IMG047

Paradoks! Droga gminna nie może być leśną, ale czy w ogóle była gminną? Wojewoda unieważniła uchwałę.

W sprawie drogi Zuzelanka w Parszowie biegnącej od dolnego Parszowa przez las aż do duktu Rataje – Siekierno pisaliśmy kilkakrotnie. Kilkakrotnie też temat drogi wracał pod obrady Rady Miejskiej w Wąchocku. Droga w lesie miała być decyzją radnych przekazana Lasom Państwowym. O takie załatwienie sprawy zwróciło się do burmistrza , które drogi nie posiada w swojej ewidencji, lecz widzi ją na mapach. W przeciwnym wypadku gmina Wąchock powinna zapłacić Lasom za dzierżawę terenów leśnych, które droga zajmuje.

  Ostatecznie radni drogę przekazali, ale teraz okazało się, że nie mieli  prawa do dysponowania gdyż…

Wojewoda Świętokrzyska uchyliła Uchwałę za naruszenie procedur i obowiązującego prawa, ale przy okazji wyszła na jaw ciekawostka nad którą pogłowią się  samorządowcy i prawnicy. Droga leży na terenie Skarbu Państwa, który zarządzany jest przez Lasy Państwowe. Rada Miejska nie może natomiast rozporządzać mieniem, do którego nie ma prawa własności.

Z orzecznictwa sądowego wynika, że  pozbawienie kategorii drogi gminnej przez radę gminy może odbyć się tylko wówczas, gdy gmina legitymuje się prawem własności do gruntów po których droga przebiega, a właścicielem gruntu w omawianym przypadku jest  Skarb Państwa. z Parszowa do drogi powiatowej Wąchock – Siekierno (przez Rataje,Wykus) jest od kilkunastu tygodni przedmiotem sporu między radnymi w Wąchocku, a nadleśnictwem w Skarżysku. Nadleśnictwo zażądało od gminy Wąchock opłaty 10 lat wstecz za użytkowanie terenów leśnych po których droga biegnie. Tylko, że nie wiadomo teraz czy jest to , czy może do gminy należy jedynie bruk na długości kilku kilometrów, a i to nie jest pewne. Może też pojawić się pytanie, czy przypadkiem LP nie żądały czynszu od gminy za drogę,  która jest własnością Lasów. W tej sytuacji wysyłanie monitów o należność była bezprawna. Skąd taki paradoks się wziął i kiedy? Być może w czasach PRL-u wygodniej było, by droga leśna była np. remontowana z funduszy gromadzkich. Czy ktoś mógł przewidzieć, że Lasy będą kiedyś bogate i stać je będzie na asfalt w lesie. (patrz droga Wąchock – Lipie przez Bugaj)

Jeśli te publicystyczne przemyślenia okażą się prawidłową interpretacją to okaże się, że trwające kilka miesięcy procedury były stratą czasu. Poniżej przedstawiamy niezwykłą historię leśno-gminnej drogi publicznej.

Podczas sesji RM w lipcu br. radni Wąchocka wysłuchali przedstawiciela  LP, ale na przekazanie drogi się nie zgodzili. Największe wątpliwości dotyczyły zasady korzystania z drogi przez mieszkańców gminy.

Droga w lesie jest brukowana, ale w stanie uniemożliwiającym przejazd. Sporadycznie korzystają z niej grzybiarze i turyści. Droga oznakowana jest czerwonym szlakiem rowerowym. W nieznacznym stopniu wykorzystywana jest obecnie przez transport leśny. Jak twierdzą mieszkańcy Parszowa droga została zniszczona przez traki wywożące drzewo. Lasy Państwowe chciałyby ją wyremontować, ale do podjęcia inwestycji potrzebują aktu własności do drogi.

We wrześniu z inicjatywy burmistrza w Nadleśnictwie odbyło się spotkanie kilku radnych z nadleśniczym. Podczas rozmów przekonano radnych, że dalsza zwłoka w procedowaniu uchwały nie ma sensu. Poruszono temat zastępczy, czyli kwestię dojazdu mieszkańców do łąk. Burmistrz triumfował, gdy z map wynikało, że łąki prywatne do spornej drogi nie przylegają. Uczestnicy spotkania zapomnieli, albo nie chcieli wziąć pod rozwagę, że chodzi nie tylko o dojazd do łąk, lecz możliwość powszechnego korzystania z drogi. Po przejęciu drogi Lasy mogą postawić zaporę. Zakaz ruchu po drogach leśnych wynika z Ustawy o lasach. Nadleśniczy zapewnił, że szlabanów nie postawi. Ten nie, ale jego następca może to uczynić w majestacie prawa.

Sytuacja stała się patowa. Biorąc pod uwagę stan finansów gminy, raczej nie ma co marzyć, by samorząd wykonał remont kilkukilometrowego odcinka drogi w lesie. Użytkownicy mogą skarżyć gminę za zniszczone pojazdy. Oddanie drogi może skutkować zamknięciem przejazdu.

Aspekt finansowy znalazł odzwierciedlenie przed sesją radnych w październiku. W materiałach sesyjnych radni znaleźli kopię wezwania do zapłaty wystawionego gminie przez Nadleśnictwo. Przyparci do muru radni, pozbawieni możliwości dalszych negocjacji 28 października br zgodzili się na przekazanie drogi Lasom.

Okazało się, że  przygotowana w pośpiechu uchwała zawiera błędy proceduralne. Organ nadzoru, czyli Wojewoda Świętokrzyski stwierdził, że uchwała został podjęta z istotnym naruszeniem prawa. Najpierw należało pozbawić drogę kategorii drogi gminnej, a dopiero w dalszej kolejności zaliczyć ją do innej kategorii. Pozbawiać kategorii Rada nie mogła, gdyż droga nie jest własnością gminy. Pozbawienie i zaliczenie drogi do kategorii nie może się odbyć później niż przed końcem III kwartału. Procedowanie uchwały w październiku było więc niezgodne z przepisami. W doadatku nazwanie drogi „wewnętrzną leśną” również było niewłaściwe, gdyż nie istnieje taka nazwa w kategoriach dróg publicznych. Wojewoda Świętokrzyski zaznaczyła ponadto wadę proceduralną, gdyż przed podejmowaniem decyzji radni powinni mieć opinię Zarządu Powiatu.

Tylko jak to teraz będzie, gdy radni ponownie zajmą się sprawą. Czego ma dotyczyć uchwała? Przekazaniem nawierzchni brukowej Lasom?  Bezpłatnie czy odpłatnie? Skoro nie zmiana kategorii drogi miała być przedmiotem obrad to oznacza, że uchwała została źle przygotowana, albo była przygotowana bez potrzeby, gdyż i tak rada o tym nie decyduje. Faktem bezspornym jest unieważnienie Uchwały RM przez wojewodę.I co dalej? I kto zawinił? Nieoficjalnie wiemy, że Lasy mają zabezpieczone środki na przebudowę tej drogi. I niech budują. W końcu droga leży na ich gruntach.

Wygląda na to, że droga leśna będzie mogła mieć status drogi publicznej, mimo że będzie własnością lasów. Jeśli tak się stanie będzie to najlepsze rozwiązanie.  /TSz/

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (Komentarzy: 5)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI, Sesje Rady Miejskiej i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
 • 101_1258
  Pożałował sołtysom – inkasentom
 • IMG_1113
  Burmistrz gasi światło wcześniej. Pora chodzić spać z kurami obywatele!

 • 100000 – Dzisiejszego poranka wachock.info odwiedził stutysięczny Internauta.
 • IMG_1117
  Drożeje woda i kanalizacja. Burmistrz chce o połowę zmniejszyć dopłaty gminne.
 • 100_1237
  Hala sportowa ma 1 rok. Zamiast święta – sukcesy sportowe
 • IMG028
  Cennika wody Rada Miejska nie zatwierdziła, ale to nic nie pomoże na zatrzymanie podwyżki.
 • IMG038
  Słup w Parszowie stoi, obietnic się nie boi.
 • zdjęcia z canona do kwietnia 2011 776
  Przykro. Słabe notowania burmistrza w głosowaniu Echa Dnia!
 • zdjęcia z canona do kwietnia 2011 5003
  Ruszyła kolejna machina wyborcza. Młodzi wybierają Młodzieżową Radę Miejską.
 • mrm
  Radni w gimnazjum wybrani!
 • zdjęcia telefon 225
  Młodzież wybrała swoich przedstawicieli do Młodzieżowej Rady Miejskiej – podajemy wyniki

 • W sobotę pierwsza sesja młodych radnych
 • IMG_1117
  Prezesi PWiK opowiedzieli o drogiej wodzie
 • IMG083
  Gwiazdkowa Olimpiada Przedszkolaków
 • IMG095
  Gminna Wigilia w MGOK
 • IMG116
  Anna Podzielna przewodniczącą Młodzieżowej Rady Miejskiej – zakończyła się Sesja Inauguracyjna
 • 532s[1]
  Spokojnych Świąt Bożego Narodzenia.
 • IMG130
  Ulice (drogi) w Wąchocku to błoto.
 • IMG135
  Podziękowanie dla wachock.info
 • sylwester
  Życzenia Noworoczne od wachock.info

5 odpowiedzi na „Paradoks! Droga gminna nie może być leśną, ale czy w ogóle była gminną? Wojewoda unieważniła uchwałę.

 1. obywatel pl pisze:

  Sprawa się rypła!
  To ilu mamy radnych samodzielnie myślących?
  Wstyd .
  Za co oni biorą pieniądze co miesiąc!
  Za klepanie pomysłów jednego nieomylnego?
  Przecież tam nie zasiadają dzieci, w większości ludzie od lat związani z samorządem.
  Czy taki „wiecznie niezadowolony” Szczykutowicz zawsze musi wszystko widzieć a inni nie!
  Czy nikomu nie przyszło do głowy sprawdzić stan własności.

 2. Smuga pisze:

  kto dopuścił po powstania takiej uchwały bez sprawdzania jej mocy prawnej , chyba prawnik ?
  akt własności i opinia starostwa lub jak to ładniej brzmi powiatu – ktoś z wydziału dróg , czyli referat budownictwa ? .
  Chyba powinny posypać się głowy a może tak dać to TV ? bo raczej wszytko pójdzie pod dywan .
  Śmiech na sali

 3. kiepski pisze:

  gdyby jak pisze obywatel niezadowolony szczykutowicz nie buntował radnych byłoby po sprawie już w lipcu, a wtedy droge wzieło by leśnictwo. Przez te jego przemowy ciągnie się wiele ciekawych inicjatyw. Może czas pogonić pana przeszkadzającego,a wtedy zobaczycie że nie jest tak źle. Wszystko dziś wymaga sprawdzania bo panu Sz. nic nie odpowiada. I trzeba czas tracić. Prawda panie Sz?

 4. Gość pisze:

  „W kiepskim świecie kiepskie sprawy, marne życie i zabawy…..” :) tak mi się zdaje, że gdyby nie radny Szczykutowicz to za jakiś czas nie jeden trafiłby przed oblicze temidy. Dobrze, że ktoś pełni rolę recenzenta i robi to uczciwie. Nie sądzę, że kogoś pomawia czy oczernia, pewnikiem miałby już jakiś proces a tak można tylko popłakać jaki niedobry buntownik.
  Przecież jego też inni radni mogą recenzować.
  Gonić tych co nic nie robią, kto w historii Wąchocka miał tak wspaniały kontakt z ludźmi. To, że innym radnym się to nie podoba i że jest czasami bezkompromisowy wcale mi nie przeszkadza a wręcz utwierdza mnie w przekonaniu, że jest wart zaufania.
  Nie zapominajmy rada jest miejscem walki o swoje poglądy , przyszły i obecny wizerunek swojej gminy. A ten widziany oczami Szczykutowicza podoba mi się o wiele bardziej niż innych.

 5. lolek pisze:

  Pan burmistrz niech sie jebnie w łeb albo niech się przeprowadzi do lasu jaskiniowiec tam mu światło nie bedzie potrzebne. Zacofaniec.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.