IMG116

Anna Podzielna przewodniczącą Młodzieżowej Rady Miejskiej – zakończyła się Sesja Inauguracyjna

W Wąchocku odbyła się I Sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej. Jak podkreślano była to historyczna chwila dla samorządu. Pierwsza Sesja poświęcona była głównie sprawom proceduralnym. Radni wybrali ze swojego grona prezydium MRM, ale zanim do tego doszło wiceprzewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej odczytał protokół z przeprowadzonych wyborów, a następnie wręczył radnym elektom zaświadczenia o wyborze.

Prowadząca I sesję radna – seniorka ( zgodnie ze statutem prowadzenie pierwszych obrad powierza się najstarszemu wiekiem radnemu) zapowiedziała przeprowadzenie ślubowania.Odczytano rotę. Radni po wyczytaniu nazwiska odpowiadali jednym słowem – Ślubuję.

Burmistrz Jarosław Samela podczas swojego wystąpienia w kilku zdaniach opowiedział o historii powstania Młodzieżowej Rady Miejskiej. Zapowiedział, że już ma pierwsze zadanie dla MRM. Chodzi o opinię przy przyznawaniu stypendiów naukowych dla najzdolniejszej młodzieży z gminy Wąchock. Wszystkim złożył gratulacje z okazji wyboru i podziękował za udział w samorządzie.

Radny RM Daniel Szczodry, który od samego początku pilotował sprawę opracowania drogi prawnej do powstania młodej rady, powiedział, że zaimponowała mu inicjatywa młodzieży, bez której nie udałoby się stworzyć Rady. Wspomniał o Amelce Nowak i Ani Podzielnej, które wiosną zwróciły się do wiceburmistrza S. Staniszewskiego, a następnie do niego z prośbą o pomoc przy legislacji. Wąchock ma w was kapitał – dodał na zakończenie D.Szczodry.

Przewodniczący i zastępcy Rady Miejskiej  Halina Herman, Sylwester Rudzki i wręczyli młodzieży Listy Gratulacyjne od radnych RM.

Po wystąpieniach gości rozpoczęło się zgłaszanie kandydatur na przewodniczącego MRM. Przewodnicząca Komisji Skrutacyjnej Jagoda Szczepańczyk ogłosiła dwie zgłoszone kandydatury. z Wąchocka – uczennica III LO w Starachowicach i Sylwia Szczygieł z Parszowa – czennica II LO w Skarżysku Kamiennej.

Po głosowaniu okazało się że A.Podzielna otrzymała 10 głosów i została przewodniczącą MRM w Wąchocku. Ania ma już doświadczenie w zasiadaniu w podobnym gremium. Jako uczennica III LO była radną MRM w Starachowicach. W  radzie starachowickiej uczestniczą uczniowie wybierani w szkołach ponadgimnazjalnych.

W kolejnych głosowaniach na zastępcę przewodniczącej wybrano Sylwię Szczygieł, a sekretarzem została Wioletta Żak z Parszowa. Dokonano ponadto wyboru członków prezydium którymi zostały Katarzyna Pituch i Barbara Stachowicz. W ten sposób powołano zdecydowanie sfeminizowane prezydium. Jedyny „męski” kandydat Sebastian Wroński nie uzyskał większości w głosowaniu, ale wszystko jeszcze przed nim.  Ponieważ w Radzie można zasiadać tylko do ukończenia 19 roku życia, ma on  największe szanse dokończenia czteroletniej kadencji. Niedawno skończył 14 rok życia.

Ze wstęnych ustaleń wynika, że kolejne posiedzenie rozpocznie się w pierwszych tygodniach Nowego Roku. Sesje odbywać się będą w dniach wolnych od zajęć lekcyjnych.

Podczas dzisiejszej Sesji Inauguracyjnej zwróciła uwagę powaga z jaką młodzi ludzie podchodzą do tej inicjatywy. „Kronika” zauważyła przede wszystkim odpowiedni strój  w jakim pojawili się na sesji młodzi radni.  U chłopców dominowały garnitury, dziewczęta ubrane były skromnie i elegancko.

Po zakończeniu obrad młodzi radni podziękowali D. Szczodremu za pomoc przy tworzeniu MRM.

Szkoda tylko, że w tak ważnej chwili nie uczestniczyli ich rodzice i koledzy, chociaż na galerii znalazło się kilkoro z nich i wiele innych osób. Byli  radni i sołtysi oraz media, (Echo Dnia [Kazimierz Cuch], Tygodnik Starachowicki[Urszula Ołowiak] , wachock.pl [Michał Piętak-zdjęcia]  i wachock.info [Tomasz Szczykutowicz]) które z pewnością zamieszczą informację o historycznym wydarzeniu.  wachock.info czyni to jako pierwsze. /tsz/

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (1 komentarz)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI, Sesje Rady Miejskiej i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
 • IMG038
  Słup w Parszowie stoi, obietnic się nie boi.
 • zdjęcia z canona do kwietnia 2011 776
  Przykro. Słabe notowania burmistrza w głosowaniu Echa Dnia!
 • zdjęcia z canona do kwietnia 2011 5003
  Ruszyła kolejna machina wyborcza. Młodzi wybierają Młodzieżową Radę Miejską.
 • mrm
  Radni w gimnazjum wybrani!
 • IMG047
  Paradoks! Droga gminna nie może być leśną, ale czy w ogóle była gminną? Wojewoda unieważniła uchwałę.
 • zdjęcia telefon 225
  Młodzież wybrała swoich przedstawicieli do Młodzieżowej Rady Miejskiej – podajemy wyniki

 • W sobotę pierwsza sesja młodych radnych
 • IMG_1117
  Prezesi PWiK opowiedzieli o drogiej wodzie
 • IMG083
  Gwiazdkowa Olimpiada Przedszkolaków
 • IMG095
  Gminna Wigilia w MGOK
 • 532s[1]
  Spokojnych Świąt Bożego Narodzenia.
 • IMG130
  Ulice (drogi) w Wąchocku to błoto.
 • IMG135
  Podziękowanie dla wachock.info
 • sylwester
  Życzenia Noworoczne od wachock.info
 • IMG137
  Głosowanie nad budżetem
 • IMG136
  Radna z Wąchocka zawiedziona budżetem powiatu.
 • beznazwy
  Po raz 20. Orkiestra z pompą. Zagrają w Parszowie i w Wąchocku
 • IMG167
  Parszów. Wąchock. Zagrali w Orkiestrze…
 • praw_jazdy_l_1821
  Niefortunny tytuł w gazecie? Chodziło o szkoły…ale nauki jazdy.
 • IMG_9547
  Milczenie średniowiecznych murów

Jedna odpowiedź na „Anna Podzielna przewodniczącą Młodzieżowej Rady Miejskiej – zakończyła się Sesja Inauguracyjna

 1. MWW pisze:

  Obsadzenie Anny Podzielnej na stanowisku przewodniczącej uważam za trafne, ponieważ gdyby nie jej koncept i starania, MRM by nie powstała. Anna jest osobą zderterminowaną, mogącą wiele zdziałać, pokazała, że dla chcącego nic trudnego. Okoliczna młodzież powinna się na niej wzorować, bowiem ma ona większe ambicje oraz perspektywy na przyszłość niż przeciętny nastolatek. Serdecznie jej gratuluję oraz życzę dalszych sukcesów!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.