IMG_1117

Drożeje woda i kanalizacja. Burmistrz chce o połowę zmniejszyć dopłaty gminne.

PWiK w Starachowicach przesłało do zatwierdzenia radnym w gminach nowe stawki taryfowe za zużycie wody. Podwyżka jest znaczna i szczególnie dotyczy gminy Wąchock, która mimo iż ma ujęcia wody w Ratajach i w Wielkiej Wsi od wielu lat  płaci więcej z metr sześcienny wody niż w gminach ościennych.

Na szczęście woda w Parszowie, która doprowadzana jest z wodociągów w Skarżysku jest tańsza. Koszt dla indywidualnego odbiorcy w pozostałych miejscowościach gminy zwiększają ścieki odprowadzane do oczyszczalni w Starachowicach. Teraz procentowo zrożały najwięcej.

PWiK, które ustaliło taryfy przekazuje je do zatwierdzenia gminnym radnym. Od wielu lat radni przyjmowali propozycje PWiK i głosowali za zatwierdzeniem  cen wody, mimo że decyzja Rad bez względu na „tak” czy „nie” niczym nie skutkowała.

Podczas ostatniej sesji Radni Gminy Brody gremialnie wstrzymali się od głosu. Wszyscy. Miał to być protest przeciw podwyżkom. W środę 30 bm. radni miejscy z Wąchocka staną przed podobnym dylematem. Jeśli nie przyjmą uchwały o podwyżkach cen wody zachowają twarz przed mieszkańcami. Odpowiedzialność za podwyżki przejmie tylko i wyłącznie autor nowych taryf, czyli PWiK.

Nowe taryfy ustalone przez PWiK w Starachowicach to 4,61 zł (netto) czyli 4,97 zł (brutto) dla odbiorców z ujęć w Ratajach i w Wielkiej Wsi. Niżej podajemy wybrane  stawki już po przeliczeniu  brutto (8 proc.VAT). Uwaga w cenniku PWiK stawki podane są w wartości  netto. Mniej rażą.

Dla porównania 3,76 zł dla ujęcia w Trębowcu z którego dobrodziejstwa nikt w Wąchocku nie korzysta. Za odprowadzenie ścieków indywidualny obiorca zapłaci 7,27 zł. Oznacza to, że za każdy metr sześć. wraz z odprowadzeniem do kanalizacji trzeba zapłacić  12,24 zł. Zgodnie z proponowaną nową stawką dopłaty gminnej odbiorca zapłaci 11,83 zł. Oznacza to, że mieszkaniec Wąchocka zapłaci za wodę i ścieki ponad 3 zł więcej. Dotychczas płacono po uwzględnieniu dopłat gminnych 8,88 zł za 1 m sześć. wody i ścieków. Teraz dojdą jeszcze opłaty dodatkowe za odczyty (było 2,68 zł), będzie 6,30 przy wariancie, że odczyt licznika odbywać się będzie co 2 miesiące. Jeśli raz w miesiącu zapłacimy  10,06 zł. Tej ostatniej pozycji dotyczącej opłaty za odczyty dotychczas w cenniku nie było.

PWiK swoją decyzję o podwyżkach tłumaczy kosztami jakie poniosło poczas inwestycji w Mircu i w Starachowicach. Zmodernizowano oczyszczalnię ścieków i ujęcie wody w Trębowcu. Wybudowano kanalizację w gminie Mirzec. PWiK wspomina też o kosztach budowy kanalizacji w Parszowie i we wsi Rataje. Różnica polega na tym, że w gminie Wąchock kanalizację buowano przy wkładzie gminy. W Mircu gmina do kanalizacji nie dokładała. Gmina Wąchock ma wyższe stawki za wodę od wielu lat.

W kontekście tak drastycznych powyżek dziwi  dlaczego chce zredukować dopłaty do wody o niemal połowę.  Mniejsze dopłaty do wody ujęte są już w prowizorium budżetu na 2012 rok. W 2011 roku gmina dopłacała mieszkańcom do wody 81 groszy brutto. Po zmianach będzie to 41 groszy.  

  Oznacza to, że woda w gminie Wąchock (poza Parszowem) zdrożeje o nową stawkę taryfową proponowaną przez PWiK, oraz o mniejsze niż w mijającym roku dopłaty do metra sześciennego wody. 

Radni Wąchocka nie mają wpływu na stawki PWiK, ale mogą zastanowić się nad utrzymaniem wysokości dopłat do wody lub do ścieków. Prezydent Starachowic zaproponował dopłaty do ścieków w wysokości 0,80 zł/m sześć. To duża ulga i działanie proekologiczne. Obecnie w Wąchocku jest problem z przyłączaniem się do istniejącej kanalizacji. Po podwyżce opłat za ścieki chętnych będzie jeszcze mniej. Przypomnijmy, że w gminie Wąchock poczyniono ostatnio wiele inwestycji związanych z kanalizacją. Na ukończeniu jest budowa kanalizacji w Ratajach. W przyszłym roku zakończona będzie inwestycja w Parszowie. Kanalizacji doczekała się ulica Smugowa, Słoneczna i Partyzantów.

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (Komentarzy: 4)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
 • IMG_0881
  Chłopięcy chór z Anglii ujął śpiewem
 • 101_1281
  „Wszystko co widzę i co kocham jest częścią Ojczyzny”. Wąchock w Święto Niepodległości
 • 101_1259
  Radni wybrali ławników
 • 101_1256
  Podatki w górę! 2012 rok będzie droższy dla podatników – czyli „ambicje” kosztują.
 • kosz3
  UKS Meteor dobrze zagrał w „kosza”
 • staż nowa i stara
  Marcinków. Kupili nowszą „straż”, gdyż stary „star” nie ugasi pożaru już.
 • lgd
  Nadlatują Świętokrzyskie Czarownice
 • 101_1258
  Pożałował sołtysom – inkasentom
 • IMG_1113
  Burmistrz gasi światło wcześniej. Pora chodzić spać z kurami obywatele!

 • 100000 – Dzisiejszego poranka wachock.info odwiedził stutysięczny Internauta.
 • 100_1237
  Hala sportowa ma 1 rok. Zamiast święta – sukcesy sportowe
 • IMG028
  Cennika wody Rada Miejska nie zatwierdziła, ale to nic nie pomoże na zatrzymanie podwyżki.
 • IMG038
  Słup w Parszowie stoi, obietnic się nie boi.
 • zdjęcia z canona do kwietnia 2011 776
  Przykro. Słabe notowania burmistrza w głosowaniu Echa Dnia!
 • zdjęcia z canona do kwietnia 2011 5003
  Ruszyła kolejna machina wyborcza. Młodzi wybierają Młodzieżową Radę Miejską.
 • mrm
  Radni w gimnazjum wybrani!
 • IMG047
  Paradoks! Droga gminna nie może być leśną, ale czy w ogóle była gminną? Wojewoda unieważniła uchwałę.
 • zdjęcia telefon 225
  Młodzież wybrała swoich przedstawicieli do Młodzieżowej Rady Miejskiej – podajemy wyniki

 • W sobotę pierwsza sesja młodych radnych
 • IMG_1117
  Prezesi PWiK opowiedzieli o drogiej wodzie

4 odpowiedzi na „Drożeje woda i kanalizacja. Burmistrz chce o połowę zmniejszyć dopłaty gminne.

 1. mieszkana pisze:

  Według mnie Pan burmistrz powinien zastanowic sie czy nie ma konicznosci aby odłączyć sie od wodociągów w starachowicach i podłączyć do skarżyska kamiennejw Parszowie płacą za metr wody 2 złote 80 groszy. To chyba kolosalna różnica prawda?? Ale Pana burmistrza to nie wzrusza, że nie kazdy z zarabia tyle co on i nie kazdego stac płacic takie ogromne rachunki za wode i kanalizacje. Cóż jak to mówia biednemu wiatr w oczy. A bogatemu nawet byk sie ocieli!!!!

 2. Rataje: pisze:

  A skąd wziąć tą kase na te wszystkie podwyżki!

 3. Rataje: pisze:

  A skąd wziąć na te wszystkie podwyżki które nas czekają !2012

 4. ekolog pisze:

  Zakręcić zawór, gówna na pole , używać deszczówki i już,dwudziesty pierwszy wiek. Można flaki sobie wypruć ale kogo to obchodzi.
  Bo w cywilizowanych krajach pieniądze robi się na :wodzie,ściekach, żywności, podatkach itd Przecież z czegoś urzędników państwowych i unijnych trzeba utrzymać.Im nigdy pensji się nie ujmuje tylko zawsze podnosi a oni są piękni,modni,zmanierowani uczciwi i tacy mądrzy. No i dodać trzeba, że prace też zdobyli w uczciwym konkursie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.