak był radnym.
 • IMG342
  Kiwanie głowami. Na dzień dobry, czy z politowaniem? Kolejny przykład drogowego wstydu.
 • ul.
  Reklamacja uwzględniona. Wykonawca zabiera glinę.
 • zdjęcia z canona do kwietnia 2011 2282
  Będą wesela z Panem Młodym. Za 10 dni Wąchock będzie miał Sołtysa.
 • IMG344
  Paliło się w kominie na Kieleckiej
 • lg 409
  Wielkowiejska się doczekała. Urząd ogłosił przetarg na budowę ulicy.
 • IMG356
  Marek Samsonowski nowym sołtysem honorowym
 • IMG366
  Parszów. Pierwszy słup zdemontowany
 • IMG129
  Dziesięciu chętnych na budowę Wielkowiejskiej
 • IMG375
  Dwie sesje – obradowali starsi i młodzi
 • Jan Paweł II
  Ojcu Świętemu zaśpiewają
 • kasa
  Pomyłka zdublowała gminną kasę- Niestety, to był prima-aprilisowy żart Kroniki.
 • IMG_1516
  Muzyczna modlitwa do Papieża
 • jajko
  Alleluja. Życzenia Świąteczne
 • kopie z LG 1176
  Przystanek w centrum bez zmian
 • warszawa 10.04.2012
  Wąchocczanie uczcili Ofiary Smoleńska w Warszawie

15 odpowiedzi na „Zmarła doktor Wanda Szczykutowicz

 1. smutek pisze:

  Wyrazy współczucia dla rodziny :(.

 2. pacjent pisze:

  Wyrazy współczucia dla rodziny Szczykutowiczów i Panu Radnemu Tomkowi z powodu śmierci Mamy.

 3. Zofia pisze:

  Panie Tomaszu, proszę przyjąć wyrazy współczucia z powodu śmierci mamy. Rzeczywiście była wyjątkowym człowiekiem. Z rozmów z Nią wynikało, że bardzo kochała synów i była dumna z wykonywanych przez nich służebnych zawodów. Pozostanie w pamięci jako osoba konkretna, mająca własne zdanie na dany temat i jako stomatolog wykonujący rzetelnie swoją pracę. Niech spoczywa w pokoju.

 4. pacjent2 pisze:

  Z wielkim smutkiem przeczytałem wiadomość o śmierci Pani Doktor Szczykutowiczowej. Była Wielkim fachowcem w dziedzinie dentystycznej. Jej plomby nosiłem kilkanaście lat, aż dziwili się późniejsi dentyści. Wielki szacunek dla Niej i Wielki żal za tę śmierć. Odchodzą wspaniali przed NFZ-towscy lekarze. Doktor Uzarski, Bernatowicz a teraz Pani Wanda. Cześć ich Pamięci.

 5. Marek pisze:

  Tomek, bardzo współczuję i szczere kondolencje składam.

 6. qqq pisze:

  Wyrazy współczucia z powodu śmierci, ale to jest kronika i co teraz bedzie Pan pisał o kazdym człowieku ktory umrze ? Artukuł nie na miejscu szkoda człowieka wiadomo, ale gó*no mnie to obchodzi prawde mówiąc..

 7. Barbara Knap pisze:

  Przesylamy Tobie Tomku i calej Rodzinie wyazy szczerego wspolczucia z powodu smierci Twojej Mamy Wandzi,ktora w naszej pamieci pozostanie,jako wspaniala Mama dumna ze swoich Dzieci a takze Osoba o specyficznym ,niespotykanym poczuciu humoru. Dobrze spelnila swoja misje na ziemi !! .Dla Ciebie i calej Twojej Rodziny ,pozostana niezatarte wspomnienia po Waszej Mamie.Niech slowa wspolczucia beda wspaciem w ciezkich chwilach smutku .Barbara ,Sylwester,Rafal Knap

 8. do ggg pisze:

  Kronika spełniła swoją rolę. Zmarła lekarka. O tym inne gazety też pisały i co w tym dziwnego że Kronika też.

 9. June7.0 pisze:

  Wyrazy współczucia. To zrozumiałe, że tak ładnie pisze Pan o swojej Mamie. jednak określenie „doktor”, jak Pan pewnie sam wie, zdecydowanie w tym miejscu nie pasuje…

 10. Anonim pisze:

  Do wszystkich lekarzy w Wąchocku od niepamiętnych czasów zwracano się per doktor. Nie chodzi przecież o tytuł naukowy. Nie oddamy naszego doktora skandowano na zebraniach gminnych. Tak do dziś zwracają się pielęgniarki i pacjenci do lekarzy tak w przychodni jak i w szpitalu. A nie pasuje pisanie jak Pan sam wie jak się samemu nie wie.

 11. żal pisze:

  Dokładnie. Zupełnie nie rozumiem o co ten spór. Właściciel portalu pisał o swojej matce, ale też o osobie w Wąchocku znanej jako doktor. Zastanawiam się czy nad trumną potrzebne są komentarze czy dobrze użyto tytułu czy nie. Zwyczajowo tak się zwracamy. Przecież nikt nie mówi pani lekarko.

 12. DarekWW pisze:

  P.Tomku wyrazy współczucia z powodu śmierci mamy. Przykre jest to, gdy nie ma się już rodziców, w czasach gdy jeszcze by się przydali.

  P.S. Na „qqq” proszę nie zwracać uwagi, ma problemy ze sobą.

 13. do Anonim pisze:

  Anonim,czepiasz się pierduł. Odkąd pamiętam nauczycielom w szkołach średnich mówi się Pan(i) Profesor. Koło Profesorów to mogą sobie jedynie postać.Tego nie zauważyłeś????? Na koniec,popraw trochę styl pisania zdań bo nie bardzo rozumiem: „A nie pasuje pisanie jak Pan sam wie jak się samemu nie wie.”

 14. mac pisze:

  Proponuję usunąć komentarze chwasty z pośród kondolencji w tym osobistym wątku. Niewiele rozumiejący znawca tytułów honorowych niech przyjmie do wiadomości, że dopełniacz liczby mnogiej rzeczownika pierdoły pisze się niekoniecznie z błędem podkreślającym poziom wykształcenia rzeczonego. Chyba nawet nie stał obok tych co mogliby sobie jedynie postać obok tamtych.

 15. Z.P. pisze:

  Tomku! Wyrazy współczucia z powodu śmierci mamy!!!

  ben napisał: Szczere wyrazy współczucia dla Was Chłopaki i dla Waszych Rodzin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.