1 urodziny

Urodziny! „Kronika Wąchocka”, czyli wachock.info ma już rok życia…w internecie

Dokładnie rok temu, 18 września 2010 roku na tej stronie pojawił się pierwszy tekst, który zapowiadał nową pozycję dziennikarską. Gazeta Internetowa otwierająca się na Państwa ekranach komputerowych po wpisaniu adresu www.wachock.info

Kronika Wąchocka w liczbach:

zanotowała 243386 odsłon

odwiedziło ją 17883 osoby(komputery i IP użytkowników)

Czytana była 68618 razy – dane ze statystyk, licznik pokazuje ponad 82 tysiące.

średnio przeglądana była przez 3 minuty i 7 sekund. procent tzw.odrzuceń wynosi 38.

Otwierana była w 44 krajach: Polska 65475 razy, Wielka Brytania 1348,USA 469, Kanada 260,Niemcy 167. Norwegia 108,Holandia 68, ale także w Brazylii, Australii, Chinach i w Rosji

W Polsce widziano ją w 396 miejscowościach – strefa Kielce 29872 razy, Warszawa 12338, Starachowice 7181,Kraków 5175, Katowice 2995, Skarżysko 1668, Lublin 964.

Znajdowano ją za pomocą 1064 słów kluczowych z których najważniejsze to „wachock info” ponad 27 tysięcy razy. słowo kluczowe”Kronika Wąchocka” ponad 15 tysięcy razy.

Stronę odnaleziono za pomocą wyszukiwarki google 92157 razy. Czytelnicy z facebooka znaleźli artykuły w  8134 razy. Z naszej klasy  1594 razy.

Miesięcznie stronę  odwiedza od 7 do 10 tysięcy użytkowników.(W pierszych 2 miesiącach było po kilkuset) .  

Rekordowa liczba czytelników on-line 48 (w 11 lutego 2011).  Liczba osób na stronie po pojawieniu się nowego artykułu od 6 do 18.

Każdego tygodnia odwiedza stronę ponad 700 osób. Czy tyle osób czyta drukowane starachowickie gazety? Raczej nie, borąc pod uwagę ilość egzemplarzy dostarczaną do wąchockich kiosków i sklepów z prasą. 

 

                                     Za wspólny czas dziękuję Czytelnikom, ciesząc się, że  gazeta internetowa w Wąchocku cieszy się Waszym zainteresowaniem.

             Strona internetowa o Wąchocku, o ludziach stąd, o władzy bez laurek z hasłem „Zawsze po stronie mieszkańców” została uruchomiona w czerwcu 2010 roku, ale pierwszy artykuł został opublikowany 18 września ub.r . Jaka miała być pierwsza w historii Wąchocka gazeta internetowa?  Szczerze mówiąc zastanawiałem się o czym będę pisał. Wydawało się, że zamieszczę 1-2 teksty tygodniowo. Zauważyłem, dzięki statystykom odwiedzin, że strona jest z każdym dniem odwiedzana przez coraz większą liczbę internautów. Najpierw było to 20 – 30 odwiedzin dziennie. Po roku funkcjonowania stronę wachock.info odwiedza każdego dnia niemal 250 – 300 osób. Były dni rekordowe gdy licznik odwiedzin naliczał ponad 1000 wejść. Pissałem wówczas o ludzkich tragediach jakie miały miejsce w gminie Wąchock. Spore zainteresowanie Czytelników wzbudzały relacje z wyborów samorządowych i sołtysów w sołectwach gminy. Relacja z wyborów w sołtysa w Wielkiej Wsi wyświetlona była na Państwa monitorach 1483 razy. O wyborach w Marcinkowie 780 razy. Czytali Państwo ponad 1500 razy relacje z jubileuszu opata Eugeniusza z opactwa Cystersów i tyleż samo o ślubie radnego Konrada . Śmierć gimnazjalisty nad zalewm w Wąchocku przyciągnęła uwagę 2714 razy. Inne artykuły wyświetlane są przez Czytelników Kroniki przeciętnie 500 – 700 razy. Dziękuję Państwu za zainteresowanie Kroniką. Te liczby dają siłę, by nadal pracować nad tworzeniem tekstów. Powstało ich przez minione 12 miesięcy dokładnie 384. Zostały skomentowane przez internautów ponad 500 razy. Tylko kilkanaście komentarzy zostało przeze mnie usuniętych. Założyłem bowiem, że nie pozwolę na swojej stronie internetowej obrażać kogokolwiek. Były też komentarze nieprzychylne mojej osobie, ale te mimo osobistego „bólu” zamieszczałem.

         Jeden z internautów napisał mi kiedyś, bym na tych internetowych łamach prezentował własny punkt widzenia. I tak też zacząłem czynić. Pojawiały się teksty krytykujące władzę samorządową. Zamieszczałem wiele tekstów interwencyjnych w różnych sprawach moich Czytelników. Często na ich prośbę. Gdy w marcu br. po wyborach uzupełniających do Rady Miejskiej w Wąchocku, dzięki Państwa głosom zostałem radnym,  moja gazeta internetowa stała się dodatkowym sposobem na kontakt radnego z wyborcami. Sesje Rady Miejskiej odbywają się raz na miesiąc. Radni raz w miesiącu składają oficjalne wnioski do burmistrza. Dzięki gazecie internetowej moje wnioski i oceny działania samorządu mogły pojawiać się częściej. Jako autor publikacji z satysfakcją zauważałem pozytywną reakcję na krytyczne teksty. Nie wszystko jeszcze udało się załatwić. Nadal poruszane tu sprawy czekają na realizację przez urzędników.  

                   Wiele tematów poprzez upublicznienie ujrzało światło dzienne. Nie o wszystkim chcą napisać starachowickie gazety. Z tym większą satysfakcją odnoszę się do tego, że wiele spraw i tematów poruszanych na stronie internetowej wachock.info było inspiracją dla środowiska dziennikarskiego Starachowic do napisania o tym samym w gazetach. Szkoda, że czasem nie podają źródła wiedzy o poruszanym temacie, ale mam nadzieję, że dobre obyczaje w naszych lokalnych mediach będą pielęgnowane. Zdjęcia z artykułów na portalu Kroniki były wielokrotnie wykorzystywane w innych mediach. Korzystało z nich Echo Dnia, Gazeta Starachowicka, Tygodnik Starachowicki, portal starachowice.net a także cystersi.wachock.pl. 

                   Jako dziennikarz, który kilkanaście lat spędził w pracy w gazetach i stacjach telewizyjnych zawsze byłem zwolennikiem współpracy mediów w pogoni za informacją. Nie jest tajemnicą, że dziennikarze czerpią tematy od innych. Artykuły w prasie drukowanej często są gotowymi scenariuszami dla materiału telewizyjnego. Sam starałem się zawsze podać źródło materiału. Do dziś pozostał mi taki zwyczaj, że we własnych tekstach dokonuję małej zmiany jakiegoś faktu , a potem widzę ten sam przeinaczony fragment powielany przez innych. 

Portal WACHOCK.INFO nie mógłby istnieć bez Was Szanowni Czytelnicy. Dziękuję Wam za odwiedziny, za miłe słowa od napotkanych osób. Dziękuję za Wasze pomysły, listy które piszecie poprzez zakładkę kontakt. Dziękuję również znajomym z facebook-a, którzy polubili stronę Kroniki Wąchocka. Mam nadzieję, że doczekam się większej grupy współpracowników – dziennikarzy obywatelskich, którzy zechcą publikować swoje teksty na stronie wachock.info 

        wachock.info została stworzona dla Was i mimo iż jest w niektórych kręgach lekceważona,  to jednak trzeba sobie powiedzieć, że wąchocka gazeta internetowa stała się liczącym medium opiniotwórczym w Wąchocku. Sądzę, że nadal będzie nośnikiem przekazywania prawdy o funkcjonowaniu naszej gminy. Demonizowanie działalności autora gazety internetowej niewiele dało przeciwnikom, a w rezultacie przysporzyło popularności i dobrze rozreklamowało gazetę internetową. Nie obyło się to bez  założonej systematyczności. Publikowane newsy pojawiały się wkrótce po wydarzeniu. Często szybciej niż inne media internetowe. Kilkakrotnie pozwoliłem sobie na dopisek -” jako pierwsi informujemy”. Dwukrotnie gazeta internetowa zamieszczała relacje „na żywo” prosto z sesji Rady Miejskiej i z Turnieju Sołtysów.

 Gdy trzykrotnie podczas minionych 12 miesięcy miała miejsce awaria serwera wierni Czytelnicy pisali sms-y doszukując się „nadprzyrodzonych” sił, które wyłączyły gazetę. Niemałą burę dostałem od Czytelników, gdy zrobiłem sobie 10- dniową przerwę. Na nic zdały się tłumaczenia, że praktycznie w 95 procentach gazetę redaguje tylko jedna osoba, której czasem brakuje na to czasu.

 Często, gdy słyszę pytanie czy konieczna była publikacja o tym co niewygodne odpowiadam pytaniem. ” Czy napisałem nieprawdę?” Gdy słyszę zarzut, że uprawiam antypromocję Wąchocka, odpowiadam że promocja, a informacja to są dwie różne dziedziny w świecie mediów.

Gdy słysżę pytanie czy potrzeba jest tyle krytyki wobec władzy odpowiadam, że wystarczy nie dawać do krytyki powodu, a jako obywatel mam prawo do własnej oceny otaczającej rzeczywistości, mimo, że te oceny mogą być surowe. Gdy słyszę pogardliwą opinię, że jest to zwykły blog internetowy – odpowiadam, że taki miałem pomysł na internetową gazetę, a że Bozia dała trochę talentu do lekkiego pióra to grzechem byłoby tego nie wykorzystać.

 Najważniejsze, że chcą Państwo poczytać.

                                                                                                  

P.S Za kilka dni po otworzeniu strony www.wachock.info zobaczą Szanowni Czytelnicy nową szatę graficzną portalu. Mam nadzieję, że dzięki kosmetycznym zmianom uzyskają Państwo lepszy dostęp do prezentowanych tekstów i zasobów gazety internetowej. Jeśli próby techniczne wypadną pomyślnie pojawi się na stronie okienko w którym będą Państwo mogli zobaczyć bezpośrednie transmisje uzyskane  za pomocą obrazu telewizyjnego. Pojawią się również reklamy i lokalne ogłoszenia typu kupię-sprzedam.

  

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (Komentarzy: 6)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
 • rynek2
  Uparli się na trawnik. Parkingu nie będzie
 • promenada nowa
  Nowy odcinek promenady w budowie
 • biblioteka
  Koniec wakacji w bibliotece
 • IMG_0247
  W Jemielnicy odbyło się 6. Forum Szlaku Cysterskiego
 • IMG_0367
  Podpalili ścianę ze styropianu

 • Można wyrzucić kanapy, krzesła i stoły
 • trawnik
  Jednak trawnik czyli wkrótce klepisko?
 • IMG_0417
  Dożynki w Marcinkowie (zdjęcia)
 • 100_0265
  10 lat po ataku. Strażacy z Wąchocka wysłali list do Nowego Jorku
 • IMG_0520_1
  Rada Miejska z Wąchocka w sejmie (zdjęcia)
 • IMG_0641_1
  Odwiedziliśmy Osadę Średniowieczną w gminie Bieliny

 • Echo wycieczki do sejmu! (sprostowanie po 21.09.2011)

 • Nowa szata graficzna portalu wachock.info
 • tvp1
  Kawa czy herbata w Wąchocku
 • IMG_0639_1
  Jesień! Staje się faktem po raz 2011.
 • piesek2
  Porzucony szczeniak szuka nowego domu.
 • safe_image
  Telewizyjny poranek z Wąchocka – link
 • wieża
  Hejnał Wąchocka już rozbrzmiewa
 • w.wieś1
  Nowy sezon i nowe emocje!
 • IMG_0643_1
  Nad zalewem „uśmiechnij się” do kamery.

6 odpowiedzi na „Urodziny! „Kronika Wąchocka”, czyli wachock.info ma już rok życia…w internecie

 1. stały czytelnik pisze:

  To już rok? Gratuluję panie redaktorze. Sam jestem czytelnikiem od pół roku. Czytam 2, 3 razy w tygodniu. czasem jestem wkurzony, że nic nowego się nie pojawiło, ale nie wiedziałem że pan sam to wszystko pisze. To i tak sporo wiadomości. Życzę kolejnych lat, a opiniami i walką z pana gazetą niech się pan nie przejmuje. Mnie tez próbowano ośmieszyć gdy przyznałem się że czytam kronikę. A.Ś

 2. Gość pisze:

  http://www.youtube.com/watch?v=oq8g3LheSAA&feature=player_detailpage#t=75s
  Tłumaczenie:

  Nie bierz tych ostrzeżeń bo jestem taki sam.
  Tam są tysiące innych twarzy z takim samym imieniem.
  I wyglądamy jak każdy inny, i żyjemy wszyscy razem.
  Rozmawiamy o takich samych rzeczach
  I nigdy nie próbujemy zmienić tych rzeczy.

  ( Chór powtarza)
  Jesteśmy szczęśliwymi, szczęśliwymi ludźmi.
  Jesteśmy szczęśliwymi, szczęśliwymi ludźmi.

  Nigdy nie wyrażamy opinii i nigdy nie wyrażamy poglądów.
  Po wszystkim, nie możesz być pewien, że to co mówimy jest prawdą.
  I jeśli chcesz do nas dołączyć, możesz iść za nami.
  Możesz mówić o swoich wizjach,
  możesz podejmować jakieś wielkie decyzje.

  ( Chór powtarza)
  Jesteśmy szczęśliwymi, szczęśliwymi ludźmi.
  Jesteśmy szczęśliwymi, szczęśliwymi ludźmi.

  Wierzymy, że dobrze się bawimy i uśmiechamy się cały czas,
  i czasami jesteśmy w telewizji, kiedy skończymy 69 lat
  I kiedy mamy loterię, wtedy jest ponownie wielkie losowanie.
  To demokratyczne wybory,
  ale my jesteśmy tymi, którzy są pod kontrolą.

  ( Chór powtarza)
  Jesteśmy szczęśliwymi, szczęśliwymi ludźmi.
  Jesteśmy szczęśliwymi, szczęśliwymi ludźmi.

 3. mac pisze:

  gratulacje.

 4. Gość pisze:

  ~Gość~

  Grupa: Goście

  Napisano 09 listopad 2009 – 23:42 #502
  Wąchock potrzebuje informacji i jest „głodny” informacji, sensacji, ale też bieżącej wiedzy o Wąchocku.
  W Parszowie założony jest portal informacyjny na stronach internetowych. A Wachock musi korzystać z gościnności anonimowego forum w Echu Dnia. Juz ponad 20 tysięcy wyświetleń przez 3 miesiące świadczy o jednym. Społeczeństwo Wąchocka chce wiedzieć więcej. Od władz miasta i słuzb informacyjnych wymaga się jasnej, aktualnej i rzetelnej informacji. chyba że jest coś do ukrycia. w tej sytuacji zawsze, forum takie jak to bedzie źródłem wiedzy, nie zawsze zgodnej z prawdą.
  0

  Do góryDo góry
  Raport Raportuj
  Odpowiedz Odpowiedz
  Odpowiedz Cytuj

  ~Giść~

  Grupa: Goście

  Napisano 10 listopad 2009 – 06:44 #503

  Wyświetl postUżytkownik Gość dnia 9.11.2009, 22:42:15 napisał
  Wąchock potrzebuje informacji i jest „głodny” informacji, sensacji, ale też bieżącej wiedzy o Wąchocku.
  W Parszowie założony jest portal informacyjny na stronach internetowych. A Wachock musi korzystać z gościnności anonimowego forum w Echu Dnia. Juz ponad 20 tysięcy wyświetleń przez 3 miesiące świadczy o jednym. Społeczeństwo Wąchocka chce wiedzieć więcej. Od władz miasta i słuzb informacyjnych wymaga się jasnej, aktualnej i rzetelnej informacji. chyba że jest coś do ukrycia. w tej sytuacji zawsze, forum takie jak to bedzie źródłem wiedzy, nie zawsze zgodnej z prawdą.

  Pomysł dobry, ale jeżeli powstanie takie forum na oficjalnej stronie Wąchocka, to z pewnoscią będzie moderowane i cenzurowane. Niewygodne wpisy będą na bieżąco usuwane i do czytanie pozostaną hymny pochwalne dla władzy typo :Łubudubu, łubudubu niech nam żyje…. Wiecie jak to jest prawa w oczy kole. Jedyne wyjście to forum niezależne.

  Tylko po co mail i cenzura? Statystyki, adresy IP,może jeszcze Zumi, Google maps z lokalizacją ?

 5. grumb pisze:

  No nieźle jak jednoosobowy zespół? redakcyjny. Dzięki panu Szczykutowiczowi Wąchock doczekał się gazety. Rozumiem dlaczego nie wiele jest informacji i ciągle mam niedosyt. Mam nadzieję, że pana gazeta będzie rozwojowa i w ciągu najbliższego roku doczekam się tekstów różnych autorów. Pozdrawiam – czytelnik od kilkunastu miesięcy.

 6. Ważne pisze:

  a ja powiem wam wszystkim puknijcie sie w glowy te puste tu powinny byc parkingi a nie trawnik! tak samo z parkiem po co ten park jak wszyscy w nim sraja i sikaja taka prawda gdzie wyższe drzewka tam gowno i smród byl stary park bylo fajnie a teraz niby ladnie a wiecej smrodu niz zieleni,taka prawda a wladze nic z tym nie robią. trzeba tragedi aby w wąchocku cos sie ruszylo a jak na razie ręka reke myje i tak pewnie zostanie…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.