IMG_1117

Prezesi PWiK opowiedzieli o drogiej wodzie

W miniony czwartek prezes PWiK w Starachowicach  i jego zastępca  na otwartym  spotkaniu z radnymi i sołtysami tłumaczyli zasady ustalania taryf za korzystanie z wody i sieci kanalizacyjnej. W gminie Wąchock  infrastrukturę kanalizacyjną obsługuje w 100 proc. . Woda dostarczana jest z ujęć w Wielkiej Wsi i w Ratajach. Ulica Górna podłączona jest do ujęcia w Trębowcu. Jedynie Parszów w wodę zaopatruje MPWiK w Skarżysku. 

23 października br PWiK w Starachowicach powiadomiło Urząd Miasta w Wąchocku o taryfach na 2012 rok. W listopadzie urzędnicy skierowali taryfikator do zatwierdzenia przez Radę Miejską. Część radnych zadeklarowało się, że cennika nie zatwierdzi, a część  opowiadała się, by uchwałę zdjąć z porządku obrad. W rezultacie na sesji radni jednogłośnie nie zatwierdzili cennika. Skutek prawny jest żaden, gdyż zgodnie z Ustawą o Zbiorowym zaopatrzeniu w wodę decyzja samorządu niczym nie skutkuje. Ceny operatorów będą obowiązywać od 1 stycznia 2012 r.

Dyskusje o cenach wody w 2012 r prowadzone były w PWiK od czerwca br. Gmina Wąchock jest wspólnikiem PWiK i ma tam 19734 udziałów o wartości niemal 12 milionów zł. We wrześniu br znane już były taryfy jakie będą obowiązywały w 2012 roku.  Urząd w Wąchocku nie stwierdził niezgodności prawnych.

Jak twierdził na spotkaniu prezes R. Pastuszka nikt nie kwestionował wysokości podwyżki, ustalonej zgodnie z zapisami ustaw. (Ustawa daje możliwości przedsiębiorstwom, ale nie oznacza to, że daje dowolność – przyp T.Sz).   To właśnie mieszkańcy gminy Wąchock ponoszą największe obciążenia podwyżką opłat za wodę i ścieki jakie zaserwowało PWiK w Starachowicach. Obecny na spotkaniu radny Tadeusz Mazurkiewicz pokusił się o stwierdzenie, że są to być może największe ceny w skali kraju. Wiceprezes H. Tomaszewski odparł, że przedsiębiorstwo nie ma podstaw, by w szczególny sposób traktować odbiorców w gminie Wąchock. Eksploatacja dwóch ujęć generuje koszty dla mieszkańców. Powiedział, że w gestii Rady Miejskiej jest uchwalenie dopłaty gminnej do cen wody.

Przypomnijmy, że proponowana przez burmistrza na rok 2012 dopłata do wody ma być zmniejszona o 50 proc. w stosuunku do roku 2011. Oznacza to, że podwyżkę opłat za wodę zafundowano odbiorcom w Wąchocku, Wielkiej Wsi, Ratajach i w Marcinkowie z trzech stron. Zmniejszone będą dopłaty i jednocześnie PWiK zacznie naliczać nowe stawki. Na domiar tego pojawiła się nowa pozycja w cenniku obejmująca opłatę za odczyt liczników.

Jako jeden z czynników wzrostu taryf prezesi podali wzrost podatków od nieruchomości, które PWiK wpłacać będzie od przyszłego roku na rzecz gmin. Tylko gmina Mirzec osiągnie z tego tytułu dochód ponad 1 miliona zł.

Niżej podpisany zauważył, że w związku z tym nie bardzo rozumie dlaczego mieszkańcy Wąchocka w jakimś stopniu obciążani są podatkiem, który zwiększa koszty PWiK, a pośrednio odbiorców wody w gminie . Przypomnijmy, że część infrastruktury wodociągowej (Trębowiec) znajduje się w gminie Mirzec. Tylko za budynki PWiK obsługujące ujęcie wody gmina Mirzec otrzyma ponad 240 tysięcy złotych podatku. Drugie tyle gmina Iłża na terenie której znajduje się ujęcie dla Starachowic, a woda z Trębowca do Wąchocka nie dociera, a koszty mieszkańcy gminy poniosą.

Prezes Pastuszka poinformował, że w związku z nowym opodatkowaniem nieruchomości także gmina Wąchock otrzyma od PWiK podatek. Na pytanie (T.Sz) w jakiej wysokości odparł, że będzie to 418 tysięcy złotych. W 2011 roku było to 124 tysiące zł. Wysokość tego podatku może być źródłem dopłat do wody.

Część radnych jest zdania, że dopłatami zamiast do wody, można objąć ceny ścieków i tym zrekompensować mieszkańcom  podwyżkę. Na sesji 30 ub.m radni nie podjęli  uchwały o dopłatach. Projekt zdjęto z porządku obrad. 

Wysokie ceny ścieków po raz kolejny zniechęcą mieszkańców do przyłączania się do sieci – zauważyła Elżbieta Błach przewodnicząca Osiedla Północ, a wtórował jej radny Kazimierz Winiarczyk i Adrian Malinowski przewodniczący Osiedla Południe – Tym bardziej jeśli nie będzie należytych i skutecznych kontroli. Radna Irena Szlęzak próbowała zainteresować prezesów złym stanem przepompowni w Węglowie i wydobywającego się tam fetoru.

W najbliższym czasie pod obrady RM ponownie trafi sprawa dopłat do wody. Przy okazji tego spotkania radni dowiedzieli się o niemal czterokrotnym wzroście wpływów z podatku.  Przynajmniej połowę można teraz oddać na dopłatę gminną. To jest ważne w trudnym okresie podwyżek, które atakują ludzi z każdej strony.  Burmistrz Jarosław Samela, który przybył wraz z zastępcą w trakcie trwania spotkania nie poruszył sprawy dopłat. Wspomniał  o wysokości podatku jaki PWiK wpłacił do kasy UMiG  w 2011 roku (0k 124 tys zł). Przypomniał też budowę infrastruktury kanalizacyjnej od 2004 roku,  i o błędach jakie wówczas popełniono i nie wykorzystaniu dotacji z Funduszu Spójności. Zgłoszono wówczas tylko 13 km sieci. Teraz gmina realizuje budowę brakujących odcinków w Ratajach i w Parszowie ze środków włąsnych.

Komentarz autora:

Mieszkańcy gminy Wąchock zużywają około 100 tys. m sześć. wody. Na niemal tyle samo szacuje się ilość ścieków. Dopłata w wysokości 2 zł do metra sześć. ścieków mogłaby mieć czynnik proekologiczny. W sumie to tylko mniej niż połowa podatku jaki wniesie przedsiębiorstwo do budżetu Wąchocka. Szacunkowo około 200 tys.zł.  Łatwo obliczyć, żę w budżecie zostanie więcej pieniędzy niż w czasie, gdy gmina dopłacała do wody 78 groszy netto. 

Po to ustawodawca dał „furtkę” radom gmin. Skoro nie mają wpływu na cenniki, to mogą pomóc dopłatami.  /Tomasz Szczykutowicz/

 

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (1 komentarz)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
 • IMG_1117
  Drożeje woda i kanalizacja. Burmistrz chce o połowę zmniejszyć dopłaty gminne.
 • 100_1237
  Hala sportowa ma 1 rok. Zamiast święta – sukcesy sportowe
 • IMG028
  Cennika wody Rada Miejska nie zatwierdziła, ale to nic nie pomoże na zatrzymanie podwyżki.
 • IMG038
  Słup w Parszowie stoi, obietnic się nie boi.
 • zdjęcia z canona do kwietnia 2011 776
  Przykro. Słabe notowania burmistrza w głosowaniu Echa Dnia!
 • zdjęcia z canona do kwietnia 2011 5003
  Ruszyła kolejna machina wyborcza. Młodzi wybierają Młodzieżową Radę Miejską.
 • mrm
  Radni w gimnazjum wybrani!
 • IMG047
  Paradoks! Droga gminna nie może być leśną, ale czy w ogóle była gminną? Wojewoda unieważniła uchwałę.
 • zdjęcia telefon 225
  Młodzież wybrała swoich przedstawicieli do Młodzieżowej Rady Miejskiej – podajemy wyniki

 • W sobotę pierwsza sesja młodych radnych
 • IMG083
  Gwiazdkowa Olimpiada Przedszkolaków
 • IMG095
  Gminna Wigilia w MGOK
 • IMG116
  Anna Podzielna przewodniczącą Młodzieżowej Rady Miejskiej – zakończyła się Sesja Inauguracyjna
 • 532s[1]
  Spokojnych Świąt Bożego Narodzenia.
 • IMG130
  Ulice (drogi) w Wąchocku to błoto.
 • IMG135
  Podziękowanie dla wachock.info
 • sylwester
  Życzenia Noworoczne od wachock.info
 • IMG137
  Głosowanie nad budżetem
 • IMG136
  Radna z Wąchocka zawiedziona budżetem powiatu.
 • beznazwy
  Po raz 20. Orkiestra z pompą. Zagrają w Parszowie i w Wąchocku

Jedna odpowiedź na „Prezesi PWiK opowiedzieli o drogiej wodzie

 1. Ślepiec pisze:

  Co z tego, że mają furtkę jak i tak mur rozwalają.
  By potem powiedzieć :
  patrzcie to My zbudujemy wam nowy, wspaniały piękny mur z wykorzystaniem środków unijnych.
  I niech wszyscy widzą jacy jesteśmy wspaniali – jak pozyskujemy!
  A słup przed remizą stoi i już, bo to jest symbol naszego postępu w drodze do bezpiecznego i szczęśliwego domu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.