100_0044

Zebrali się mieszkańcy Wąchocka. Temat wiodący – Wielkowiejska. Publikujemy obszerne wyjaśnienie byłego drogowca UMiG.

W Wąchocku odbyło się Zebranie Mieszkańców osiedla Północ i Południe. Na zebranie przyszło niewiele osób, ale tym razem frekwencja i tak była większa niż zazwyczaj. Być może dlatego, że przewodniczący Zarządu Osiedla Południe Adrian Malinowski osobiście zapraszał mieszkańców ulicy Wielkowiejskiej do udziału w Zebraniu. Była ku temu przyczyna, gdyż radny Daniel Szczodry kilka tygodni temu wnioskował do przewodniczącego, by Zebranie się odbyło. Ma to związek z wyjaśnieniem przyczyn dlaczego termin  remontu ulicy Wielkowiejskiej nie jest wyraźnie określony. Do tematu odniósł się burmistrz Jarosław Samela.

(na zdjęciu archiwalne zdjęcia ulicy Wielkowiejskiej zimą 2010/11)

Na wstępie J. Samela po raz kolejny wyjaśniał skąd wzięło się opóźnienie. Przyznał , że urząd popełnił błąd przy zgłaszaniu projektu o dofinasowanie łącząc  ulicę Torową i Wielkowiejską. Gdy składano wniosek wydawało się, że mezalians będzie korzystny. Później okazało się, że co rusz napotykano szereg przeszkód, które w rezultacie opóźniły plany. Burmistrz przyznał się że zawierzył pracownikowi, który był odpowiedzialny za tworzenie wniosku o dofinansowanie,i sądził że wszystko jest dobrze prowadzone. (Poniżej publikujemy wyjaśnienie tego pracownika, który 3 sierpnia przysłał list do .info) Burmistrz poinformował mieszkańców , że zdaje sobie sprawę, iż to on sam, jako przełożony winny jest za ten błąd.  Chodziło o przepisy o stosowaniu 8-io metrowego pasa drogowego podczas, gdy przy wnioskach o budowę drogi należało uwzględnić pas drogowy szerokości 12 metrów. Jeśli chodzi o ulicę Torową i górną część ulicy Wielkowiejskiej uzyskanie pasa szerokości 12 metrów nie nastręczało trudności. Problem pojawił się na odcinku od Pl. Ponurego do ulicy Ceglanej. Uzyskanie pasa dwunastometrowego wiązałoby się z wyburzaniem domów. Oczywiście taki wariant nie wchodził w rachubę. Zaznaczył jednak, że wszystko odbywało się w czasie, gdy samorządy uczyły się jak pisac wnioski o dofinansowanie. Później dopiero  okazało się, że ministerstwo infrastruktury ma  możliwości, by zgodzić się na odstępstwa. Procedury uzyskania zezwolenia na inwestycję zaczęły się od początku. Pismo do Starostwa, pismo do ministerstwa, zgoda ministerstwa, zgoda starosty, czas na uprawomocnienie i…

Niestety pojawiło się jedno odwołanie właścicielki nieruchomości przy ulicy Wielkowiejskiej od decyzji starosty. Znów trzeba czekać. Zamiast do 6 grudnia aż do 6 stycznia. Ogłoszenie przetargu na wykonanie prac burmistrz przewiduje na marzec. Ostateczna data  roztrzygnięcia przetargu trudna jest do określenia.

Burmistrz Jarosław Samela zdaje sobie sprawę z tego, że napinanie struny o brzmieniu Wielkowiejska może skutkować jej pęknięciem. Obietnice o remoncie ulicy sięgają lata 2006 roku, czyli okresu gdy w Wąchocku był inny burmistrz.

Jaka ma być po wyremontowaniu? Być może okazać się jedną z lepiej odnowionych ulic Wąchocka.  Zaprojektowany jest chodnik po obu stronach, kanał burzowy, naprawa barierek mostku na Lipiance i wybudowania ronda do zawracania na końcu ulicy. Do omówienia projektu Kronika Wąchocka wróci w jednej z kolejnych publikacji. /tsz/

Oto fragmenty wyjaśnienia jakie 3 sierpnia br. przesłał do wachock.info były pracownik UMiG Wąchock.

Jako osoba, która brała udział od samego początku w procedurze planowania przebudowy, a następnie uzyskania dofinansowania ze środków RPO ulicy Wielkowiejskiej , Torowej i Marcinkowa (…) czuje się zobowiązany do wniesienia pewnych wyjaśnień.(…) otóż należy wyjaśnić zainteresowanym, że aby uzyskać dofinansowanie ze środków RPO na przebudowę drogi, droga musi spełniać parametry techniczne wykazane w rozporządzeniu ministra transportu i gospodarki morskiej w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie. Rozporządzenie to narzuca min. jezdnię o szerokości minimum 5,0 mb, chodnik dla pieszych 1,5-2,0 mb, pobocze 2 x 0,75 cm oraz rów odwadaniający. Ponieważ ulica Wielkowiejska na odcinku od ul. Ceglanej w kierunku Wielkiej Wsi nie posiada odpowiedniej szerokości ,dla uzyskania tych parametrów konieczne było wejście w teren prywatny przyległy do drogi. I takie założenie było przyjęte już na etapie skaładania fiszek do UM w Kielcach, w których należało wykazać wspomniane powyżej parametry techniczne drogi. Wejście w teren prywatny wymagało zgody właścicieli działek. okazało się to bardzo trudne , ponieważ  nie wszystkie działki miały uregulowaną własność, a kilka osób nie wyrażało zgody lub nie zgadzało się z przebiegiem granicy wlasności między drogą, a działką prywatną. W trakcie pozyskiwania zgód (brakowało około czterech działek) , miała miejsce zmiana tzw. specustawy “. Zmiana ta dopuściła korzystanie z przepisów ustawy ” o szczególnych warunkach realizacji inwestycji drogowych” również na drogach gminnych ( do tej pory ustawa ta obowiązywała tylko drogi krajowe)

Wówczas w UG w Wąchocku została podjęta decyzja, że przebudowa części ulicy Wielkowiejskiej od rynku do ulicy Ceglanej zostanie wykonana na podstawie „pozwolenia na budowę”, natomiast pozostała część ulicy tzw. wąska na podstawie przepisów “specustawy” , co uwalniało Gminę od konieczności uzyskania zgód właścicieli działek prywatnych. Była to decyzja uzgodniona i przedyskutowana z przełożonymi.(wytłuszczenie wachock.info)

„Specustawa” odwołuje się również do przepisów ww. rozporządzenia , co z kolei w omawianym przypadku wymaga pasa drogowego o szerokości 12 mb. W związku z powyższym wydzielanie 12 m pasa było niezbędne , aby móc nadal starać sie o dofinansowanie inwestycji. O szerokość pasa i opisany wyżej wymogach byli informowani mieszkańcy ulicy, w tym również autor niniejszej strony www.wachock.info , który zapoznawał się z koncepcją przebiegu ulicy. Gdy odchodziłem z pracy w Urzędzie, projekt budowlany ulicy Wielkowiejskiej był na ukończeniu. Nie jest mi znane dlaczego Urząd nie kontynuował wcześniej podjętej decyzji o podziale ulicy na dwa etapy pod względem sposobu uzyskania pozwolenia na jej przebudowę(…) Jest rzeczą oczywistą , że na tym odcinku  nie da sie uzyskać pasa drogowego o wymaganej szerokości 12,0 mb. Nawet przygotowany przez geodetę projekt podziału nieruchomości obejmował tylko odciek od Ceglanej w górę. Dziwi mnie, a zarazem niepokoi i daje do myślenia stwierdzenie, że to ja chciałem zrealizować ta inwestycję z programu RPO.
Uważam , że wszystkim czytelnikom, Radnym i innych zainteresowanym jest znana tzw. zależność służbowa. Ci , którzy wiedzą o czym mówię , zdają sobie sprawę, żę wszystkie decyzje muszą być zaakceptowane uzgodnione a dokumenty , np. wnioski o dofinansowanie, podpisane przez przełożonego.

Pozdrawiam
Jarosław Trzebiński, pracownik, który wg. burmistrza popełnił błąd

 

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (1 komentarz)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
 • 100_1221
  Myślał, że zdąży! Wypadek TIR-a i golfa w centrum Wąchocka
 • zator
  Po wypadku przejazd przez Wąchock był zablokowany przez 3 godziny
 • IMG_0722_1
  Parszów. Upamiętniono przedwojennych nauczycieli.
 • ww9_1
  Złota jesień w Wielkiej Wsi. Piknik dla mieszkańców – relacja Ewy Sadrak.
 • piłkaww
  Wielka Wieś w ćwierćfinale.
 • 100_1251
  Ul.Ogrodowa wyrównana przed Zaduszkami
 • 100_1247
  Mała Liga, wielkie emocje na hali w Wąchocku
 • szynobus2
  Pociągiem do Wąchocka – rozkład jazdy od 25.10.
 • 101_1250
  Na ulicy Wesołej jest nie wesoło
 • sesja archiwum
  Będą obradować. Radni podejmą decyzję o zmianie stawek podatkowych.
 • 101_1260
  661 000 112 – SMS informuje o zagrożeniach
 • piesek
  List Czytelnika. Co z psami na ulicach? – aktualizacja 31.10 – Winna jest suczka z cieczką.
 • Paeszów-wykus
  Droga w Parszowie oddana. Będzie drogą leśną .
 • 101_1265
  Handlarze zniczami od kilku dni zajmowali parking za darmo. Dopiero dziś urząd pobrał opłatę targową.
 • 101_1268
  Św. Jan modli się o drogę obok. Jest szansa na asfalt?
 • IMG_0881
  Chłopięcy chór z Anglii ujął śpiewem
 • 101_1281
  „Wszystko co widzę i co kocham jest częścią Ojczyzny”. Wąchock w Święto Niepodległości
 • 101_1259
  Radni wybrali ławników
 • 101_1256
  Podatki w górę! 2012 rok będzie droższy dla podatników – czyli „ambicje” kosztują.
 • kosz3
  UKS Meteor dobrze zagrał w „kosza”

Jedna odpowiedź na „Zebrali się mieszkańcy Wąchocka. Temat wiodący – Wielkowiejska. Publikujemy obszerne wyjaśnienie byłego drogowca UMiG.

 1. anonim pisze:

  kręci cosik burmistrz w tym temacie, albo nadrabia miną i gadaniem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.