zdjęcia z canona do kwietnia 2011 2282

Będą wesela z Panem Młodym. Za 10 dni Wąchock będzie miał Sołtysa.

O co chodzi z Panem Młodym? Uważni Czytelnicy Kroniki wiedzą, a niezorientowanym przypominamy, że po rezygnacji z funkcji honorowego sołtysa Wąchocka złożonej przez Stanisława Rożmieja głośno zastanawiano się kto będzie reprezentował Wąchock na Zjeździe Sołtysów. Padło porównanie, że Zjazd bez sołtysa Wąchocka to jak wesele bez Pana Młodego.

– Trudno, będzie bez Pana Młodego! – padła odpowiedź najważnejszej osoby w gminie. Sołtysa wybierzemy jesienią.

Nie wybrano. Były próby namówienia St. Rożmieja, by przemyślał swoją decyzję. Rożmiej pozostał niewzruszony. Wiadomo, że współpraca z władzami TPW i miasta w zakresie promocji sołtysa nie szła po jego myśli. Oficjalnie nie chciał mówić o przyczynach rezygnacji. Rożmiej wykreował postać sołtysa. Tego nie można mu zarzucić. Z prywatnych pieniędzy zainwestował w strój. Jego aparycja i postura dopełniła reszty. Prawdziwy sołtys. Nic dziwnego, że stał się ulubieńcem mediów, które przy każdej okazji związanej ze wsią, sołtysem lub humorem przybywały do Wąchocka z prośbą o kilka zdań komentarza. Następcy niełatwo będzie utrzymać poprzeczkę.

W czerwcu ubiegłego roku, już po rezygnacji Rożmiej nie zgodził się, by wykreowany przez niego wizerunek był wykorzystywany. W odpowiedzi jego twarz na plakacie została -raczej nie do końca zgodnie z prawem – zamalowana, (zmieniono mu wąsy, domalowano baczki i przyciemniono odcień twarzy). To prawdopodobnie przelało czarę goryczy. Pokazano mu, że poradzimy sobie bez ciebie. Podczas Turnieju Sołtysów „żywego” sołtysa nie było. Nawet nie wysłano mu zaproszenia, tego zaproszenia z  ostatniej chwili sołtys Rożmiej nawet nie wziął pod uwagę.

Dopiero w styczniu br Towarzystwo Przyjaciół Wąchocka, które nieformalnie jest właścicielem przyznawania tytułu Honorowy Sołtys Wąchocka ogłosiło nabór kandydatów na nowego sołtysa. Pod ogłoszeniem podpisał się prezes Jakub Ciok. Nieoficjalnie wiadomo, że żadnej kandydatury w wyznaczonym terminie nie zaproponowano.

Od kilkunastu tygodni zaczęto wymieniać nazwisko Marka Samsonowskiego – animatora kultury, znanego w Wąchocku muzyka. On sam temu nie zaprzeczał, ale też nie potwierdzał, że gotów jest objąć schedę po Rożmieju. Media przypomniały, że startował już bez powodzenia w konkursie na sołtysa i przegrał z Rożmiejem. On sam nie uważa, by cokolwiek przegrał. Wystartował wówczas dla równowagi, bo to że Rożmiej będzie sołtysem było pewne. Wyznaczono go na konkurenta, by jakoś to wyglądało.

Wybory na honorowego sołtysa Wąchocka w rzeczywistości nie są żadnymi wyborami. TPW uzurpuje sobie prawo do reprezentowania mieszkańców, gdyż jest pomysłodawcą Honorowego Sołtysa. W 1994 roku po zmianie statusu miejscowości ze wsi na miasto, TPW wymyśliło sołtysa honorowego. Z szeregów tej organizacji wywodzili się poprzedni honorowi sołtysi. Raczej chodziło o zachowanie nazwy sołtys Wąchocka niż o funkcję publiczną. Pierwszy koloryt wprowadził Andrzej Maksymow, który nikomu nie odmówił pieczęci i autografu.  A. Maksymowem interesowały się media, gdy po latach odżyły dowcipy o sołtysie, a w samym Wąchocku zaczęto wykorzystywać sławę sołtysa do promocji miasta. Kolejny sołtys Stanisław Rożmiej poszedł dalej. Oprócz autografów i okazałej pieczęci dał jeszcze do tego swój czas i wizerunek.

W sobotę 24 bm, odbędzie się kolejny konkurs. Pewniakiem wydaje się być Marek Samsonowski. Ta postać zapewne wprowadzi wiele  w wykreowaniu nowego wizerunku sołtysa. Nie będzie „małpował” Rożmieja. Nie sposób sobie wyobrazić, by nowy sołtys nie był sołtysem śpiewającym. To   wydaje się oczywiste i może mieć znaczenie przy odbiorze nowego sołtysa przez publiczność i co istotne przez media.

Komentarz:  Martwi patronat nad postacią czyli  TPW. Towarzystwo nadal będzie się mienić „ojcem” pomysłu, a być może też „ojcem” sukcesu tej konkretnej osoby.  Istnieje obawa, że TPW  poprzez swoje archaiczne myślenie o promocji i PR zepsuje kolejną zabawę w sołtysa Wąchocka. Wiadomo, że ta organizacja ma trudności, lub niemoc, niechęć (?) z pozyskiwaniem środków zewnętrznych na organizację imprez kulturalnych, mimo ponad 20 letniego potencjału. W minionych latach wiele podobnych towarzystw otrzymywało z Unijnych funduszy miliony złotych na działalność służącą budowaniu tzw postaw obywatelskich i integracji środowisk. TPW nie pozyskało ani grosza z tej puli, za to chętnie bierze udział w imprezach w Wąchocku w charakterze doradczym i decyzyjnym za zgodą dyrekcji MGOK i władz miasta. Chętnie podpina się pod przygotowane projekty.  Przypomnijmy, że imprezy te finansowane są głównie z budżetu gminy. Doradzanie w wykonaniu kilku panów bez poczucia humoru i odgrzewanie ciągle tych samych pseudośmiesznych  pomysłów, które bawią tylko ich samych wydają się być za drogie.

Jak zatem wyobrażają sobie finansowanie i promowanie honorowego sołtysa? Skoro jest to produkt Towarzystwa to może najwyższa pora, by Towarzystwo zaczęło zabiegać o środki na szeroką działalność  sołtysa i przede wszystkim na  jego promocję.  Jeśli sołtys ma być dobrem ogólnym z którym  utożsamia się  „poddany lud”, to może niech sołtys stanie się  produktem miejskim skoro finansowany będzie z pieniędzy podatników. /tsz/

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (Komentarzy: 7)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
 • IMG318
  Mróz „zakręcił” wodę. Pomóc może odwilż lub eksperyment – Rozmowa z dyrektorem PWiK
 • sesja 24.02
  Spokojna sesja Rady Miejskiej
 • telefon 989
  Ale numer… z numerami.
 • elf
  Cztery nowe kursy szynobusów z Wąchocka do Kielc i Ostrowca
 • kręta7
  Ulica Kręta…na fotografiach Czytelniczki
 • IMG131
  Glina wyrównała dziury, ale brudzi buty i samochody.
 • IMG133
  Gliniana ulica Leśna pod lupą dziennikarzy. Kronika dodaje pytanie. Kto zgodził się na mieszankę kruszywa i gliny?
 • IMG340
  Wnioskował o przystanek jak był radnym.
 • IMG342
  Kiwanie głowami. Na dzień dobry, czy z politowaniem? Kolejny przykład drogowego wstydu.
 • ul.
  Reklamacja uwzględniona. Wykonawca zabiera glinę.
 • IMG344
  Paliło się w kominie na Kieleckiej
 • lg 409
  Wielkowiejska się doczekała. Urząd ogłosił przetarg na budowę ulicy.
 • images[2]
  Zmarła doktor Wanda Szczykutowicz
 • IMG356
  Marek Samsonowski nowym sołtysem honorowym
 • IMG366
  Parszów. Pierwszy słup zdemontowany
 • IMG129
  Dziesięciu chętnych na budowę Wielkowiejskiej
 • IMG375
  Dwie sesje – obradowali starsi i młodzi
 • Jan Paweł II
  Ojcu Świętemu zaśpiewają
 • kasa
  Pomyłka zdublowała gminną kasę- Niestety, to był prima-aprilisowy żart Kroniki.
 • IMG_1516
  Muzyczna modlitwa do Papieża

7 odpowiedzi na „Będą wesela z Panem Młodym. Za 10 dni Wąchock będzie miał Sołtysa.

 1. janek pisze:

  Honorowy sołtys Wąchocka ze Starachowic (takie cuda to tylko w Wąchocku)

 2. Ola pisze:

  Panie Tomku, uwielbiam Pana :)

 3. Ola pisze:

  A co do poprzedniego komentarza…to nowy sołtys jest takim Wąchocczaninem, jakich już w Wąchocku mało. Z dziada pradziada, rzec by można :)

 4. nikt pisze:

  Szkoda, że Pan nie zgłosił swojej kandydatury. Mielibyśmy większego sołtysa, który miałby mieć więsze możliwości. Wilk syty i owca cała.

 5. nikt z wielkiej wsi pisze:

  Tytuł ma ośmieszać Samsonoskiego, który gra na weselach. Panie Szczykutowicz chcesz przejąć sołtysa, ale Samsonowski nie da się manipulować i będzie lepszy od Rożmieja. To cię boli.
  Uzurpujesz sobie prawo oceniać TPW. Załóż stowarzyszenie i zrób coś dla Wąchocka a nie tylko krytykuj. Jesteś wyjątkowym szkodnikiem dla Wąchocka.

  od „szkodnika” Czytaj ze zrozumieniem zanim coś napiszesz. A co do Samsonowskiego, to artykuł dowodzi, że będzie inny, i to jest najważniejsze. I nic mnie nie boli, a co do oceny TPW to jeszcze jest wiele ocen do upublicznienia

 6. smerf pisze:

  ten wąchock to jedna wielka lipa te same mordy wkółko zmieńcie coś w końcu albo proponuje sie odgrodzić od reszty świata postawić jeszcze szkołe średnia i jakiś uniwersytet i wychowywać typowych grumbków od młodości do starości.

 7. Rudy pisze:

  Mam nadzieję że krytyka nigdy nie zostanie wyeliminowana z naszego Miasta, należy tak działać by jej było jak najmniej.
  Poddany krytyce powinien wyciągnąć wnioski i starać się zmienić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.