Posłanka PO na sesji RM w Wąchocku mówiła o obwodnicy

Obecna na sesji Rady Miejskiej w Wąchocku posłanka na sejm Marzena Okła Drewnowicz (Platforma Obywatelska) opowiedziała radnym o wizycie u ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka. W spotkaniu z ministrem towarzyszyli jej i oraz dwóch mieszkańców Wąchocka, których domy przeznaczone są do wywłaszczenia. Posłanka zapewniła, że pieniądze na wywłaszczenia są i nikt nie może tego zmienić.

Nie udało się jednak dopytać pani poseł o konkrety w sprawie budowy obwodnicy.  Marzena Okła Drewnowicz opowiedziała to, o czym wszyscy wiedzą. Budowa obwodnicy nie może się zacząć gdyż nie ma na nią pieniędzy. Na początku roku inwestycja spadła z listy podstawowej najpierw do tzw. załącznika 1a.  Było to związane z tym, że z budżetu państwa realizowana jest również budowa trasy S8 na dokończenie której zabrakło pieniędzy.  Środki, które były zarezerwowane na budowę obwodnicy Wąchocka i Parszowa (0k 130 milionów) zostały „pożyczone” na dokończenie tamtej inwestycji. Po kilku miesiącach obwodnicę Wąchocka zrzucono na listę rezerwową co oznacza tyle, że jej przyszłość jest żadna. Inwestycje z Programu Rozwój Polski Wschodniej powinny być rozliczone do 2015 roku. Czy ma szansę na powstanie w ciągu najbliższych  4 lat? Może grozić jej nawet wycofanie dofinansowania z RPW jeśli beneficjent się spóźni z rozpoczęciem budowy. 

     Dziś pani poseł twierdzi, że obwodnica Wąchocka musi poczekać, aż pojawią się oszczędności na budowie S8, a wówczas minister finansów przeznaczy je na . Czy tak się stanie nie wiadomo. Nie wiadomo też skąd te oszczędności mają się wziąć skoro wcześniej ratowano budżet inwestycji na S 8 właśnie „naszymi”  pieniędzmi.    Z doniesień prasowych, które w sierpniu br. cytowały wypowiedź pani poseł można się było dowiedzieć, że czekamy na oszczędności z budowy autostrady A2.   Na które środki (i skąd się pojawią) czeka teraz obwodnica Wąchocka coraz trudniej się zorientować. Czy z S 8, czy z A 2? 

Jak poinformowała poseł Okła – Drewnowicz cały czas pilotuje ona sprawę obwodnicy Wąchocka, angażując do tego władze Wąchocka. Wspomniała o tym, że sama mieszka przy drodze 42 (na odcinku Skarżysko-Końskie- przyp T.Sz)  i też jest zainteresowana budową tej trasy.

O powodach wstrzymania inwestycji na sesji nie było mowy. W zamian posłanka deklarowała, że zrobi wszystko, by pieniądze się znalazły. Nie udało się zapytać dlaczego one się w ogóle „zgubiły”? Teraz to już nie tylko dobra wola min. Cezarego Grabarczyka, ale ministra finansów Jacka Rostowskiego. To on będzie decydował o przeznaczeniu środków z budżetu Państwa. Jeśli nieda na GP 42, to co wówczas odpowie ministerstwo infrastruktury? Odeśle nas do ministra finansów?

Dla równowagi, by było trochę optymizmu radni Wąchocka usłyszeli, że wizyta u ministra Grabarczyka dotyczyła przyspieszenia procedury odwoławczej w sprawie wypłaty odszkodowań za wywłaszczone nieruchomości.  Od decyzji wywłaszczeniowej odwołał się jeden z mieszkańców gminy Wąchock, a to wstrzymało procedurę. Tyle tylko, że ta sprawa w niczym nie powoduje wstrzymania budowy co jest obecnie przedmiotem troski. To o czym mówiła poseł M.Okła – Drewnowicz i wtórujący jej burmistrz Jarosław Samela to nie przyczyna wstrzymania inwestycji, lecz  jeden z wielu elementów, który nic nie ma wspólnego z tym dlaczego na wyznaczonej trasie nadal nie pojawia się sprzęt budowlany. Koparki, spychacze, cementowozy i przede wszystkim robotnicy.

Nie przekonuje argument, że pieniędzy na odszkodowania nie zabraknie. To jeszcze i tego miałoby zabraknąć?  Czy do pomyślenia byłoby, że Państwo nie zapłaciło wykonawcy projektu całej trasy GP 42 argumentując, że nie płacimy, bo nie będzie na razie budowy? Wystarczy tylko wspomnieć, że ludzie na ul. Górnej w Wąchocku są ofiarami tej nie rozpoczynającej się budowy. Nie mają pieniędzy, by znaleźć sobie nowe miejsca zamieszkania. Siedzą we włąsnych domach na walizkach. Nie opłaci się w nic inwestować, a odpowiedzi nie ma. Teraz dzięki interwencji pani poseł dostali zapewnienie, że jesienią będzie przyspieszona procedura odwoławcza.

Faza przygotowawcza do budowy obwodnicy Wąchocka jest już tak zaawansowana, że zatrzymanie tej machiny nie powinno być możliwe, a jednak tak się dzieje. Prace urzędników, architektów, projektantów zostały zapłacone. Unieważniono ogłoszony przetarg. Gdyby nie to, prace na obwodnicy rozpoczęłyby się jesienią ubiegłego roku. Dziś zamiast konferencji prasowych, wizyt u ministra i referowania spraw na sesjach gminnej rady mogliśmy być świadkami wielkiej budowy, a za rok pojechalibyśmy obwodnicą. Taki scenariusz zakłądano jeszcze wiosną 2010 roku.

Na osłodę radni miejscy z Wąchocka usłyszeli, że właśnie została wyremontowana droga kolejowa 25 na odcinku ze Skarżyska do Sandomierza. Wiadomo, że remont torowiska objął jeden tor. Nie wyremontowano peronów, ani dworców. Przejazdy kolejowe pozostawiają wiele do życzenia. Wpisanie remontu tej linii kolejowej na listę inwestycji i pozyskanie środków to efekt prac poprzedniej ekipy rządzącej, więc przypisywanie sobie zasług akurat w tym temacie można określić jako przedwyborczą niezręczność.

Jak wyglądają obecnie tereny kolejowe w okolicach Wąchocka widać gołym okiem. Wprawdzie kilka dni temu rozpoczęło się koszenie chwastów i wycinka krzaków w okolicy ulicy Torowej, ale jedna jaskółka wiosny nie czyni. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy te zabiegi to efekt monitów ze strony jednej z mieszkanek z okolic przejazdu kolejowego.

Niemniej jednak trzymamy kciuki za działania pani poseł, bo  czy mamy jakieś wyjście?

                                                                                                                 Tomasz Szczykutowicz

                                                                                                        radny Rady Miejskiej w Wąchocku

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (1 komentarz)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
 • obwodnica2
  Żądamy obwodnicy! Pora na ostry protest mieszkańców gminy Wąchock! Wybór informacji od 2007 r.
 • wypadek s-wice3
  Poważny wypadek w Starachowicach. Ranna kobieta i małe dziecko!
 • zdjęcia z canona do kwietnia 2011 3677
  Uczta dla melomanów w kościele Opactwa Cystersów
 • IMG_0174
  Muzyka w Opactwie Cystersów wydarzeniem roku. (zdjęcia)
 • IMG_0201
  Wąchock na Św.Rocha. Największy odpust w regionie.(zdjęcia)
 • DK42
  Na facebooku można poprzeć obwodnicę. Raport wachock.info

 • Upomnienie dla burmistrza! Naruszył dyscyplinę finansów publicznych.
 • IMG_0235
  Ulica Górna. Nikt tam nie zagląda? Pokazujemy zdjęcia!

 • Nazwijmy deptak nad zalewem.

 • Sesja Rady Miejskiej w opactwie
 • obwodnica1
  Kampania wyborcza z obwodnicą w tle?

 • Prezydent Starachowic zatrzymany przez CBA

 • Nieoznakowana budowa – list Czytelnika

 • Druga odsłona sesji Rady Miejskiej
 • rynek2
  Uparli się na trawnik. Parkingu nie będzie
 • promenada nowa
  Nowy odcinek promenady w budowie
 • biblioteka
  Koniec wakacji w bibliotece
 • IMG_0247
  W Jemielnicy odbyło się 6. Forum Szlaku Cysterskiego
 • IMG_0367
  Podpalili ścianę ze styropianu

 • Można wyrzucić kanapy, krzesła i stoły

Jedna odpowiedź na „Posłanka PO na sesji RM w Wąchocku mówiła o obwodnicy

 1. GRAZA pisze:

  Predzej ja emeryture w euro dostane nim powstanie obwodnica na Ratajach. Wielki szum a teraz cisza. Czekamy na pomoc Unii czy zmiane rzadu?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.