100_1226

Czekają na więcej wypadków? Oto zdjęcia prawdy!- artykuł uaktualniony o godz 17.(22.02)

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad odpowiedziała  na pismo, które radni Rady Miejskiej w Wąchocku w formie interpelacji wysłali do oddziału GDDKiA w Kielcach. Chodziło o remont oraz poprawę bezpieczeństwa na drodze krajowej 42. W piśmie zawarte były prośby do zarządcy drogi, by podjął się remontu drogi na odcinku od Węglowa do Starachowic. Radni upomnieli się o chodnik wzdłuż ulicy Starachowickiej w Wąchocku, oraz w Parszowie. Była również mowa o lepszym oznakowaniu przejść dla pieszych.

GDDKiA w piśmie podpisanym przez zastępcę dyrektora oddziału Tomasza Wągrowskiego informuje, że cyt. dosłownie z pisma: Kontynuacja generalnego remont , ze względu na planowaną inwestycję /Obwodnica Wąchocka i Starachowic/ nie może być kontynuowana.

To standardowa śpiewka jaką w Wąchocku słyszymy conajmniej od 2007 roku. Ze względu na obwodnicę starych dróg się nie remontuje. Zastanawia ta niekonsekwencja GDDKiA. Niemal równolegle z budową ekspresowej  „7” między Skarżyskiem a Kielcami prowadzono remont starego szlaku „siódemki”. 

 

 

Pojawia się iskierka nadziei na troszkę luksusu, o czym jako pierwsza informowała Kronika w styczniu. Teraz więcej szczegółów. W 2012 roku GDDKiA biorąc pod uwagę opóźnienie inwestycji pod nazwą obwodnica, zdecydowała się na remont nawierzchni na odcinku niewiele ponad 3,5 kilometra.  Wytypowany odcinek zacznie się w od znaku teren zabudowany na ul. Kieleckiej  przez Pl. Ponurego (260 km 485 metr), a zakończy się na granicy Wąchocka i Starachowic(przy grobli 264 km 40 metr). Według specjalistów od drogownictwa odcinek od Węglowa -przyszły węzeł Wielka Wieś na obwodnicy nie musi być remontowany. Przyjdzie na niego kolej po wybudowaniu węzła.

Radny Kazimierz Winiarczyk, którego prywatny dom zlokalizowany jest przy trasie 42 wielokrotnie na sesjach, wspierany przez niżej podpisanego monitował o poprawę nawierzchni na odcinku od zakrętu do rynku. Tam domy trzęsą się i pękają ściany. 

 

 

GDDKiA planuje sfrezowanie nawierzchni i położenie dwóch warstw asfaltu na tym 3,5 km odcinku . GDDKiA informuje również, że wniosek o budowę chodnika w kierunku Wygody może zarejestrować na liście potrzeb.

(Na zdjęciu obok uskok w jezdni,obok nowej zatoki autobusowej, który nie daje spać mieszkańcom ul. Starachowickiej, gdy jadą ciężarówki z przyczepą).   Ewentualna realizacja budowy chodnika miałaby miejsce nie wcześniej niż w 2014 roku. To zastanawiające. Wnioski o budowę chodnika składane są conajmniej od 10 lat, a od 2006 roku pojawiały się na sesjach RM kilka razy w roku. Podobno istniała dokumentacja na tę budowę, a teraz GDDKiA twierdzi, że może taki wniosek z gminy może dopiero zarejestrować?!

 

 

Kuriozalna wydaje się odpowiedź w temacie bezpieczeństwa na skrzyżowaniu przy Pl. Ponurego. Każdego dnia dochodzi tu do niebezpiecznych sytuacji drogowych. Winę ponosi brak organizacji ruchu z pasem do lewoskrętu.

 

 

Niebezpieczne stały się przejścia dla pieszych. Według GDDKiA są one bardzo dobrze oznakowane, a na przedmiotowym odcinku drogi nie stwierdzono wypadków z udziałem pieszych. Według danych GDDKiA ostatni wypadek miał miejsce w 2008 roku. Podjęcie zatem pilnych działań dla poprawy bezpieczeństwa GDDKiA nie jest konieczne. Jeśli kolejna kontrola w okresie wiosennym wykaże potrzebę reorganizacji ruchu dopiero wówczas zostaną podjęte działania.

Przed radnymi zatem pora na kolejne działania. Upomnieć się przed remontem o  wyznaczenie pasa ruchu dla skręcających w lewo do Mirca. Na tej krzyżówce dochodzi do wielu wypadków czego dowodem są zamieszczone w materiale zdjęcia z archiwum wachock.info – wszystkie z 2011 roku.

                       Tomasz Szczykutowicz 

PS. Artykuł został poprawiony o godz. 17.  Na skutek błędnego rozeznania się w położeniu słupków kilometrowych, obliczyłem, że droga będzie remontowana od zakrętu przy Ośrodku Zdrowia. W rzeczywistości remont obejmie cały odcinek znajdujący się w granicach m. Wąchock.  Poprawienie informacji ma związek z wizją w terenie. 260 km i 485 metr znajduje się na ulicy Kieleckiej, a nie na Starachowickiej.

 

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (1 komentarz)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii Sesje Rady Miejskiej i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
 • zdjęcia z canona do kwietnia 2011 5071
  Uczniowski karnawał – wypożyczalnia strojów zaprasza.
 • lg 409
  Lodowiec powrócił na Wielkowiejską
 • IMG293
  To była awaria
 • IMG295
  Woda wypływała, ale skąd? Oto jest pytanie.
 • IMG_1302
  „Śpiąca Królewna” – rodzice wystawili przedstawienie dla dzieci- (nowe fotki)
 • zdjecie0334
  To tak się likwiduje śliskość w Wąchocku? Sypie się kamienie?
 • IMG_0811
  Dzieje Marcinkowa
 • IMG316
  Oficjalna strona UMiG dostała przyspieszenia
 • IMG299
  Cisza po przetargu. Rewitalizacja pod znakiem zapytania?
 • 101_1258
  W piątek sesja Rady Miejskiej – przewodniczący zaprasza.Serdecznie.
 • IMG319
  Poważna awaria wodociągu na Nadrzecznej
 • IMG318
  Mróz „zakręcił” wodę. Pomóc może odwilż lub eksperyment – Rozmowa z dyrektorem PWiK
 • sesja 24.02
  Spokojna sesja Rady Miejskiej
 • telefon 989
  Ale numer… z numerami.
 • elf
  Cztery nowe kursy szynobusów z Wąchocka do Kielc i Ostrowca
 • kręta7
  Ulica Kręta…na fotografiach Czytelniczki
 • IMG131
  Glina wyrównała dziury, ale brudzi buty i samochody.
 • IMG133
  Gliniana ulica Leśna pod lupą dziennikarzy. Kronika dodaje pytanie. Kto zgodził się na mieszankę kruszywa i gliny?
 • IMG340
  Wnioskował o przystanek jak był radnym.
 • IMG342
  Kiwanie głowami. Na dzień dobry, czy z politowaniem? Kolejny przykład drogowego wstydu.

Jedna odpowiedź na „Czekają na więcej wypadków? Oto zdjęcia prawdy!- artykuł uaktualniony o godz 17.(22.02)

 1. Jarek !!! pisze:

  Mówię wam nic z tego. Pan Samuela pokonczyl projekty byłych burmistrzów a teraz ma jeden plan jak zmienić budżet na odbudowę ul. Koscielnej bo przed domkiem musi mieć ładnie !!! Priorytet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.