Echo wycieczki do sejmu! (sprostowanie po 21.09.2011)

W minioną sobotę Kronika zrelacjonowała wizytę samorządowców z Wąchocka w polskim parlamencie. Napisaliśmy jak było, kogo w sejmie spotkano i co zwiedzono. Całość została jak zwykle na łamach Kroniki zilustrowana zdjęciami. Nie spodobało się to przewodniczącemu Rady Miejskiej w Wąchocku.

Jakiś domorosły „satyryk” poprzerabiał zamieszczony tekst i z własnymi komentarzami umieścił go na jednym z forów internetowych przy tej okazji dowcipkując  z obecnych w sejmie samorządowców. Wpis na forum na pierwszy rzut oka wygląda jak kopia tekstu w Kronice, więc łatwo mogła zasugerować, że oba teksty są autorstwa tej samej osoby.

Przewodniczący Rady Miejskiej  – (na zdjęciu w ławach galerii parlamentu) –  przyznał w rozmowie telefonicznej, że według jego opinii zamieszczenie informacji o wyjeździe było niepotrzebne i wachock.info nie powinno zamieszczać  zdjęć.  Dało to pożywkę dla niektórych osób do obrażania ludzi z samorządu -stwierdził Janus – Gdyby nie było relacji z wyjazdu, nie byłoby też komentarzy-dodał.

Autor artykułu (radny Tomasz Szczykutowicz) dostał przy okazji nauczkę od przewodniczącego, że ma się zdecydować kim jest: radnym czy dziennikarzem?  Padło też zdanie, że on sam i kilka innych osób – jak twierdził Janus  -panie z KGW nie życzą sobie zamieszczania zdjęć w gazecie internetowej!  Na nic zdało się tłumaczenie, że wyjazd nie był prywatny i żadna z obecnych na zdjęciu osób nie znajdowała się w sejmie prywatnie.   Oznacza to w prawie prasowym, że wizerunek nie podlega w tym przypadku ochronie. Przewodniczący Janus nie dał sobie po raz kolejny wytłumaczyć, że portal wachock.info pełni także rolę kontaktu radnego z wyborcami, a radny miał prawo, a nawet obowiązek poinformować mieszkańców gminy o wyjeździe związanym z działalnością radnego, który można potraktować jako służbowy.

Przewodniczący najwyraźniej zapomina o zasadach panujących w demokratycznym państwie. Wyjazd do sejmu był służbowy i finansowany z pieniędzy podatników ( 1300 zł za autokar, inne atrakcje spoza programu radni i inne osoby finansowały sobie same). Zorganizowano go dzięki zaproszeniu przedstawicielki demokratycznego państwa przecież nie w tajemnicy przed opinią publiczną, a nawet wręcz przeciwnie? Trudno zatem zrozumieć dlaczego przewodniczący chciał ukryć ten fakt. 

W żaden sposób nie dało się przewidzieć, że niewinna notatka zamieszczona jak wiele innych,  może posłużyć do złośliwych komentarzy w innym medium internetowym. Wolność słowa daje internautom takie możliwości. Gorzej, gdy autor złośliwego komentarza, by odsunąć podejrzenia od siebie sugeruje doborem słów i tematu konkretnego autora. Osoby, które zostały dotknięte treścią komentarzy były przekonane, że autor obydwu notatek w Kronice i na forum internetowym jest tą samą osobą. Potwierdziły to rozmowy z dwojgiem z tych osób.  To podła manipulacja, której celem było wskazanie winnego!

Kronika relacjonując wyjazd do Warszawy opisała ważne wydarzenie z życia samorządu i zapewne wielokrotnie będzie to czynić nadal. Źródłem wiedzy o tym co dzieje się w samorządzie nie może być tylko oficjalna strona miejska. Ciekawe jakie spostrzeżenia miałby przewodniczący gdyby na oficjalnej stronie www.wachock.pl również pojawiła się informacja na temat wyjazdu i tę ktoś by przeredagował?

Niestety, jak ustaliłem w rozmowie z Marianem Susfałem – który jest autorem wielu artykułów na oficjalnej stronie miasta  -nie dostał on żadnych dyspozycji,  by jakąkolwiek relację z wyjazdu do sejmu zamieścić.

Czyżby zatem obdarzony zaufaniem wyborców i radnych przewodniczący Janus miał zamiar utajnić służbowy wyjazd – organizowany przez RM?  A może po prostu wstydzi się teraz, że jako zadeklarowany członek Prawa i Sprawiedliwości fotografował się w sejmie z posłem Niesiołowskim  z PO – znanym z kontrowersyjnych wypowiedzi na temat jego partii?  A może mu głupio przed partyjnymi kolegami, że przekazał kwiaty posłance Platformy Obywatelskiej?  Wiadomo, że podobna nielojalność jest źle widziana w partiach, zwłaszcza teraz w gorącym okresie kampanii wyborczej. Złość przewodniczącego i próba wpływania na  to co radny ma  publikować, a czego nie publikować w niezależnym medium  wachock.info  wytłumaczyć się nie da. Pozostało mu użyć prostego przełożenia. Gdyby nie tekst w Kronice, nikt o niczym by się  nie dowiedział i nie  byłoby komentarzy.  

 Ciekawostką jest,  że to już kolejna wpadka przewodniczącego w jego kadencji. Na początku roku  nie chciał pokazać radnym i mediom pisma z RIO w Kielcach, które z sobie tylko znanych powodów przetrzymywał w biurku przez kilkanaście dni. Czy na tym ma polegać transparentność władzy w wykonaniu przewodniczącego Janusa, członka Prawa i Sprawiedliwości? A może  przeszkadza mu niezależna i niepodporządkowana  Kronika Wąchocka? 

                                                                                    Tomasz Szczykutowicz

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (Komentarzy: 13)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii Komentarze "Kroniki..." i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
 • biblioteka
  Koniec wakacji w bibliotece
 • IMG_0247
  W Jemielnicy odbyło się 6. Forum Szlaku Cysterskiego
 • IMG_0367
  Podpalili ścianę ze styropianu

 • Można wyrzucić kanapy, krzesła i stoły
 • trawnik
  Jednak trawnik czyli wkrótce klepisko?
 • IMG_0417
  Dożynki w Marcinkowie (zdjęcia)
 • 100_0265
  10 lat po ataku. Strażacy z Wąchocka wysłali list do Nowego Jorku
 • IMG_0520_1
  Rada Miejska z Wąchocka w sejmie (zdjęcia)
 • 1 urodziny
  Urodziny! „Kronika Wąchocka”, czyli wachock.info ma już rok życia…w internecie
 • IMG_0641_1
  Odwiedziliśmy Osadę Średniowieczną w gminie Bieliny

 • Nowa szata graficzna portalu wachock.info
 • tvp1
  Kawa czy herbata w Wąchocku
 • IMG_0639_1
  Jesień! Staje się faktem po raz 2011.
 • piesek2
  Porzucony szczeniak szuka nowego domu.
 • safe_image
  Telewizyjny poranek z Wąchocka – link
 • wieża
  Hejnał Wąchocka już rozbrzmiewa
 • w.wieś1
  Nowy sezon i nowe emocje!
 • IMG_0643_1
  Nad zalewem „uśmiechnij się” do kamery.

 • Obradowała Rada Miejska w Wąchocku
 • mlodziez_1
  Młodzież z Wąchocka będzie miała swoją Radę Miejską

13 odpowiedzi na „Echo wycieczki do sejmu! (sprostowanie po 21.09.2011)

 1. POPiS pisze:

  Pan jest niewygodny dla tej kliki więc czemu się Pan jeszcze dziwi panie Tomku?

 2. Gość pisze:

  Good work Padawan

 3. ewa pisze:

  on jest nie tylko niewygodny, ale dla nich niebezpieczny. Zaczynam się martwić. Niech się pan nie daje zniszczyć miłośnikom pinponga i pomidorów.

 4. grumb pisze:

  Mnie akurat nie dziwi, że prędzej czy później to co czytamy na tej stronie kogoś w szeregach władzy wpieni. Cenzura się zbliża.

 5. gość pisze:

  A to roberto jest w pisie, aleś się po-pis-ał. Z Niesiołowskim no nie mogę, pięknie i brak słów. kolejny dowcip na miarę Wąchocka. Może burmistrzem z pisu zostań

 6. Turysta pisze:

  Zwiedzanie parlamentu to wyjazd służbowy? A czemu niby miał służyć? Kto go finansował?
  Jaką wiedzę zdobyli samorządowcy? Jakie sprawy załatwili? Czy prowadzili jakieś ngocjacje? Jakie są lub będą efekty tej wizyty?
  Nie znalazłem odpowiedzi na powyższe pytania w żadnym z artykułów KW. Myślę,że społeczeństwo jest bardziej zainteresowane celem wycieczki, niż lakoniczną relacją i fotkami z celebrytami.

 7. wycieczka pisze:

  ja wiem kto napisał obrzydliwy tekst na forum echA DNIA.WKRÓTCE SIE DOWIEMY.Oj będzie ciekawie.A tekst pana Kroniki jest bez zastrzeżenień.
  Pozdrawiam – obserawotar wycieczka.

 8. Gienek pisze:

  wkrótce, ooo to nie prędko, to słowo trochę się zdewaluowało w wąchockim środowisku o ile pamiętam za sprawą jakiegoś członka , partii p ło.

 9. nikt pisze:

  Kogo to obchodzi kto to napisał. Wpisy na forum są anonimowe i szukanie autorów z powodów emocji wywołanych burzą w szklance wody uważam za śmieszne. Angażowanie służb IOI IoI IOI. Dla mnie przeredagowany tekst był taki, że boki zrywać, zresztą jak cała ta sytuacja, tak jak i kurteczka.

 10. Koniec świata! pisze:

  Duży redaktor został postawiony do kąta przez małego przewodniczącego.
  Co Pan prostuje po 21. 09.2011 ? może czytelnicy powinni wiedzieć. Chyba że Panu na nas nie zależy.
  W moim przekonaniu Kronika już się podporządkuje. Koniec wolnego słowa.

  odp: „dużego redaktora” Spokojnie, proszę o chwilę cierpliwości. Już chciałby Pan wystrzelać wszystkie naboje :), sprostowanie w kolorze czerwonym?

 11. gość pisze:

  jestem „za” panem Janusem, też by mi przeszkadzała niezależna strona internetowa, ale jestem jej czytaczem więc mi nie przeszkadza że czytam jak to Janusowi przeszkadza.

 12. gość pisze:

  Czy zamierza pan napisać o tym jak zaszczuto pana na jakimś zebraniu w urzędzie. wiele osób chciałoby się dowiedzieć jak „dociera się” radnego? Chyba, że udało się pana dotrzeć.

  Odpowiedź: nikomu nie udało się mnie zaszczuć, ale mam swoje zdanie na temat próby rozprawiania się z niepokornym radnym.

 13. MAFIA pisze:

  Wyszedł pan z przestrzelonym kolanem czy co. Opinia publiczna chce wiedzieć. Przecież w gazecie starachowickiej o tym nie napiszą, W echu też nie. Jak zdrówko pana redaktora?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.