trawnik

Jednak trawnik czyli wkrótce klepisko?

Kilka dni temu informowaliśmy, że na monity przedsiębiorców o miejsca parkingowe na Pl. Ponurego GDDiA w Kielcach odpowiedziała szybkim działaniem. W Wąchocku pojawił się pracownik ze zleceniem wzruszenia ubitego klepiska i odtworzenia trawników.

Na początku zrekultywowana ziemia została otoczona taśmą techniczną zamocowaną na wbitych w ziemię prętach. Już pierwszego dnia doszło do małej kolizji pojazdu z prętami. Wezwana policja sporządziłą protokół z tego zdarzenia.  Wczoraj (wtorek) na rogach przyszłych trawników pojawiły się betonowe kwietniczki.

Prowadzący handel na południowej pierzei rynku nie kryją niezadowolenia. Dotychczas w miejscu gdzie odtworzono trawnik zatrzymywały się samochody dostarczające towar do sklepów. Obecnie będzie to niemożliwe z powodu zakazu zatrzymywania się wzdłuż drogi krajowej 42.

Przedsiębiorcy odwiedzili UMiG w Wąchocku z pytaniem dlaczego gmina nie położyła na miejscu zniszczonych zieleńców kostki poszerzając w ten sposób chodnik.

Takie rozwiązanie było kilkakrotnie proponowane na sesjach Rady Miejskiej w Wąchocku. Burmistrz Jarosław Samela informował, że gmina nie może samodzielnie decydować o tym co znajdzie się w pasie drogowym, mimo iz sporne miejsce znajduje się na terenie gminy. Burmistrz twierdzi, że wysłał do GDDiA odpowiedznie pismo z prośbą o zgodę na zagospodarowanie zniszczonych trawników. Deklarował też, że gmina na własny koszt poszerzy chodnik w tym miejscu. Odpowiedź GDDiA w Kielcach miała być negatywna. Skoro był tam trawnik, to trawnik zostanie. Szybko pojawił się robotnik, który wzruszył ziemię i ogrodził zieleniec.

 Mieszkający w sąsiedztwie państwo Markowie, wątpią czy trawnik tu się utrzyma. Gdy prowadzili kilka lat temu bar postanowili na własną rękę zagospodarować ten skrawek terenu. Posadzone iglaki i posiana trawa zniknęły po pierwszej zimie.Odgarnięty z ulicy śnieg z piachem i solą zniszczył nasadzenia. Trawa też nie chciała rosnąć, gdyż to miejsce ze względu na bliskość kamienic jest zawsze zacienione. Można było położyć płyty ażurowe – konkludują Markowie. Wilk byłby syty i owca cała, a tak całą tę sytuację ludzie odbierają tak jak walkę z handlem.

Władze miasta liczyły, że po wybudowaniu obwodnicy same będą mogły decydować o drodze gminnej jaką miała się stać obecna 42. Budowa obwodnicy przesuwa się w czasie, więc ten wariant stracił na aktualności.

Okoliczność w jakich doszło do nagłego zainteresowania się 20-30 m.kw zieleni ze strony GDDiA dziwi handlowców. Boją się o swój biznes. Inna sprawa, że miejsc parkingowych w rynku jest mało. Przedsiębiorcy nie twierdzą, że trawników ma nie być, ale proponują, by je zwęzić. Mieszkańcy z kolei obawiają się o karoserie swoich samochodów. Niskie betonowe kwietniki stoją na samych rogach zmuszając wyjeżdżających do niebezpiecznego manewru wyjeżdżania na wprost czyli do osi ruchliwej jezdni. Ścinając „rogi” łatwo zawadzić o betonowe, niewidoczne w lusterkach zapory. Miały one w zamyśle wykonawcy uniemożliwić wjazd na trawnik. W rezultacie utrudniają samochodom wjazd na posesję. Po raz kolejny zamiast logiki zwyciężył urzędniczy upór. Byle na złość?

Władze Wąchocka i sami zainteresowani zapowiedzieli interwencje u drogowców. /tsz/

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (Komentarzy: 4)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
 • obwodnica1
  Kampania wyborcza z obwodnicą w tle?

 • Prezydent Starachowic zatrzymany przez CBA

 • Nieoznakowana budowa – list Czytelnika

 • Druga odsłona sesji Rady Miejskiej
 • rynek2
  Uparli się na trawnik. Parkingu nie będzie
 • promenada nowa
  Nowy odcinek promenady w budowie
 • biblioteka
  Koniec wakacji w bibliotece
 • IMG_0247
  W Jemielnicy odbyło się 6. Forum Szlaku Cysterskiego
 • IMG_0367
  Podpalili ścianę ze styropianu

 • Można wyrzucić kanapy, krzesła i stoły
 • IMG_0417
  Dożynki w Marcinkowie (zdjęcia)
 • 100_0265
  10 lat po ataku. Strażacy z Wąchocka wysłali list do Nowego Jorku
 • IMG_0520_1
  Rada Miejska z Wąchocka w sejmie (zdjęcia)
 • 1 urodziny
  Urodziny! „Kronika Wąchocka”, czyli wachock.info ma już rok życia…w internecie
 • IMG_0641_1
  Odwiedziliśmy Osadę Średniowieczną w gminie Bieliny

 • Echo wycieczki do sejmu! (sprostowanie po 21.09.2011)

 • Nowa szata graficzna portalu wachock.info
 • tvp1
  Kawa czy herbata w Wąchocku
 • IMG_0639_1
  Jesień! Staje się faktem po raz 2011.
 • piesek2
  Porzucony szczeniak szuka nowego domu.

4 odpowiedzi na „Jednak trawnik czyli wkrótce klepisko?

 1. Ola pisze:

  Dlaczego dyrektorzy szkół w gminie są obsadzani bez konkursów, co nie jest zgodne z ustawą o oświacie? Panie radny?

 2. olek pisze:

  a od kiedy radny za konkursy odpowiada. burmistrzusia się zapytaj naszego.

 3. jacek pisze:

  A może CBA by wpadło …popatrzyli czy wszystko jest ok , czy nie sa np brane łapówki lub inne profity…

 4. znajoma pisze:

  Jakby nie było, to obwodnica by sie przydała, bo w rynku od pędzących tirów pękają ściany domów i szklanki dzwonią, a jak to nie wypali to fotoradar proszę bo tak pędzą od wielkiej wsi ze strach na pasach przejść bo widoczność kiepska dla pieszego a zbliżają sie za szybko! A może lepiej zainwestować w światła na skrzyżowaniu…?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.