sesja 24.02

Spokojna sesja Rady Miejskiej

Dziś od 10. trwały obrady 19-tej w tej kadencji sesji Rady Miejskiej w Wąchocku. Radni pracowali głównie nad przyjęciem sprawozdań z ubiegłego roku. Dyskutowano nad sprawozdaniem z działalności Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej i Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury. Radni zapoznali się również z działalnością kilkunastu stowarzyszeń działających na terenie gminy Wąchock oraz analizowali efekty pracy Rad Sołeckich w gminie i Zarządów Osiedla Północ i Południe.

       Złożono kilka bieżących wniosków do burmistrza miasta. Tematem najczęściej poruszanym przez radnych były przystanki komunikacji publicznej. Radna Zofia Miernik upomniała się o peron na przystanku przy drodze powiatowej w Ratajach. Okazuje się, że pasażerowie autobusów oczekują na nie wprost na ulicy. Radna Halina Herman z Parszowa prosiła o wiatę przystankową i naprawę kolejnej przy ulicy Złotoglin. Sołtys z Marcinkowa Ewa Madej po raz kolejny zwróciła się z prośbą o mediację z koleją o ustawienie na peronie wiaty chroniącej przed wiatrem i deszczem. Jest to obecnie o tyle uzasadnione, że Przewozy Regionalne uruchomiły kolejne 4 połączenia na trasie Kielce – Ostrowiec. (Napiszemy o tym w oddzielnym materiale.) Pasażerów przybywa, ale trzeba im zapewnić lepsze warunki na peronie. Radny Andrzej Cioroch wyraził zaniepokojenie opóźniającymi się pracami przy rekultywacji dawnego wysypiska śmieci. W Marcinkowie zamarzł również hydrant koło remizy,a zakręcenie go spowodowało odcięcie wody w kilku sąsiednich gospodarstwach domowych (!?).

W Wąchocku Robert Janus wrócił do tematu oznakowania ulic tablicami z nazwą. Po raz kolejny upomniał się o tablicę turystyczną wskazującą drogę do cmentarza żydowskiego, a Kazimierz Winiarczyk zgłosił wniosek o uwzględnienie podczas remontu elewacji MGOK budowy podjazdu dla niepełnosprawnych. Okazało się, że w projekcie nie uwzględniono podjazdu. Nie wykonano go również podczas remontu remizy w Marcinkowie.

Radny Daniel Szczodry dopytywał się burmistrza o wyceny nieruchomości wywłaszczonych pod budowę obwodnicy. Burmistrz Jarosław Samela odpowiedział, że zgodnie z informacjami jakie posiada wyceny powinny zakończyć się do końca października. Najwcześniej wycenione zostaną nieruchomości na których znajdują się budynki mieszkalne.

Praca MGBP w 2011 roku została podsumowana przez  dyrektor Małgorzatę Polakowską. Pozytywnie została oceniona przez radnych, a merytorycznej analizy podjął się Kazimierz Winiarczyk – przewodniczący Komisji Obywatelskiej, wnioskując przy tym o zakup dwóch dodatkowych komputerów dla czytelników serfujących w Internecie. Zainteresowanie zasobami Internetowymi jest w Wąchocku ogromne, a do sieci sięgają  internauci w różnym wieku. Przypomnijmy, że w 2011 roku w bibliotece odbywało się szkolenie dla seniorów w zakresie korzystania z Internetu. Radni pochwalili dyrektor Polakowską za zlikwidowanie dnia technicznego w czwartki (obecnie jest normalny dzień pracy , oraz otworzenie biblioteki w soboty. Zauważono również, że MGPB organizuje czas nie tylko dzieciom, ale osobom w różnym wieku.

Dyrektor MGOK Marian Susfał przedstawił kalendarz imprez na 2012 rok. Radni uzupełnili wnioskami swoje oczekiwania, tak by ośrodek kultury jeszcze lepiej spełniał swoją rolę. Podkreślił dobrą współpracę z Młodzieżową Radą Miejską. Przy organizacji imprez kulturalnych zaangażowani są szczególnie Anna Podzielna, Marcelina Miernik i Piotr Nowak. Po wystąpieniu dyrektora Susfała milczący zazwyczaj na sesjach radny Konrad Wojtachnio tym razem przygotował interesujące oświadczenie w temacie funkcjonowania kultury na Wielkiej Wsi. Chodzi o świetlicę środowiskową, która jest w złym stanie. Gmina nie podjęła się remontu, gdyż od kilku lat wiadomo, że remiza i świetlica znajdują się w osi przyszłej obwodnicy. Budynek przeznaczony jest do rozbiórki a perspektyw na wybudowanie nowego obiektu nie są optymistyczne. Gmina pozyskała wprawdzie dwie działki na których może powstać nowy budynek użyteczności publicznej, ale skąd na to pieniądze?  Inwestycja musi powstać w ciągu 10 lat. W przeciwnym wypadku działki wrócą do właściciela. Radny Wojtachnio w porozumieniu z radnymi Sylwestrem Rudzkim i  Edwardem Lipcem postanowił upomnieć się o kulturę w Wielkiej Wsi mimo, iż przestają istnieć tam warunki lokalowe. Dyrektor Susfał nie podjął się wyjaśnienia jak będzie funkcjonowała placówka w Wielkiej Wsi.

Interesujące na sesji było wystąpienie pracowników wydziału promocji Starostwa Powiatowego. Z wielkim zadowoleniem radni przyjęli informację, że w materiałach promocyjnych wydawanych przez Powiat Starachowicki ważne miejsce znajduje Wąchock. Z tym w poprzednich latach różnie bywało. Specjaliści od marketingu w powiecie byli przekonani, że powiat wypromuje się dzięki kolejce wąskotorowej i Muzeum Przyrody i Techniki. Wąchock i opactwo Cystersów niemal pomijano w publikacjach. W minionym roku nastąpiła wyraźna poprawa i powiat starachowicki zaczyna chwalić się i szczycić, że w swoich granicach ma Wąchock i taaaaki zabytek.

Obrady Rady Miejskiej zdezorganizował nieco (mamy nadzieję nieświadomie) zastępca burmistrza Sebastian Staniszewski. Zwykle przed sesją spotyka się on z sołtysami na oddzielnym zebraniu. W piątek jednak spotkanie przed sesją nie odbyło się, a wiceburmistrz w trakcie obrad poprosił sołtysów na zebranie do innej sali.(na zdjęciu galeria sołtysów w czasie gdy trwały obrady) Za tę dezorganizację obrad przepraszał później burmistrz Samela. To dobrze, że włodarze czasem zauważą swój błąd i potrafią się do niego przyznać. Podobne zachowania lepiej wpływają na atmosferę obrad i nie powodują niepotrzebnych emocji.

Na poprzedniej sesji przepychanki o formę odpowiedzi na wnioski radnych trwały niemal przez całą sesję. Dopiero przy końcu obrad  burmistrz stwierdził, że nie chciał nikogo urazić i przeprasza. Było wówczas za co, gdyż wielu radnych krytycznie oceniło sposób w jaki burmistrz rozliczył się z realizacji wniosków, a w zamian doczekali się złośliwości ze strony gospodarza miasta.  Nie pomogło tłumaczenie, że w innych gminach nie ma zwyczaju, by wójt lub burmistrz miał obowiązek składania sprawozdań. Nie zgodzili się z tym radny Winiarczyk i radny Szczodry, którzy w dosadnych słowach powiedzieli burmistrzowi co sądzą o niektórych odpowiedziach zawartych w urzędowym sprawozdaniu.

Na ostatniej 19. sesji nerwowo było tylko przez chwilę, gdy niżej podpisany zapytał jak to się stało, że z zapowiadanej 6 procentowej podwyżki podatków zrobiło się w wielu przypadkach od kilkunastu do nawet 30 proc wzrostu podatku.  Na to złożyło się wiele czynników, o których precyzyjnie nie informowano. Chociażby większy wzrost podatku rolnego, a wielu właścicieli działek oddanych pod obwodnicę po zmniejszeniu areału stało się posiadaczami nieruchomości, a nie gospodarstwa rolnego. Burmistrz skwitował to krótko. To radni uchwalili wysokość podatków.

No właśnie, radni.  Z tym że przyjęli propozycję burmistrza… Suma sumarum, podatki skoczyły w górę w wielu przypadkach o więcej.

Do innych tematów z bogatej w różne sprawy sesji Rady Miejskiej wrócimy w kolejnych publikacjach. Interesująca zdaniem .info jest działalność stowarzyszeń i klubów sportowych.     

                                      Relację z sesji przyg. T. Szczykutowicz

 

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (Komentarzy: 3)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI, radny T.Sz -działalność 2011-2014, Sesje Rady Miejskiej i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
 • IMG295
  Woda wypływała, ale skąd? Oto jest pytanie.
 • IMG_1302
  „Śpiąca Królewna” – rodzice wystawili przedstawienie dla dzieci- (nowe fotki)
 • zdjecie0334
  To tak się likwiduje śliskość w Wąchocku? Sypie się kamienie?
 • IMG_0811
  Dzieje Marcinkowa
 • IMG316
  Oficjalna strona UMiG dostała przyspieszenia
 • IMG299
  Cisza po przetargu. Rewitalizacja pod znakiem zapytania?
 • 101_1258
  W piątek sesja Rady Miejskiej – przewodniczący zaprasza.Serdecznie.
 • 100_1226
  Czekają na więcej wypadków? Oto zdjęcia prawdy!- artykuł uaktualniony o godz 17.(22.02)
 • IMG319
  Poważna awaria wodociągu na Nadrzecznej
 • IMG318
  Mróz „zakręcił” wodę. Pomóc może odwilż lub eksperyment – Rozmowa z dyrektorem PWiK
 • telefon 989
  Ale numer… z numerami.
 • elf
  Cztery nowe kursy szynobusów z Wąchocka do Kielc i Ostrowca
 • kręta7
  Ulica Kręta…na fotografiach Czytelniczki
 • IMG131
  Glina wyrównała dziury, ale brudzi buty i samochody.
 • IMG133
  Gliniana ulica Leśna pod lupą dziennikarzy. Kronika dodaje pytanie. Kto zgodził się na mieszankę kruszywa i gliny?
 • IMG340
  Wnioskował o przystanek jak był radnym.
 • IMG342
  Kiwanie głowami. Na dzień dobry, czy z politowaniem? Kolejny przykład drogowego wstydu.
 • ul.
  Reklamacja uwzględniona. Wykonawca zabiera glinę.
 • zdjęcia z canona do kwietnia 2011 2282
  Będą wesela z Panem Młodym. Za 10 dni Wąchock będzie miał Sołtysa.
 • IMG344
  Paliło się w kominie na Kieleckiej

3 odpowiedzi na „Spokojna sesja Rady Miejskiej

 1. mieszkanka pisze:

  Podatki u niektorych mieszkancow u ktorych zmniejszyl sie areal wzrosly o 100% tak jak w moim przypadku!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ale pana burmistrza to nieobchodzi bo jego stac na takie podwyzki
  KANDAL

 2. Jarek !!! pisze:

  Ja mam nieruchomość tak jak koleżanka powyżej i mam ten sam problem !!!!!!!!! A mało tego moja żona dostało taki sam list na jej nazwisko z ta sama kwota cyrk na kółkach . ,!!!!,

 3. darekWW pisze:

  „Spokojna sesja Rady Miejskiej”- cóż będą się denerwować. Pojedzone,popite,kasa do rączki, mieszkańcy milczący zastraszeni nic się nie buntują.Posiedzą,poklepią bzdety i dalej w gminie nic. Nooo może będzie przystanek na Ratajach dla kilku babek (uważam,że jeżeli wiaty to na wszystkich przystankach w gminie,nie patrzmy na koniec swojego nosa) i radni do Wielkiej Wsi kulturę przywiozą.He,he.Na początek niech się zajmą bezpieczeństwem dzieci wracających ze szkoły do domów(to jednak jest za trudne).Działalność stowarzyszeń i klubów sportowych? Tu chyba chodzi o inny Wąchock. W tym koło Starachowic nie mają szansy przetrwania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.