Upomnienie dla burmistrza! Naruszył dyscyplinę finansów publicznych.

Regionalna Komisja Orzekająca w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych przy w prawomocnym orzeczeniu wymierzyła karę upomnienia dla burmistrza Wąchocka. To efekt kontroli Regionalnej Izby Obrachunkowej w Urzędzie Miasta i Gminy w Wąchocku, która odbyła się jesienią ubiegłego roku. Stwierdzone przez RIO błędy dotyczą 2009 roku, zaznaczając jednak że było to nieumyślne naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Błędy zostały popełnione w referacie finansów, ale burmistrza wskazuje się jako odpowiedzialnego z mocy ustawy.

Sprawa ta miała już jedną odsłonę o której Kronika pisała w artykule „Losy pewnego pisma”. Regionalna Izba Obrachunkowa przesłała na początku 2011 roku protokół pokontrolny, który wymieniał niedociągnięcia. Najpoważniejsze wydawały się te o naruszeniu dyscypliny fnansów publicznych. Burmistrz odwołał się od stwierdzonych w protokole wniosków zespołu kontrolującego. Wiele zaleceń pokontrolnych  wprowadził w trakcie trwania kontroli i po otrzymaniu protokołu.

 Z trzech zarzutów o naruszenie dyscypliny finansów, dwa okazały się na tyle poważne, że Komisja orzekła o winie burmistrza. Za jeden wymierzyła karę upomnienia. 

Na jednej z komisji Rady Miejskiej (na pocz. roku), burmistrz Jarosław Samela odnosił się do protokołu kontrolnego. Stwierdził wówczas, że kontrole w urzędach zawsze wykrywają nieprawidłowości. Nikt nie jest idealny. Jako przykład podał jedną z gmin, gdzie zalecenia pokontrolne zawierały kilkadziesiąt punktów.

Co zatem było konkluzją w orzeczeniu Regionalnej Komisji Obrachunkowej? Za wykazanie  w rocznym sprawozdaniu z wykonania planu dochodów za 2009 rok danych niezgodnych z ewidencją księgową Komisja uznała burmistrza winnym, ale odstąpiła od wymierzenia kary. Stało się tak między innymi dlatego, że obwiniony nie był dotychczas karany za naruszenie dyscypliny finansów publicznych, a ponadto posiada pozytywną opinię jako burmistrz Miasta i Gminy Wąchock. Nie bez znaczenia było wyjaśnienie złożone przez Jarosława Samelę, że dołoży wszelkich starań, by ten incydentalny przypadek się nie powtórzył. 

Komisja łagodnie potraktowała dokonanie wydatku  ze środków publicznych bez upoważnienia. Chodziło o to, że w 2009 roku ze środków przeznaczonych na ochronę przeciwpożarową dokonano zakupu artykułów spożywczych na zawody pożarnicze. Bez podstaw prawnych z tych samych środków wydatkowano kwotę 4900 zł na zakup sztandaru dla OSP w Wąchocku. Komisja nie dopatrzyła się w tych działaniach złej woli, gdyż pieniądze choć źle dysponowane zostały przeznaczone na straż pożarną i nie uszczupliły środków publicznych. W tym punkcie Komisja biorąc pod uwagę postanowiła umorzyć postępowanie.

Najgorzej przedstawia się sprawa naruszenia przepisów o zamówieniach publicznych. W grudniu 2009 roku burmistrz podpisał aneks do umowy dotyczącej przebudowy drogi gminnej (ul. Szdłowiecka) przesuwając termin zakończenia robót najpierw o 6 tygodni, a następnie nowym aneksem o kolejne 3 miesiące czym naruszył Prawo zamówień publicznych. Burmistrz w wyjaśnieniach podczas postępowania nie kwestionował nieprawidłowości jaka pojawiła się przedmiotowym zamówieniu. Aneksowanie umowy miało na celu zmianę terminu zakończenia remontu ulicy, a taka możliwość nie została ujęta wcześniej ani w ogłoszeniu, ani w specyfikacji warunków zamówienia.

 Mimo iż zadeklarował, że dołoży wszelkich starań, by takie nieprawidłowości wyeliminować Komisja uznała go winnym i ukarała upomnieniem, które przewodniczący Rady Miejskiej ma obowiązek wpisać do akt osobowych. Zatarcie kary następuje po 2 latach od wykonania orzeczenia. Po dwóch latach ukaranie uważa się za niebyłe. Obwiniony musi ponadto zwrócić koszty postępowania w wysokości 282 zł i 27 gr. /tsz/

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (1 komentarz)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
 • IMG_0152
  Biało-czerwona w Wąchocku niemile widziana!? Władze zapomniały o święcie.
 • IMG_0156
  Zwykli ludzie uczcili pamięć o bohaterach.
 • IMG_0132
  Medialni cystersi
 • ostrzegwcze-a-30
  Kronika pisała, że nici z obwodnicy? PISAŁA!
 • obwodnica2
  Żądamy obwodnicy! Pora na ostry protest mieszkańców gminy Wąchock! Wybór informacji od 2007 r.
 • wypadek s-wice3
  Poważny wypadek w Starachowicach. Ranna kobieta i małe dziecko!
 • zdjęcia z canona do kwietnia 2011 3677
  Uczta dla melomanów w kościele Opactwa Cystersów
 • IMG_0174
  Muzyka w Opactwie Cystersów wydarzeniem roku. (zdjęcia)
 • IMG_0201
  Wąchock na Św.Rocha. Największy odpust w regionie.(zdjęcia)
 • DK42
  Na facebooku można poprzeć obwodnicę. Raport wachock.info
 • IMG_0235
  Ulica Górna. Nikt tam nie zagląda? Pokazujemy zdjęcia!

 • Nazwijmy deptak nad zalewem.

 • Sesja Rady Miejskiej w opactwie

 • Posłanka PO na sesji RM w Wąchocku mówiła o obwodnicy
 • obwodnica1
  Kampania wyborcza z obwodnicą w tle?

 • Prezydent Starachowic zatrzymany przez CBA

 • Nieoznakowana budowa – list Czytelnika

 • Druga odsłona sesji Rady Miejskiej
 • rynek2
  Uparli się na trawnik. Parkingu nie będzie
 • promenada nowa
  Nowy odcinek promenady w budowie

Jedna odpowiedź na „Upomnienie dla burmistrza! Naruszył dyscyplinę finansów publicznych.

 1. z wąchocka pisze:

  czyli co. Pan burmistrz nie jest taki święty i nieomylny jak go malują, albo się sam maluje. Skandal. dobrze że wreszcie jest Kronika, bo gówno bysmy wiedzieli co się dzieje. Niech pan napisze dlaczego przetarg na rewitalizację nie rostrzygnięty jest?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.