IMG_0156

Zwykli ludzie uczcili pamięć o bohaterach.

Bez udziału oficjalnych władz miasta (o tym jak miasto świętowało piszemy w oddzielnym materiale) odbyła się dziś w Wąchocku skromna uroczystość poświęcona żołnierzom Wojska Polskiego, którzy w 1920 roku ginęli za honor powstrzymania bolszewizmu.

Mszę Św. odprawił proboszcz parafii Wąchock o.. Po nabożeństwie wraz z pocztami sztandarowymi o Honoriusz przeszedł pod pomnik poświęcony poległym wąchocczanom.

 W pocztach sztandarowych znaleźli się jak zwykle ludzie, którym bliskie są sprawy patriotyzmu. , , , Henryk Fudala, Ignacy Bartosik oraz brat Marian i gość z USA , który ubrany był we własny mundur amerykańskiego żołnierza w którym służył w USA w 1961 r. Mundur przepasany był białoczerwoną szarfą. Radę Miejską reprezentowali radni i .

  

Pod pomnikiem Maria Fudala i Stefan Niebudziński złożyli wiązankę kwiatów, a zwrócił się do zebranych z prośbą o modlitwę za ludzi, którzy powstrzymali najazd bolszewicki na Europę. W cudzie nad Wisłą znać było rękę bożej opatrzności przed najazdem komunistów – powiedział proboszcz Honoriusz. Na uroczystości pod pomnik przyszło po Mszy Św. ok. 40 osób.

Obelisk upamiętniający 21 żołnierzy Piłsudskiego postawili mieszkańcy gminy Wąchock w 1930 roku. Pomnik został usunięty z ulicy Kościelnej po II wojnie i był przechowywany przez mieszkańców Wąchocka. W latach 80 znalazł się w ogrodzie ojców Cystersów, by już w wolnej Polsce wrócić na ulicę Kościelną. W tym celu przebudowano częściowo ogrodzenie szkoły podstawowej. Stoi tam do chwili obecnej. Podczas rewitalizacji centrum Wąchocka ma zostać przeniesiony na drugą stronę ulicy, gdzie w planach przygotowano dla niego miejsce.

tekst i zdjęcia Agnieszka Szczykutowicz

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (Komentarzy: 4)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
 • WIDOK1_maly
  Gmina Wąchock ogłosiła przetarg na rewitalizację! Będzie realizowany „jedyny słuszny” projekt?
 • IMG_9668
  Test dla „toyoty” – będzie na Wielkowiejskiej
 • IMG_9674
  Biedronka w Wąchocku?

 • Andrzej Lepper nie żyje – wspomnienie osobiste.
 • IMG_9788
  Opat Eugeniusz obchodził jubileusz w rodzinnych Ołpinach. (dużo zdjęć)
 • zdjęcia z canona do kwietnia 2011 2589
  Wrócili 60 lat temu…
 • zdjęcia z canona do kwietnia 2011 421
  Stuknęła pięćdziesiątka! Urodziny Pana Burmistrza
 • zdjęcia z canona do kwietnia 2011 2946
  Ściana prezbiterium taka jak 800 lat temu.
 • IMG_0092
  Zakończyła się uroczystość konsekracji ołtarza – fotoreportaż
 • IMG_0152
  Biało-czerwona w Wąchocku niemile widziana!? Władze zapomniały o święcie.
 • IMG_0132
  Medialni cystersi
 • ostrzegwcze-a-30
  Kronika pisała, że nici z obwodnicy? PISAŁA!
 • obwodnica2
  Żądamy obwodnicy! Pora na ostry protest mieszkańców gminy Wąchock! Wybór informacji od 2007 r.
 • wypadek s-wice3
  Poważny wypadek w Starachowicach. Ranna kobieta i małe dziecko!
 • zdjęcia z canona do kwietnia 2011 3677
  Uczta dla melomanów w kościele Opactwa Cystersów
 • IMG_0174
  Muzyka w Opactwie Cystersów wydarzeniem roku. (zdjęcia)
 • IMG_0201
  Wąchock na Św.Rocha. Największy odpust w regionie.(zdjęcia)
 • DK42
  Na facebooku można poprzeć obwodnicę. Raport wachock.info

 • Upomnienie dla burmistrza! Naruszył dyscyplinę finansów publicznych.
 • IMG_0235
  Ulica Górna. Nikt tam nie zagląda? Pokazujemy zdjęcia!

4 odpowiedzi na „Zwykli ludzie uczcili pamięć o bohaterach.

 1. Smuga pisze:

  to jest wstyd i hańba żeby w mieście gdzie jest tak piękna patriotyczna tradycja, gdzie historia Polski jest wpleciona w historię miasta nie do pomyślenia jest to aby na uroczystościach zabrakło przedstawicieli władz . a jednak władze w wąchocku odstawiają szopki do kwadratu.
  hańbą jest brak oflagowania , ludzie zwykli pamiętają o 15 sierpnia a władza ? a władza co robi ? , widział ktoś władze?.
  panie burmistrzu jesteś pan do cholery burmistrzem czy nie ? ktoś pana idolem jest ? kopiujesz Pan Donalda „nic robię” Tuska oraz Bronka „Gafę” Komorowskiego.

  mam dla pana spóźnione życzenia z okazji 50 . Życzę Panu z całego serca jak najszybszego odejścia ze sceny politycznej Wąchocka i zabrania ze sobą swojej gwardii przybocznej tych zacnych pretorianów. życzę Panu tego z całego serca.
  zejdź pan ze sceny oszczędź wstydu sobie i nam . Kończ waść wstydu oszczędź

 2. obiektywna pisze:

  Panie „smuga” chyba pan przesadziłeś w tych ocenach. to jak to jest? szczykut napisał, a pan już uwierzył w te jego manipulacje. Panie on jest fachowiec by manipulować takimi jak pan. A cóż to za święto było, że zaraz burmistrz miał rzucić wszystko i w wolne iść z panami patriotami z wyborów składać kwaitki. Czy w wąchocku jest jakaś jednostka wojskowa bo zdaje mi się, że dziś był dzień Wojska Polskiego i Matki Boskiej jakiejś. Władza świecka oddzielona od kościoła chyba nie musi się angażować. Burmistrz to nie pleban. Pochwalony panie Smuga.

 3. obiektywny pisze:

  Przecież wiadomo kto się zadaje z komuchami. gdyby nie ta klęska to komuchy rządziłyby już w 1920. dziwie się, zę władza wąchocka która zna nasze patriotyczne oddanie dla Polski (Powstanie 1863, Armia Krajowa i Bitwa Warszawska) unika fetowania zwycięstwa nad sowietami. Bezwzględnie widac uległość wobec Rosji. Rozumiem Smoleńsk, ale że na Wąchockiego burmistrza padł blady strach. Rozumiem kolega z PO chce być poprawny politycznie. To gratulacje. Powstanie Styczniowe też było przeciw Rosji więc pewnie odwoła pan burmistrz uroczystości w styczniu. Będzie pretekst, bo kościelna będzie rozkopana na dwa lata.

 4. grumb pisze:

  Panie Szczykutowicz, pan się nadaje na burmistrza. Szkoda, że słabo pana znaliśmy przed wyborami. Myślę że się pan nie załamał i jeszcze o panu usłyszymy. Ma pan wrażliwość, która może się podobać ludziom. Będzie pan miał mój głos którego nie dałem panu jesienią. pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.