Obradowała Rada Miejska w Wąchocku

Odbyła się 12. w Wąchocku. W ławach zasiedli wszyscy radni. Procedowano kika istotnych uchwał. Radni złożyli kilkadziesiąt wniosków do burmistrza. W końcówce sesji na pytania radnych odpowiadał wiceburmistrz . Rada Miejska powołała Młodzieżową Radę Miejską w Wąchocku.

O projekcie autorskiej uchwały Daniela Szczodrego w sprawie zgody na utworzenie Młodzieżowej Rady Miejskiej, Kronika napisze w oddzielnym materiale. Najwięcej emocji wzbudziło drugie już przedłożenie uchwały w sprawie przekazania drogi gminnej znajdującej w terenach leśnych Nadleśnictwa Skarżysko. Chodzi o przekazanie drogi odcinek od Parszowa (Zuzelanka) do drogi powiatowej Wąchock – Siekierno (koło Cygańskiej Kapy). Przygotowana uchwała już raz była zdjęta z porządku obrad. Przełożono ją na wniosek radnego Włodzimierza Sobali z Parszowa. Radni nie uzyskali od poprzedniej sesji żadnych dodatkowych materiałów. Nadleśnictwo nie ustąpiło w sprawie udostępnienia drogi do użytku na dotychczasowych zasadach. W efekcie 9 radnych przy 6 głosach wstrzymujących zdecydowało o nie przekazywaniu drogi dla Lasów. Uchwała ma wrócić pod obrady. Prawdopodobnie prawnicy będą szukać rozwiązania by dostęp do drogi był powszechny.

Radni procedowali również nad uchwałą zezwalającą gminie Wąchock na sprzedaż kilku niezabudowanych działek. Mimo iż nie uzyskano jednoznacznej odpowiedzi na jaki cel zostaną przeznaczone uzyskane przychody Rada Miejska wyraziła zgodę na oszacowanie i sprzedaż działek. Jedyna uwaga zgłoszona przez Kazimierza Winiarczyka z Komisji Obywatelskiej dotyczyła działki położonej obok pętli na ulicy Radomskiej. Pojawił się wniosek, by uzyskany dochód został spożytkowany na wkład własny do urządzenia miejsc rekreacyjnych na działce obok.

Komisja Rewizyjna zajmowała się rozliczeniem inwestycji „Budowa Hali Sportowej przy GP w Wąchocku. Radny Tadeusz Mazurkiewicz zgłosił kilka wniosków pokontrolnych zebranych podczas prac zespołu kontrolnego. Mowa jest m.in o estetyce wykończenia wnętrza przy wejściu do hali (umiejscowienie kaloryferów), konieczności uruchomienia oświetlenia na zewnątrz hali, zamontowania dodatkowych drzwi, naprawę usterki kurtyny powietrznej. Obawy o stan hali dotyczyły także pojawiającego się przeciekania dachu przy łączeniu budynków. Sam dach podczas zimy wymaga systematycznego odśnieżania, gdyż warstwa ponad 50 cm śniegu może naruszyć stan konstrukcji. Przy okazji okazało się, że nie może być mowy o użytkowaniu hali do innych celów niż zawody sportowe. Lakier na parkiecie ulega zniszczeniu gdy wchodzi się na niego w obuwiu innym niż sportowe.

Podczas trwania obrad radni „zasypali” burmistrza ponad 30 wnioskami i pytaniami. Aktywnych było kilku radnych. Sam przewodniczący przygotował zbiór wniosków, które były podsumowaniem wniosków niezrealizowanych i podał je po raz kolejny  do realizacji. Wnioski składali też inni radni. m.in Sylwester Rudzki, Bożena Markiewicz, Tomasz Szczykutowicz, Tadeusz Mazurkiewicz i .  

Padały  pytania o flagi podczas świąt państwowych, o przejazd ulicą Ogrodową, o niszczenie przystanków przez plakaty kandydatów do parlamentu, o konkrety w sprawie ulicy Wielkowiejskiej,  Torowej i Nadrzecznej, o budowe jazu ulgowego na starorzeczu Kamiennej. O znaki drogowe i tabliczki z nazwami ulic. O przestrzeganie zasad ruchu drogowego i o  losy pałacu Schoemberga. O bezpieczeństwo na drodze powiatowej obok Góry Rocha. O to czy podjęto działania by z wąchockiego pejzażu zaczęły znikać liczne rudery.

Najwięcej emocji wzbudziły pytania radnej  Ewy Szczepańskiej i radnego Sobali z Parszowa, którzy dociekali dlaczego wszyscy lekarze przyjmujący w przychodni w Parszowie są jednocześnie na urlopach. Sytuacja ta sparaliżowała obsługę chorych w Parszowie. Według informacji złożonej na sesji lekarzy wysłano na zaległe urlopy. Dlaczego wszystkich naraz?

Jeszcze w środę radna Halina Herman z Parszowa była umówiona z dyrektorem SZOZ i burmistrzem na rozmowę w tej sprawie. Nie wiadomo z jakich powodów do spotkania nie doszło, gdyż w urzędzie o określonej godzinie  nie pojawił się ani jeden ,ani drugi.  

Ostatnim akcentem podczas obrad było składanie  oświadczeń przez radnych. Radny sugerował spotkanie z właścicielem „trwałej ruiny” czyli pałacu Schoemberga. Radnego niepokoi stan majątku, który zaczyna szpecić zrewitalizowaną okolicę. Za kilka dni otwarty będzie drugi odcinek promenady nad zalewem.

Radny Tomasz Szczykutowicz złożył oświadczenie w postaci protestu na wydarzenia po słynnym już wyjeździe samorządowców do Sejmu. Podczas kilkuminutowego wystąpienia poruszone były kwestie dlaczego niezależność radnego i jego działalność publicystyczna stała się przedmiotem publicznego piętnowania. Tekst oświadczenia zostanie opublikowany w oddzielnym materiale w Kronice Wąchocka.

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (Komentarzy: 2)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI, radny T.Sz -działalność 2011-2014, Sesje Rady Miejskiej i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
 • IMG_0641_1
  Odwiedziliśmy Osadę Średniowieczną w gminie Bieliny

 • Echo wycieczki do sejmu! (sprostowanie po 21.09.2011)

 • Nowa szata graficzna portalu wachock.info
 • tvp1
  Kawa czy herbata w Wąchocku
 • IMG_0639_1
  Jesień! Staje się faktem po raz 2011.
 • piesek2
  Porzucony szczeniak szuka nowego domu.
 • safe_image
  Telewizyjny poranek z Wąchocka – link
 • wieża
  Hejnał Wąchocka już rozbrzmiewa
 • w.wieś1
  Nowy sezon i nowe emocje!
 • IMG_0643_1
  Nad zalewem „uśmiechnij się” do kamery.
 • mlodziez_1
  Młodzież z Wąchocka będzie miała swoją Radę Miejską
 • obwodnica1
  Krok „półmilowy” do obwodnicy.
 • herb
  Wąchock to nie jest napis na „dropsach”
 • IMG_0673_1
  W szkole. Zrzutka na papier toaletowy po 50 gr.
 • szynobus2
  Sołtys z Parszowa zachęca do jazdy pociągami
 • z10165934S,Wybory-parlamentarne-2011
  Frekwencja w gminie Wąchock /aktualizacja 18.00 – 37.77%/

 • Frekwencja w gminie Wąchock: 42,76%. Tak głosowaliśmy.
 • bóbr
  Budują tamę bez zezwolenia.
 • IMG_0696_1
  Przystanek to nie słup na ogłoszenia.
 • IMG_0694_1
  Znikają zabytkowe ogrodzenia na starym cmentarzu

2 odpowiedzi na „Obradowała Rada Miejska w Wąchocku

 1. mac pisze:

  relacja obszerna. Melduję, że przeczytałem. Dziękuję. Czekam na więcej.

 2. strona pisze:

  Ot ciekawostka, zagwozdka. na oficjalnej stronie miasta tylko zaproszenie na sesję

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.