IMG_0881

Chłopięcy chór z Anglii ujął śpiewem

W Dzień Zaduszny miała miejsce druga odsłona koncertu jaki zorganizowany został w Wąchocku. Pierwsza miała miejsce w sierpniu, gdzie przed publicznością wystąpił oboista Tytus Wojnowicz w towarzystwie orkiestry Concerto Avenna. Kościół Opactwa Cystersów po raz drugi w tym roku zamienił się w salę koncertową. Tym razem dla koneserów muzyki śpiewał , jeden z najwspanialszych chórów chłopięcych na świecie. Nic dziwnego, że na wieczorny koncert przyjechali melomani niemal z całej Polski. Na parkingu przed klasztorem widzieliśmy rejestracje z Gdańska, Bydgoszczy, Łodzi, Poznania.

Chór wystąpił  w dwuczęściowym koncercie pod batutą Davida Swinsona i Dariusza Górnioka, który specjalnie dla Trinity Boys Choir skomponował krótki utwór a capella Ave Maria. Kompozytor zadedykował utwór Maryi Królowej Polski. Wykonanie utworu było światową prapremierą.

jest dyrektorem artystycznym chóru. Jako chłopiec był liderem Chóru Magdalen College. Za jego kierownictwa chór Trinity Boys został uznany za najczęściej koncertujący  w Anglii.

Jednym z najważniejszych wyróżnień w karierze chóru chłopięcego był występ w 2006 roku na koncercie zorganizowanym dla uświetnienia 80 urodzin królowej Elżbiety II.

W swojej historii Chór Trinity Boys występował z udziałem najlepszych londyńskich orkiestr.

pozostawił u słuchaczy niezapomniane  wrażenia. Wysłuchanie na żywo chóru tej klasy było z pewnością wydarzeniem artystycznym. Niedosyt jednak pozostał.

Na koncercie nie pojawiła się zapowiadana Orkiestra Kameralna Concerto Avenna, która miała towarzyszyć chórowi. W zapowiedziach była mowa o grupie 60 artystów, którzy mieli wypełnić muzyką wnętrze prezbiterium. Orkiestra Kameralna widniała też jako wykonawca na plakatach. O zmianie w programie nie było ani słowa, a ludzie w końcu zakupili bilety po 20 i 40 złotych. W przerwie koncertu podano lakoniczną informację o przyczynach technicznych. W stosunku do zapowiedzi z sierpnia br nastąpiła również zmiana tytułu koncertu. Przypomnijmy, że w sierpniu zapowiadano cykl koncertów w ramach Festiwalu Muzyka w Starym Opactwie. Koncert Zaduszny miał być jednym z elementów tego festiwalu.

 Tym razem koncert nazwano  „Muzyką w Opactwie” co może sugerować, że projekt organizowania koncertów w Wąchocku stoi pod znakiem zapytania.

Fakt ten nie ujmuje temu, że w Wąchocku gościliśmy światowej sławy chór chłopięcy co można z powodzeniem  zaliczyć do wydarzenia artystycznego nawet w skali województwa.

 

 

 

 

O kulisach organizowania koncertów w kościołach i co na ten temat mówi Prawo Kanoniczne napiszemy w oddzielnym materiale.

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (Komentarzy: 3)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI, Na Cysterskim Szlaku i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
 • 100_1247
  Mała Liga, wielkie emocje na hali w Wąchocku
 • szynobus2
  Pociągiem do Wąchocka – rozkład jazdy od 25.10.
 • 101_1250
  Na ulicy Wesołej jest nie wesoło
 • sesja archiwum
  Będą obradować. Radni podejmą decyzję o zmianie stawek podatkowych.
 • 100_0044
  Zebrali się mieszkańcy Wąchocka. Temat wiodący – Wielkowiejska. Publikujemy obszerne wyjaśnienie byłego drogowca UMiG.
 • 101_1260
  661 000 112 – SMS informuje o zagrożeniach
 • piesek
  List Czytelnika. Co z psami na ulicach? – aktualizacja 31.10 – Winna jest suczka z cieczką.
 • Paeszów-wykus
  Droga w Parszowie oddana. Będzie drogą leśną .
 • 101_1265
  Handlarze zniczami od kilku dni zajmowali parking za darmo. Dopiero dziś urząd pobrał opłatę targową.
 • 101_1268
  Św. Jan modli się o drogę obok. Jest szansa na asfalt?
 • 101_1281
  „Wszystko co widzę i co kocham jest częścią Ojczyzny”. Wąchock w Święto Niepodległości
 • 101_1259
  Radni wybrali ławników
 • 101_1256
  Podatki w górę! 2012 rok będzie droższy dla podatników – czyli „ambicje” kosztują.
 • kosz3
  UKS Meteor dobrze zagrał w „kosza”
 • staż nowa i stara
  Marcinków. Kupili nowszą „straż”, gdyż stary „star” nie ugasi pożaru już.
 • lgd
  Nadlatują Świętokrzyskie Czarownice
 • 101_1258
  Pożałował sołtysom – inkasentom
 • IMG_1113
  Burmistrz gasi światło wcześniej. Pora chodzić spać z kurami obywatele!

 • 100000 – Dzisiejszego poranka wachock.info odwiedził stutysięczny Internauta.
 • IMG_1117
  Drożeje woda i kanalizacja. Burmistrz chce o połowę zmniejszyć dopłaty gminne.

3 odpowiedzi na „Chłopięcy chór z Anglii ujął śpiewem

 1. db pisze:

  Chór śpiewał pięknie. Niestety, nie wszyscy przyszli posłuchać, a szkoda. Z zewnętrznej przedniej strony prawej nawy siedział starszy gość, całkiem siwy, chyba w szarej kurtce, ze szczęką w przód,którego nic poza uwodzeniem nie interesowało.Siedział uśmiechnięty, zadowolony z siebie,zachowywał się jak knur czy cap polujący na samicę.Wstyd, że w kościele ludzie potrafią się tak zachowywać.Siedział odwrócony od ołtarza,myślę,że sąsiedzi z ław lub ci z tyłu wiedzą o kogo chodzi. A chor sam w sobie budzi zachwyt, szczegolnie Timothy. Pomysl tego typu imprez dobrze swiadczy o organizatorach, ktorzy nie znizaja sie do poziomu pop. przepraszam za bledy, ale wysiadl mi wlasnie przycisk alt

 2. db pisze:

  a faceta mam na zdjeciach co prawda zlej jakosci, ale chetnie pokaze,jezeli bedzie zainteresowanie. Ciekawa jestem, jak dlugo musza cwiczyc dzieci, aby tak spiewac

 3. mm pisze:

  Musi ćwiczyć wiele długich godzin…… a tam są mali chłopcy, co tym bardziej jest trudne. Pięknie śpiewali….

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.