101_1256

Podatki w górę! 2012 rok będzie droższy dla podatników – czyli „ambicje” kosztują.

Wyższe stawki podatkowe w gminie Wąchock będą ceną za ambitne plany i inwestycje. 15 listopada mija termin stworzenia prowizorium budżetowego. Danina z podatków może okazać się istotna przy planowaniu budżetu na 2012 rok. Nie wszyscy radni ochoczo przyklasnęli podwyższeniu podatków. Łatwiej poszło z uchwaleniem stawek od środków transportu, ale to głównie dlatego, że podczas obrad Komisji Budżetowej przewodniczący utargował część propozycji. W rezultacie stawki dla przedsiębiorstw transportowych przedstawione pod głosowanie były mniejsze od proponowanych na komisjach.

Dla zwykłych podatników przyszłość nie rysuje się ciekawie. Burmistrz uważa jednak, iż proponowany wzrost podatków uchroni mieszkańców przed skokowym wzrostem podatków i gwałtownym osiągnięciem stawek maksymalnych. Burmistrz poinformował, że szukanie pieniędzy w kieszeniach podatników nie ma związku ze złym stanem finansów gminnych. Gmina nadal jest dobrym partnerem dla banków, które chętnie udzielają kredytów. Jeśli podatków nie podniesiemy grozić to będzie powstaniem deficytu.

Klamka zapadła podczas głosowania. (Przeciwko zmianie stawek podatkowych było tylko 3 radnych}. Oznacza to, że o około 6 – 7 proc. więcej wyniosą podatki od nieruchomości.

Więcej zapłacą przedsiębiorcy za metr kw. użytkowanej na działalność powierzchni (17 zł). Mieszkańcy gminy za 1 metr użytkowanej powierzchni zapłacą w przyszłym roku 56 groszy. (w 2011 – 52 grosze). Posiadacze gruntów zapłacą o 5 groszy więcej niż dotychczas za ziemię przeznaczoną pod prowadzenie działalności gospodarczej. Szykuje się też wzrost podatku rolnego. Ma to związek z ponad dwukrotnym wzrostem ceny żyta (75 zł/qw).

W 2012 roku rozpocznie się kolejna duża inwestycja w Wąchocku. Burmistrz Samela przypomniał, że w ubiegłym roku wygrał wybory w I turze, a to oznacza że większość mieszkańców poparło planowane inwestycje.(1818 osób z 5926 uprawnionych). Chodzi m.in o rewitalizację ulic Kościelnej i placu przy ul. Błonie. Podczas kampanii wyborczej burmistrz wiele miejsca poświęcił temu tematowi. Wspominał wówczas, że prace rozpoczną się w krótkim czasie. Minął rok i odbyły się dwa przetargi. Dotyczyły tej inwestycji i zostały unieważnione z powodu wysokich cen podanych przez oferentów. Burmistrz zakładał, że powinno wystarczyć nieco ponad 8 milonów zł. Tymczasem najniższe oferty na przetargach oscylowały przy kwocie ok. 10 milionów zł. Kolejny przetarg, być może wyłoni tańszego wykonawcę, ale pojawi się z pewnością pytanie jakim kosztem, czyli z czego trzeba będzie zrezygnować podczas realizacji „ambitnych planów”?/tsz/

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (Komentarzy: 5)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI, Sesje Rady Miejskiej i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
 • sesja archiwum
  Będą obradować. Radni podejmą decyzję o zmianie stawek podatkowych.
 • 100_0044
  Zebrali się mieszkańcy Wąchocka. Temat wiodący – Wielkowiejska. Publikujemy obszerne wyjaśnienie byłego drogowca UMiG.
 • 101_1260
  661 000 112 – SMS informuje o zagrożeniach
 • piesek
  List Czytelnika. Co z psami na ulicach? – aktualizacja 31.10 – Winna jest suczka z cieczką.
 • Paeszów-wykus
  Droga w Parszowie oddana. Będzie drogą leśną .
 • 101_1265
  Handlarze zniczami od kilku dni zajmowali parking za darmo. Dopiero dziś urząd pobrał opłatę targową.
 • 101_1268
  Św. Jan modli się o drogę obok. Jest szansa na asfalt?
 • IMG_0881
  Chłopięcy chór z Anglii ujął śpiewem
 • 101_1281
  „Wszystko co widzę i co kocham jest częścią Ojczyzny”. Wąchock w Święto Niepodległości
 • 101_1259
  Radni wybrali ławników
 • kosz3
  UKS Meteor dobrze zagrał w „kosza”
 • staż nowa i stara
  Marcinków. Kupili nowszą „straż”, gdyż stary „star” nie ugasi pożaru już.
 • lgd
  Nadlatują Świętokrzyskie Czarownice
 • 101_1258
  Pożałował sołtysom – inkasentom
 • IMG_1113
  Burmistrz gasi światło wcześniej. Pora chodzić spać z kurami obywatele!

 • 100000 – Dzisiejszego poranka wachock.info odwiedził stutysięczny Internauta.
 • IMG_1117
  Drożeje woda i kanalizacja. Burmistrz chce o połowę zmniejszyć dopłaty gminne.
 • 100_1237
  Hala sportowa ma 1 rok. Zamiast święta – sukcesy sportowe
 • IMG028
  Cennika wody Rada Miejska nie zatwierdziła, ale to nic nie pomoże na zatrzymanie podwyżki.
 • IMG038
  Słup w Parszowie stoi, obietnic się nie boi.

5 odpowiedzi na „Podatki w górę! 2012 rok będzie droższy dla podatników – czyli „ambicje” kosztują.

 1. mac pisze:

  To prawdziwa zachęta do robienia czegokolwiek. Za to, że ktoś ma działalność, coś robi, wytwarza być może zatrudnia innego obywatela to karze się go podatkiem 17 pln z metra. Wypisz wymaluj to myślenie z minionej epoki – domiary itd. Można nic nie robić i płacić 56 groszy!! Podnoszenie podatków to prosta droga do nikąd. To nic innego jak okradanie obywateli. Gdyby warzywniak podniósł ceny to by zrewitalizował swoją budę? Teraz na zrewitalizowanie będzie miał jeszcze mniej bo cen nie podniesie. Praw ekonomii nie da się oszukać

 2. Smuga pisze:

  Mam pytanie do radnych i burmistrza, jak władze się ustusunkuja do zapowiedzianych podwyżek cen wody i ścieków. Gmina wachock ponownie schowa głowę w piasek, to jest najłatwiej???
  Podwyżki podatków, podwyżki opału paliwa energii . Ciekawe dokąd polak będzie głupi i będzie płacił za fanaberie rządzących lub idiotów z brukseli.

  Zapraszam do refleksji nad tym naszych kochanych radnych włodarzy i posłów bo jak narazie to wy guzik robicie tylko kradniecie pieniądze obywateli tego miasta i tego państwa. Zarzniecie polaków , zarzniecie gospodarkę a na końcu polak zarznie was

 3. hm pisze:

  Oszczędności, oszczędności na super przyszłościowych inwestycjach, na pensji burmistrza, na niepotrzebnym zastępcy, na dietach radnych,na nagrodach, na podatkach itd itd nie, nie, ludu, nasi wyborcy już więcej nie możemy !

 4. eldar4 pisze:

  Muszą podnieść podatki żeby zarobić na lepsze samochody.
  Wąchock nie dorasta do pięt gminie Pawłów, gminie Brody, tam dopiero widać gospodarzy. Wąchock jedynie może być „miastem kawałów” z bandą nieudaczników w Radzie.

 5. kerad65 pisze:

  Święte słowa.Banda nieudaczników w Radzie gminy. W Wąchocku jest wielkie gó…o. Nie ma boiska,drużyny piłkarskiej,porządnego baru(nie chodzi mi o spelune do palenia),nie ma komisariatu,porządnej poczty,ośrodek zdrowia w powojennym budynku,niedługo się rozleci. Spójrzmy na Pawłów,Brody czy Mirzec. W Mircu mają podobno budować Biedronkę,a nie w „mieście Wąchocku” bo skasowałaby miejcowych sklepikarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.