obwodnica2

Żądamy obwodnicy! Pora na ostry protest mieszkańców gminy Wąchock! Wybór informacji od 2007 r.

informacja z 16.04.2007 roku skarżysko24.pl

Budowa ruszy w roku 2007 (potrwa 2-3 lata, w roku „zerowym” nastapi wykup gruntów) i ma być sfinasowana z sumy 200 mln. zł jakie w tym roku przeznaczono na inwestycje drogowe w woj. Świętokrzyskim. W tym roku mają ruszyć budowa obwodnicy Parszowa i Wąchocka oraz przygotowania do modernizacji drogi krajowej nr 42. Trasa ta jest niezwykle istotna dla rozwoju naszego regionu, dlatego wpisano ją do rządowego planu „Transport”. Przebudowa tej drogi jest konieczna, aby poprawić dostępność komunikacyjną gmin, leżących w północnej części województwa świętokrzyskiego.

Informacja GDDiA z 2 lutego 2010 r


(rozpoczęcie budowy planowane jest w drugiej połowie br. (2010 przyp.T.Sz)

Motogazeta z 3 maja 2010r

Drogowcy ogłosili przetarg na obwodnicę Wąchocka w ciągu drogi krajowej nr 42. Obwodnica Wąchocka to drugi na terenie regionu świętokrzyskiego projekt znajdujący się na liście podstawowej Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. Planowana kwota dofinansowania to ponad około 120 mln złotych. Budowa ruszy w drugiej połowie 2010 roku.

z informacji GDDiA o przetargu (maj 2010)

(…)W ramach inwestycji powstanie zupełnie nowy prawie 12-kilometrowy odcinek dwujezdniowej drogi klasy GP od granicy miasta Skarżysko Kamienna do granicy Starachowic. Nowa trasa będzie biegła po północnej stronie istniejącej drogi 42 omijając Parszów, a następnie po południowej stronie istniejącej drogi omijając Wąchock. W ramach inwestycji zaplanowano 11 obiektów inżynieryjnych (m.in. 6 wiaduktów, most na rzece Żarnówce, 3 przejścia dla zwierząt i podziemne przejście dla pieszych w Wielkiej Wsi). Wybudowane zostaną trzy duże skrzyżowania z drogami lokalnymi, w tym jedno z sygnalizacją świetlną w Majkowie. W okolicy zalewu Pasternik powstaną specjalne przepusty dla żab. W pierwszym etapie przetargu (do końca maja) firmy i konsorcja składają wnioski o dopuszczenie do dalszego postępowania przetargowego. Dopiero wtedy komisja przetargowa zadecyduje, którzy wnioskodawcy zostaną zaproszeni do składania ofert cenowych.(…)

strona internetowa Realizacje Funduszy Europejskich 

Realizacja inwestycji wpłynie na poprawę warunków przejazdu na kierunku wschód-zachód, poprawę bezpieczeństwa ruchu na nowym odcinku oraz na usprawnienie połączenia dużych ośrodków przemysłowych – Skarżysko Kamienna, Starachowice, Ostrowiec Świętokrzyski – z resztą kraju poprzez lepsze skomunikowanie ich z drogami ekspresowymi nr 7 i 74.
Realizacja projektu usprawni ruch tranzytowy obsługiwany przez ciąg dróg krajowych nr 42 i 9. Ponadto przyczyni się do usprawnienia skomunikowania regionalnej strefy ekonomicznej z autostradą A1.

info z 21 marca 2011 – strona Platformy Obywatelskiej pow. kieleckiego 

Dziś w Wąchocku odbyła się konferencja prasowa z udziałem burmistrza Wąchocka Jarosława Sameli i parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej.

Ministerstwo Infrastruktury zapewniło że budowa drogi zostanie sfinansowana ze środków budżetu państwa. Ma to znaczenie nie tylko dla mieszkańców samego Wąchocka ale i pobliskich miast” – poinformowała Marzena Okła – Drewnowicz.

Poseł przypomniał, że zostało zawieszonych 40 inwestycji drogowych w Polsce, więc można się cieszyć, że obwodnica Parszów-Wąchock powstanie.

 

wiadomości TVP z 9 sierpnia 2011

Obwodnica do rezerwy

18:12, 09.08.2011

Jak w kalejdoskopie zmienia się sytuacja budowy drogi numer 42 i obwodnicy Wąchocka. Wiosną mówiliśmy Państwu, że inwestycja na trasie Skarżysko Starachowice po wielu latach starań w końcu ruszy pełną parą. Dziś nie mamy dobrych wiadomości. Projekt znowu trafił na listę rezerwową Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Zdaniem Marzeny Okły Drewnowicz chwilowe roszady na ministerialnych listach to wynik szukania oszczędności, głównie związanych z budową autostrady A2.

strona internetowa: Drogi do rozwoju Polski Wschodniej

Program RPW został ustanowiony dla przyspieszenia tempa rozwoju społeczno-gospodarczego Polski Wschodniej „w zgodzie z zasadą zrównoważonego rozwoju”. Jednym z jego celów szczegółowych jest poprawa dostępności i jakości powiązań komunikacyjnych 5 objętych nim województw – przypomniał dyrektor Departamentu Projektów Infrastrukturalnych Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Maciej Berliński. Cel ten miał zostać osiągnięty dzięki budowie i modernizacji ważnych odcinków dróg wojewódzkich Polski Wschodniej i budowie obwodnic w ciągach dróg krajowych. Na liście przewidzianych inwestycji znalazło się 25 projektów podstawowych oraz 7 rezerwowych o wartości 5 100 mln zł, z czego dofinansowanie miało wynieść 2 380 mln zł.

 6 z tych projektów zalicza się do dużych, do których zalicza się te, których wartość przekracza 50 mln euro. Trzy z nich są już realizowane: wschodnia droga obwodowa Przemyśla, północna obwodnica Jędrzejowa i obwodnica Jarosławia. Gorzej jest z ważnymi inwestycjami mostowymi: mostami na Wiśle w Połańcu i Kamieniu, a także z obwodnicą Wąchocka. Termin zakończenia i rozliczenia wszystkich projektów upływa w roku 2015.

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury – z upoważnienia ministra –

na interpelację nr 20752

w sprawie znowelizowanego ˝Programu budowy dróg krajowych na lata 2011-2015˝, który znacząco zmienia przyjęte wcześniej priorytety inwestycyjne i może skutkować odroczeniem w czasie realizacji ważnych przedsięwzięć inwestycyjnych dotyczących obwodnicy Wąchocka na drodze krajowej nr 42

   Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na pismo z dnia 28 lutego 2011 r., znak: SPS-023-20752/11, przy którym przekazano interpelację pana posła Krzysztofa Lipca w sprawie obwodnicy Wąchocka na drodze krajowej nr 42, uprzejmie przekazuję następujące informacje.

   W dniu 25 stycznia 2011 r. Rada Ministrów przyjęła program wieloletni pn. ˝Program budowy dróg krajowych na lata 2011-2015˝, który zastąpił dotychczasowy ˝Program budowy dróg krajowych na lata 2008-2012˝ ustanowiony w 2007 r.

   Zadanie pn. ˝Budowa obwodnicy Wąchocka na drodze nr 42˝ zostało ujęte w załączniku nr 1a do programu zawierającym inwestycje priorytetowe, których realizacja może zostać rozpoczęta do roku 2013 pod warunkiem wystąpienia oszczędności na kontraktach z załącznika nr 1 lub zapewnienia dodatkowych środków finansowych ponad limit ustalony przez Radę Ministrów.

   Jednocześnie informuję, iż zakres rzeczowy zawarty w programie musiał zostać dostosowany do aktualnych możliwości finansowych państwa i opiera się na trzech dokumentach finansowych:

   1) ˝Wieloletnim planie finansowym państwa na lata 2011-2013˝,

   2) ustawie budżetowej na rok 2011, która w załączniku nr 11 wskazuje limity wydatków zarówno budżetu państwa, jak i Krajowego Funduszu Drogowego na zadania drogowe,

   3) uchwale Rady Ministrów z dnia 19 października 2010 r. w sprawie niektórych działań związanych z realizacją programu wieloletniego pod nazwą ˝Program budowy dróg krajowych na lata 2008-2012˝.

   Jednocześnie informuję, że Ministerstwo Infrastruktury będzie kontynuować starania w celu jak najszybszego zapewnienia środków finansowych dla wszystkich inwestycji ujętych w programie na lata 2011-2015, szczególnie dla zadań priorytetowych ujętych w załączniku 1a.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Radosław Stępień

   Warszawa, dnia 21 marca 2011 r.

Komentarz Kroniki:

Ble, ble, ble . Odpisali, powiedzieli, pokazali się, ale zapomnieli jeszcze pozdrowić „ciemny naród”.

Najwyższy czas, by zablokować 42 w Wąchocku, a wówczas może w ministerstwie się otrzeźwią.

Albo modernizacja obecnej drogi wraz z chodnikiem i ścieżką rowerową, albo natychmiastowe rozpoczęcie inwestycji. Za kilka dni podamy termin blokady drogi krajowej. Zapraszamy wszystkich mieszkańców Wąchocka do wyrażenia sprzeciwu wobec politycznych obietnic (tsz)

Zachęcamy do komentowania. Wpisy poparcia do natychmiastowego rozpoczęcia inwestycji zostaną dołączone do pisma dla ministerstwa! 

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (Komentarzy: 19)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

 • Andrzej Lepper nie żyje – wspomnienie osobiste.
 • IMG_9788
  Opat Eugeniusz obchodził jubileusz w rodzinnych Ołpinach. (dużo zdjęć)
 • zdjęcia z canona do kwietnia 2011 2589
  Wrócili 60 lat temu…
 • zdjęcia z canona do kwietnia 2011 421
  Stuknęła pięćdziesiątka! Urodziny Pana Burmistrza
 • zdjęcia z canona do kwietnia 2011 2946
  Ściana prezbiterium taka jak 800 lat temu.
 • IMG_0092
  Zakończyła się uroczystość konsekracji ołtarza – fotoreportaż
 • IMG_0152
  Biało-czerwona w Wąchocku niemile widziana!? Władze zapomniały o święcie.
 • IMG_0156
  Zwykli ludzie uczcili pamięć o bohaterach.
 • IMG_0132
  Medialni cystersi
 • ostrzegwcze-a-30
  Kronika pisała, że nici z obwodnicy? PISAŁA!
 • wypadek s-wice3
  Poważny wypadek w Starachowicach. Ranna kobieta i małe dziecko!
 • zdjęcia z canona do kwietnia 2011 3677
  Uczta dla melomanów w kościele Opactwa Cystersów
 • IMG_0174
  Muzyka w Opactwie Cystersów wydarzeniem roku. (zdjęcia)
 • IMG_0201
  Wąchock na Św.Rocha. Największy odpust w regionie.(zdjęcia)
 • DK42
  Na facebooku można poprzeć obwodnicę. Raport wachock.info

 • Upomnienie dla burmistrza! Naruszył dyscyplinę finansów publicznych.
 • IMG_0235
  Ulica Górna. Nikt tam nie zagląda? Pokazujemy zdjęcia!

 • Nazwijmy deptak nad zalewem.

 • Sesja Rady Miejskiej w opactwie

 • Posłanka PO na sesji RM w Wąchocku mówiła o obwodnicy

19 odpowiedzi na „Żądamy obwodnicy! Pora na ostry protest mieszkańców gminy Wąchock! Wybór informacji od 2007 r.

 1. Smuga pisze:

  naszykować taczki , opony , brony . POjedziemy z Platformesikami na taczkach .
  dość czczej gadki , czas na POważne rozmowy nie klepanie po pleckach , trzymanie za pupę i kolano , słodkie liściki i kwiatuszki zastąpić blokadą i robić dym .

 2. popieram pisze:

  ja uważam, że najwyższy czas byśmy się jakoś zorganizowali bo inaczej będą nas kopać w dupę przy przyzwoleniu naszych kochanych burmistrzów. Pan Samela jest miękki jak gąbka, a oni wykorzystują takich mięczaków, którzy nic nie mówią i klaszczą.

 3. Anna P. pisze:

  Panie Tomku, jeśli to pomoże to ja przyłączam się do protestu. Może już koniec tej polityki, a wreszcie niech ludzie mają swoje zdanie. To co pan robi jest wspaniałe, dziwię się jeszcze że pan Samela, któremu tak ufałam zawiódł. Pozdrawiam Czytelników wachock.info

 4. Wielka Wieś pisze:

  Jestem za tym by w końcu była obwodnica

 5. rodzinny dom pisze:

  Nie wiem czy remontować, czy odnawiać łazienki. Nic nie mówią, nic nie wiadomo. Mam dom na Wygodzie, który jest na trasie i co ja mam robić?

 6. przeciwnik pisze:

  panie szczykutowicz niech pan się zajmie może swoją firmą w lublinie bo chyba dawno nie było tam US.

 7. Gienek pisze:

  A na skejtpark będzie he he he ……….

 8. Gienek pisze:

  Jakby co to mam po synach dwie deski, krótkie majteczki, koszulki( z napsem Supermen) i obowiązkowo czapeczki z daszkiem(logo I fly in the clouds) – mogę oddać darmo w prezencie może się wcisną.

 9. Smuga pisze:

  Panie burmistrzu widział pan repertuar dozynkow pawłowa.
  Krawczyk. Kalwi i remi oraz kabaret limo.
  Panie jaro jakim cudem gierada potrafi ściągnąć gwiazdy. A pan co potrafi ze swoją ekipą zrobić?
  Ją na pańskim miejscu honorowo bym się zrzekł władzy. Co trochę jakaś wtopa.
  Gierada za jarosława.

 10. paweł pisze:

  Jestem za tym, by wzięli się za robotę, bo już nie chce się słuchać tych obicanek. Pan wice mógłby ruszyć tyłek bo nic nie robi.

 11. Smuga pisze:

  Przeprowadzić referendum w sprawie odwołania burmistrza i vice burmistrza. pogonic ich z wachocka na 4 strony świata.

 12. June7.0 pisze:

  Uważam, ze obwodnica jest KONIECZNA! Jeśli ktoś ma inne zdanie, niech odwiedzi kogos z mieszkających przy trasie: jeśli otworzy się okno, nie ma mowy o poogladaniu tv czy słuchaniu radia, ba, nawet porozmawiac ciężko, siedzenie w ogródku też przestaje być przyjemnością, o wielu innych uciążliwościach już nie wspominając!
  Ps. Panie Tomku, dziękuję, że poruszył Pan tę sprawę.

 13. z wąchocka pisze:

  Czy oprócz pana Szczykutowicza to ktoś w tym mieście myśli jeszcze o tym co tu się dzieje? Mam wrażenie, że tylko ten człowiek próbuje coś zmienić. Żenujące są działania burmistrzza i jego zastępcy, którzy sprawiają wrażenie, że nic się nie dzieje w sprawie obwodnicy. Nie widziałem na stronie oficjanlnej jakiegoś zaniepokojenia, podjętych działań. Wszystko jest ok a tymczasem centralne gazety piszą o tym, że po prostu grumków wyhujano.

 14. Gienek pisze:

  My oszołomy internetowe. Reszta siedzi cichutko i liczy kaskę.

 15. Gienek pisze:

  „nie czytajta tego”

 16. Smuga pisze:

  Myślę że czas by prawdziwą opozycją dla władz stali się mieszkańcy.
  Czas zakłócić sielanke na ulicy wielkowiejskiej.
  Mam nadzieję że pan dziennikarz radny poinformuje nas na łamach internetu kiedy będzie sesja . Czas zrobić porządek lub wymóc na tych bezradnych jakieś działania na rzecz wachocka i jego mieszkańców.

  Sesja odbędzie się w piatek 26.08 w Sali Konferencyjnej Opactwa Cystersów – o godz 15.

 17. doris pisze:

  pora by nasz burmistrz i jego zastepca zaczoł dzialania odnosnie naszej gminy.Wszedzie cos sie dzieje tylko NIE W WACHOCKU jak zwykle gminy na nic niestac.

 18. spoko pisze:

  A mi tam pasuje, ze nie wybudują. nigdy nie było i nie bedzie szans na wybudowanie drogi dwupasmowej w takim kształcie jaki jest zaproponowany. Tylko naiwniacy mogą mysleć inaczej

 19. Maria pisze:

  jestem jak najbardziej za obwodnicą, powinna być wybudowana już dawno; jest u nas taka bieda bo nie ma dróg,jaki tu inwestor przyjdzie jeśli nie ma jak dojechać, a Pani Drewnowicz już więcej tak niech nie ściemnia ludziom, niech nie składa pustych obietnic, bo dobrze wie że ona nic nie może, a któż się w Warszawie z nią liczy?, nikt!. Dla Świętokrzyskiego to tylko śp. Pan Gosiewski coś robił, pozostałych posłów to w ogóle nie widać tak z lewej strony , jak i z prawej, tak więc nie ma na kogo głosować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.