ostrzegwcze-a-30

Kronika pisała, że nici z obwodnicy? PISAŁA!

                                                    Zapowiedzi od kilku lat

To już prawdziwe kpiny. Zapowiadane od conajmniej 3 lat rozpoczęcie budowy drogi głównej przyspieszonej między Starachowicami a Skarżyskiem przesunięto w bliżej nieokreśloną przyszłość. Na zadawane pytanie wiosną 2009, wiosną 2010 i wiosną 2011 roku o termin rozpoczęcia inwestycji odpowiedź była zawsze taka sama. Jesienią zaczną się prace, pieniądze na inwestycję są zaklepane. Okazało się, że to czcze gadanie. Kronika Wąchocka przestrzegała, że niema żartów i sprawy trzeba monitorować.

Gdy wiosną tego roku pojawiło się zaniepokojenie losem inwestycji nad problemem pochylili się politycy Platformy Obywatelskiej ze świętokrzyskiego. Efektem tych działań była jak się okazało wspólna fotografia polityków pod słupem wysokiego napięcia w Ratajach. Słup stoi dokładnie na linii przebiegu obwodnicy Wąchocka. Do fotografii i medialnego schow zaangażowali się również pracownicy UMiG w Wąchocku na czele z burmistrzami.

                                                          Konferencja czy wiec wyborczy?

Ta nic nie wnosząca do sprawy szopka obliczona była tylko na efekt medialny. Pani poseł (nazwiska nie wymieniam, bo czas przedwyborczy i mogłoby się okazać przed sądem, że gazeta internetowa podważa wiarygodność kandydata przed wyborcami) oznajmiła, że nic złego się nie dzieje z obwodnicą i jesienią rusza budowa.  Deklaracja przedwyborcza wspaniała, ale nieprecyzyjna, gdyż z wypowiedzi polityków można było wyciągnąć wniosek, że nie mają pojęcia o długiej historii inwestycji. Pierwsze wzmianki o budowie pojawiły się już na początku 2007 roku, gdy w terenie przeprowadzano pilne konsultacje społeczne, a dopiero w lutym 2010 roku wyznaczano granice działek przeznaczonych do wywłaszczenia. Wojewoda wydała decyzję o budowie, a GDDiA ogłosiła  przetarg. Wejście wykonawcy na teren budowy zapowiadano na listopad 2010 roku.

Na początku 2011 roku z ministerstwa infrastruktury zaczęły dochodzić niepokojące informacje, że spadła na listę rezerwowową w krajowym planie budowy dróg. Minister Grabarczyk uspokoił posłów świętokrzyskich, że to tylko chwilowy zabieg formalny, gdyż pieniądze zabezpieczone na GP 42 akurat były bardzo potrzebne na dokończenie ekspresówki S 8.

                                                          Dlaczego zwodzą?

Na sesji Rady Miejskiej w Wąchocku radnych uspokajał też burmistrz J. Samela. Z jego wiedzy wynikało, że budowa GP 42 jest niezagrożona. Na słynnej konferencji w plenerze w Ratach ostrożnie mówił o wiośnie 2012 jako początku inwestycji. W czerwcu poseł Krzysztof Lipiec na kolejnej sesji RM w Wąchocku otwarcie powiedział, że ten rząd nie rozpocznie budowy .

Jak mogło dojść do tego, że inwestycja realizowana z programu Rozwój Polski Wschodniej i finansowana z tego źródła mogła zostać wstrzymana?  Wcześniej zapewniano, że ten program nie ma nic wspólnego z budową dróg na Euro 2012 i jest nie do zatrzymania. Do zatrzymania nie, ale do wpisania na listę rezerwową już tak. Okazało się, że w naszym kraju wszystko można. Jakiś ministerialny urzędnik pogłowił się chwilę skąd wziąć kasę na dokończenie S8, spojrzał na mapę planowanych inwestycji i wpadła mu w oko „obwodnica Wąchocka”.  Eureka – krzyknął ze świadomością że po co jakiemuś tam śmiesznemu Wąchockowi obwodnica. Nie po to przecież by sołtys miał jak na pole dojeżdżać – układał sobie usprawiedliwienie dla swojego niecnego działania.  Przesunięcie tu, unieważnienie przetargu tam, pieniążki stąd i w rezultacie są „nici z obwodnicy”.

                                                              To co z istniejącą 42?

Obwodnica obwodnicą. Inwestycja gminie Wąchocka bardzo potrzebna, ale coraz mniej ważnych osób z GDDiA oraz z ministerstwa chce pamiętać, że „planowana obwodnica” była świetnym argumentem, by na prośby o remont dotychczasowej drogi krajowej 42 odpowiadać, że nie remontujemy dróg tam gdzie budowana będzie obwodnica.  Takie samo stanowisko przedstawiały w imieniu GDDiA władze Wąchocka monitowane przez mieszkańców w sprawie poprawy nawierzchni od Wygody do ul. Kieleckiej. Nawet na prośby o chodnik na Starachowickiej hurraoptymiści z UMiG w Wąchocku i GDDiA w Kielcach odpowiadali, że po wybudowaniu obwodnicy na Starachowickiej ruch się zmniejszy, więc chodnik nie będzie już tak potrzebny. To właśnie dzięki wirtualnej obwodnicy mamy najgorszy na blisko 400 km trasie DK 42 odcinek. Gdzie on jest. Dokładnie od ul. Kieleckiej w Starachowicach przez Wąchock do Wielkiej Wsi. Dlaczego za zakrętem droga jest wyremontowana aż do Skarżyska? Bo właśnie w tym miejscu, na granicy Wielkiej Wsi i Wąchocka powstanie węzeł na zjeździe z obwodnicy.

W kontekście informacji jakie się pojawiły w ubiegłym tygodniu za sprawą artykułu w Gazecie Wyborczej wszystko to co czyniono wygląda na drwiny z gminy Wąchock. To właśnie nasza gmina miała być w całości gospodarzem nowej GP 42, gdyż etap budowy nowego szlaku trasy 42 miał przebiegać tylko i wyłącznie w granicach gminy Wąchock. Dziwi też dlaczego władze gminy wykazały bierność, gdy zapadały decyzje, a może nie była to bierność lecz naiwność podparta partyjnym posłuszeństwem?

                                                   Media informują i nagłaśniają

Dowodem niech będzie dzisiejszy Tygodnik Starachowicki, który również porusza sprawę zaniechania budowy obwodnicy. Tygodnik pisze, że z przebywającym na urlopie burmistrzem Samelą nie udało się skontaktować natomiast wiceburmistrz udzielił mediom informacji od której może rozboleć głowa. Wiceburmistrz Staniszewski  poniekąd pośrednio przyznaje się, że niewiele wie na temat obwodnicy. Wyraża zaskoczenie informacją i informuje Tygodnik, że będzie się dowiadywał w GDDiA. Dopiero teraz gdy sprawą zajęły się media?! To pan panie burmistrzu powinien być osobą, która w trosce o inwestycję prosi media o nagłośnienie działań urzędników ministra. Zapewnia, że dowie się czy decyzja jest osateczna? A jeśli ostateczna to co? Przyjdzie pismo z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego , że ostateczna i co pan zrobi?

 O tym, że sprawa inwestycji powinna być niemal bez przerwy monitorowana przez włądze Wąchocka wielokrotnie na sesjach mówili radni. Bywało niestety, że  lekceważono  pytania, uznając je za zbędne obawy. Według zapewnień wszystko szło zgodnie z planem. Szło, ale jak się okazuje nie w tym kierunku, gdyż jak za dzielenie pieniędzy wzięła się Warszawa po tych wszystkich aferach z Chińczykami i odcinkami na autostradach to można było już wówczas obawiać się, że nasza obwodnica prędzej czy później polegnie.

                                                    Co mamy do Chińczyków?

Pani poseł w Tygodniku Starachowickim nadal uparcie twierdzi, że przesunięcie inwestycji to zabieg czasowy i potrwa do czasu rozliczenia autostrady A2. Mimo, że wiosną była mowa o S8. Czy pani poseł nie wie, że pieniądze na „naszą autostradę GP42” to już były i czy wie co się z nimi stało?  Jeśli teraz pani poseł mówi prawdę o  Autostradzie A2, to niech wie, że  jest to dokładnie ta „chińska” autostrada. Czy ona kiedykolwiek będzie rozliczona, o oszczędnościach nie wspominając to już inna bajka. Jeśli to prawda, że GP42 czeka na spadek po A2 to już dziś powiedzmy sobie prawdę pani poseł. Obwodnica Wąchocka nie doczeka się finału nigdy. 

Wspólna fotografia z czołowymi postaciami z Platformy Obywatelskiej na Ziemi Świętokrzyskiej na tle pola gdzie dzisiaj jest ściernisko to jeszcze nie dowód na to, że ktokolwiek zacznie coś u nas budować i będzie San Francisko.

                                                                                                                Tomasz Szczykutowicz

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (Komentarzy: 2)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
 • IMG_9674
  Biedronka w Wąchocku?

 • Andrzej Lepper nie żyje – wspomnienie osobiste.
 • IMG_9788
  Opat Eugeniusz obchodził jubileusz w rodzinnych Ołpinach. (dużo zdjęć)
 • zdjęcia z canona do kwietnia 2011 2589
  Wrócili 60 lat temu…
 • zdjęcia z canona do kwietnia 2011 421
  Stuknęła pięćdziesiątka! Urodziny Pana Burmistrza
 • zdjęcia z canona do kwietnia 2011 2946
  Ściana prezbiterium taka jak 800 lat temu.
 • IMG_0092
  Zakończyła się uroczystość konsekracji ołtarza – fotoreportaż
 • IMG_0152
  Biało-czerwona w Wąchocku niemile widziana!? Władze zapomniały o święcie.
 • IMG_0156
  Zwykli ludzie uczcili pamięć o bohaterach.
 • IMG_0132
  Medialni cystersi
 • obwodnica2
  Żądamy obwodnicy! Pora na ostry protest mieszkańców gminy Wąchock! Wybór informacji od 2007 r.
 • wypadek s-wice3
  Poważny wypadek w Starachowicach. Ranna kobieta i małe dziecko!
 • zdjęcia z canona do kwietnia 2011 3677
  Uczta dla melomanów w kościele Opactwa Cystersów
 • IMG_0174
  Muzyka w Opactwie Cystersów wydarzeniem roku. (zdjęcia)
 • IMG_0201
  Wąchock na Św.Rocha. Największy odpust w regionie.(zdjęcia)
 • DK42
  Na facebooku można poprzeć obwodnicę. Raport wachock.info

 • Upomnienie dla burmistrza! Naruszył dyscyplinę finansów publicznych.
 • IMG_0235
  Ulica Górna. Nikt tam nie zagląda? Pokazujemy zdjęcia!

 • Nazwijmy deptak nad zalewem.

 • Sesja Rady Miejskiej w opactwie

2 odpowiedzi na „Kronika pisała, że nici z obwodnicy? PISAŁA!

 1. Smuga pisze:

  No jaro i co teraz . Lyso ci ?
  Dalej se klepaj posła zobaczymy co ci dadzą.
  Zabrali drogę zabierają fundusze. A ty się cieszysz . Hehe nawet swego wykiwali.

  Chceta dróg i potrzebnych inwestycji trzeba porwać gierade i osadzic na tronie na wielkowiejskiej. A im oddać naszych burmistrzow z jeszcze dopłatą.

 2. ty pisze:

  Szkoda mi Jarka Sameli , bo poprzez zawierzenie , albo raczej zauroczenie piękną Marzeną – posłanką ze Skarżyska – Kam.jego słowa
  wypowiedziane w Ratajach są cudotwórcze , jak cała PO.Ciekawe , jak długo te obiecanki PO będą trwały!Jarek daj sobie spokój z tymi cudami i obietnicami.Idź swoją drogą samorządową a nie polityczną .Choć raz posłuchaj głosów mieszkańców i radnych.Swój chłop .Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.