IMG_0641_1

Odwiedziliśmy Osadę Średniowieczną w gminie Bieliny

Korzystając z pięknej pogody ostatnich dni lata Kronika odwiedziła wybudowaną w tym roku Osadę Średniowieczną w Hucie Szklanej w gminie Bieliny. jest siedzibą stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Wokół Łysej Góry, której członkiem jest gmina Wąchock. Osada Średniowieczna promowała się w w Wąchocku w maju podczas Pikniku Rydno.

LGD Wokół Łysej Góry wystarało się o pokaźną dotację z Unii Europejskiej. W Hucie Szklanej, tuż przed wjazdem do klasztoru na Świętym Krzyżu w ogrodzonym terenie powstała ciekawa inicjatywa, która daję pracę kilkudziesięciu osobom. Sądząc po oblężonych parkingach zainteresowanie turystów jest spore.

Po minięciu bramy napotykamy kilkanaście drewnianych budowli wewnątrz których umieszczono różne rekwizyty.

 W kilku domach – szałasach dyżurują przewodnicy przebrani w epokowe stroje. Jest zakład szewski, krawiecki, kowalski.

Na końcu kilkusetmetrowej wędrówki spotkać można bartnika, który objaśnia turystom w jaki sposób pszczoły wytwarzają miód. Wewnątrz ula faktycznie urzędują pracowite pszczoły. W drodze powrotnej napotykamy sporych rozmiarów ognisko w którym wypalane są gliniane naczynia. I to raczej jedyne nawiązanie do epoki średniowiecza.

Nazwa Osada Średniowieczna dla tej nowej atrakcji turystycznej wydaje się nie do końca trafiona. Bardziej pasowałaby tu nazwa osada staropolska lub po prostu osada lub wioska świętokrzyska . Trudno jednak odebrać walory samego efektu stworzonego dla zagospodarowania ruchu turystycznego w okolicy Świętego Krzyża. To jednoznacznie pokazuje, że w rejonie gdzie nie ma szans na rozwój przemysłu można stworzyć warunki dla poprawy egzystencji mieszkających tu ludzi.

 Potwierdza to prezes LGD Wokół Łysej Góry Anna Łubek(na zdjęciu pierwsza z lewej), którą spotkaliśmy w Osadzie. A.Łubek była pomysłodawcą stworzenia rzeczonej atrakcji turystycznej.  Wiele osób korzysta na tym przedsięwzięciu finansowo. W minioną niedzielę promocyjne ceny biletów wynosiły 6 zł od osoby dorosłej.(normalnie 8 zł). Obok można skorzystać z parkingu urządzonego na prywatnej posesji za 5 zł od samochodu. W pobliżu gmina Bieliny zagospodarowała sporych rozmiarów łąkę.

Na terenie gminnym powstał spory plac zabaw i wiele pawilonów handlowo-usługowych. To dowodzi, że tylko poprzez stworzenie infrastruktury towarzyszącej turystyce można przyciągnąć ludzi.

Ciekawostką jest nowootwarty lokal gastronomiczny, który jest własnością gminy Bieliny. Wkrótce swoje podwoje otworzy karczma regionalna usadowiona przy wejściu do Osady.

W najbliższym czasie gmina Wąchock będzie starała się rostrzygnąć po raz drugi przetarg na rewitalizację centrum miasta i zagospodarowanie terenu po byłym tartaku. Na ten cel przewidziano 8,5 mln złotych. W planach rewitalizacji Wąchocka nawet nie wskazano miejsc gdzie mogłyby w przyszłości powstać miejsca do obsługi ruchu turystycznego.  Niemal każdy skrawek ulicy Kościelnej, ul. Błonie i Kolejowej ma już swoje przeznaczenie w projekcie. Znajdą się alejki, drzewka, stylowe lampy, nowe miejsce dla pomnika sołtysa, ale o tym gdzie mogłyby powstać pawilony dla usług i handlu nie ma w projekcie ani słowa. Chyba, że autorzy projektu mają na myśli stylowy budynek przeznaczony na publiczną toaletę w którym przewidziano stanowisko informacji turystycznej.

Przykład gminy Bieliny, która czerpie zyski z dzierżawy pawilonów   ze stoiskami dla handlarzy pamiątkami i sama prowadzi dochodową gastronomię  -czyli zwraca sobie tym inwestycję – powinna dać wiele do myślenia włodarzom Wąchocka.  Klasztor Cystersów, który będzie znajdował się w centrum zrewitalizowanego otoczenia już jest, a  może być jeszcze większym magnesem dla ruchu turystycznego. Jednak zatrzymanie turystów bez zapewnienia im infrastruktury towarzyszącej będzie bardzo trudne. Oprócz dreptania po zrewitalizowanych  granitowych płytach ulicy Kościelnej i obejrzenia kilku pomników turysta musi coś zjeść, skorzystać z toalety i kupić troszkę „cepelii”, a najlepiej zostać na noc w dostępnym na miejscu hotelu. /tsz/

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (Komentarzy: 3)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
 • promenada nowa
  Nowy odcinek promenady w budowie
 • biblioteka
  Koniec wakacji w bibliotece
 • IMG_0247
  W Jemielnicy odbyło się 6. Forum Szlaku Cysterskiego
 • IMG_0367
  Podpalili ścianę ze styropianu

 • Można wyrzucić kanapy, krzesła i stoły
 • trawnik
  Jednak trawnik czyli wkrótce klepisko?
 • IMG_0417
  Dożynki w Marcinkowie (zdjęcia)
 • 100_0265
  10 lat po ataku. Strażacy z Wąchocka wysłali list do Nowego Jorku
 • IMG_0520_1
  Rada Miejska z Wąchocka w sejmie (zdjęcia)
 • 1 urodziny
  Urodziny! „Kronika Wąchocka”, czyli wachock.info ma już rok życia…w internecie

 • Echo wycieczki do sejmu! (sprostowanie po 21.09.2011)

 • Nowa szata graficzna portalu wachock.info
 • tvp1
  Kawa czy herbata w Wąchocku
 • IMG_0639_1
  Jesień! Staje się faktem po raz 2011.
 • piesek2
  Porzucony szczeniak szuka nowego domu.
 • safe_image
  Telewizyjny poranek z Wąchocka – link
 • wieża
  Hejnał Wąchocka już rozbrzmiewa
 • w.wieś1
  Nowy sezon i nowe emocje!
 • IMG_0643_1
  Nad zalewem „uśmiechnij się” do kamery.

 • Obradowała Rada Miejska w Wąchocku

3 odpowiedzi na „Odwiedziliśmy Osadę Średniowieczną w gminie Bieliny

 1. grumb pisze:

  szlag człowieka trafia, że na wsi się myśli i robi a w Wąchocku tylko się myśli jak by tu coś wymyślić. Wyglada na to że wystarczy poczytać co wymyśliła nasza Kronika. Ot i cała filozofia.

 2. ewelina pisze:

  To pan taki inteligentny gość nie wpadł na to, że ludzie się pomylili rok temu wybierając ponownie Samelę i jego ekipę bez żadnego pomysłu na Wąchock?

 3. babka z wąchocka pisze:

  Nasz burmistrz niema nie tylko pomysłu,ale też żadnej wizji. To co serwuje nam od kilku lat to tylko rozwój stanowisk pracy w urzędzie i związane z tym nagrody. Wdzięczne rodziny nie zawachają się nad kolejnym wyborem za 3 lata. Ot i cała wizja ekipy rządzącej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.