IMG_0152

Biało-czerwona w Wąchocku niemile widziana!? Władze zapomniały o święcie.

15 sierpnia to . Tego dnia na urzędach państwowych i budynkach użyteczności publicznej powinny być zawieszone flagi narodowe. Tak powinno być, ale nie w Wąchocku. Po raz kolejny urzędnicy zapomnieli o obowiązku. Ciekawe czy dziwią się dlaczego 15-tego mają wolne?

Wąchock ze względu na pielęgnowane tradycje patriotyczne powinien dać przykład. Przy centralnej ulicy stoi obelisk przypominający śmierć 21 mieszkańców gminy poległych w walkach z bolszewickim najeźdzcą w 1920 roku.

W ubiegłym roku pracownik UMiG w Wąchocku (pan Janek) oglądał poranne wiadomości w telewizji. Z materiału reporterów wynikało, że prawo nakazuje urzędom wywiesić flagę w barwach narodowych. Pan Janek pobiegł do magazynku i przed godziną 9-tą powiesił flagi na szkole, na maszcie przy pomniku Ponurego i na budynku urzędu miasta ratując honor gminy i jej gospodarza.

W tym roku zapewne już nikt telewizji nie oglądał, a władze miasta zapomniały o święcie (mimo że to nie z telewizji czerpie się podstawową wiedzę o narodowych świętach), w przeciwieństwie do swoich odpowiedników w Starachowicach. W sąsiednim mieście biało-czerwone powiewają na każdym skrzyżowaniu, przy budynku magistratu oraz starostwa. (na zdjęciach rynek w Wąchocku i ulice w Starachowicach)

W gminie Wąchock flag niema nigdzie. Jedyna znajduje się na maszcie koło klasztoru, ale ona wisi tam cały czas. Flagi niema na szkole podstawowej i gimnazjum. MGOK, w którym zawsze odbywają się patriotyczne widowiska ani śladu święta państwowego. Brakuje barw narodowych na budynku MGOPS i ośrodka zdrowia. Skontaktowaliśmy się z wiceburmistrzem Sebastianem Staniszewskim, który po zadanym pytaniu o flagi przez chwilę milczał zakłopotany, a później powiedział, że zaniedbanie nie jest przejawem lekceważenia ustawowych obowiązków urzędu. Ubolewał, że tak się stało. Wiceburmistrz w sierpniu ub.r był jako przewodniczący Rady Miejskiej świadkiem długiej dyskusji na sesji gdy padały krytyczne zdania o braku oznak świętowania w Wąchocku. O swoich deklaracjach składanych na sesjach w 2009 i w 2010 roku  zapomniał również burmistrz .

 Najbardziej przykre jest to, że nie potrafimy godnie uczcić bohaterów z naszej gminy którzy w latach 1918 -1920 zginęli za wolną Polskę pod wodzą marszałka Piłsudskiego. Dziś ich pomnik stoi udekorowany wiązanką sztucznych kwiatów z poprzedniej uroczystości. Wokół nie ma barw narodowych, w czasie gdy w całym kraju odbywają się patriotyczne uroczystości. Świeże kwiaty być może pojawią się po odprawianej właśnie Mszy Św za Ojczyznę.  Smutne, ale prawdziwe.

od autora: W ubiegłym roku jako przewodniczący Zarządu Osiedla Południe, zgłosiłem wniosek do burmistrza, by w przyszłości urząd zadbał o właściwą oprawę święta. W odpowiedzi burmistrz przyznał, że święto umyka z pamięci, ale od następnego roku (2011 przyp. TSz) to się zmieni. Jak widać nie zmieniło się nic, a jest nawet gorzej gdyż w tym roku w Wąchocku nie pojawiły się żadne oznaki, że w naszym kraju  równolegle ze świętem kościelnym Wniebowzięcia Matki Bożej obchodzone jest święto państwowe pn. Święto Wojska Polskiego ustanowione na pamiątkę „cudu nad Wisłą”.

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (1 komentarz)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
 • IMG_9652
  Bałagan! Czy ktoś nad tym jeszcze panuje?
 • WIDOK1_maly
  Gmina Wąchock ogłosiła przetarg na rewitalizację! Będzie realizowany „jedyny słuszny” projekt?
 • IMG_9668
  Test dla „toyoty” – będzie na Wielkowiejskiej
 • IMG_9674
  Biedronka w Wąchocku?

 • Andrzej Lepper nie żyje – wspomnienie osobiste.
 • IMG_9788
  Opat Eugeniusz obchodził jubileusz w rodzinnych Ołpinach. (dużo zdjęć)
 • zdjęcia z canona do kwietnia 2011 2589
  Wrócili 60 lat temu…
 • zdjęcia z canona do kwietnia 2011 421
  Stuknęła pięćdziesiątka! Urodziny Pana Burmistrza
 • zdjęcia z canona do kwietnia 2011 2946
  Ściana prezbiterium taka jak 800 lat temu.
 • IMG_0092
  Zakończyła się uroczystość konsekracji ołtarza – fotoreportaż
 • IMG_0156
  Zwykli ludzie uczcili pamięć o bohaterach.
 • IMG_0132
  Medialni cystersi
 • ostrzegwcze-a-30
  Kronika pisała, że nici z obwodnicy? PISAŁA!
 • obwodnica2
  Żądamy obwodnicy! Pora na ostry protest mieszkańców gminy Wąchock! Wybór informacji od 2007 r.
 • wypadek s-wice3
  Poważny wypadek w Starachowicach. Ranna kobieta i małe dziecko!
 • zdjęcia z canona do kwietnia 2011 3677
  Uczta dla melomanów w kościele Opactwa Cystersów
 • IMG_0174
  Muzyka w Opactwie Cystersów wydarzeniem roku. (zdjęcia)
 • IMG_0201
  Wąchock na Św.Rocha. Największy odpust w regionie.(zdjęcia)
 • DK42
  Na facebooku można poprzeć obwodnicę. Raport wachock.info

 • Upomnienie dla burmistrza! Naruszył dyscyplinę finansów publicznych.

Jedna odpowiedź na „Biało-czerwona w Wąchocku niemile widziana!? Władze zapomniały o święcie.

 1. mac pisze:

  To moze chociaz po mandacie dla dyrektorow placowek kulturalnych i oswiatowych, tak dla oprzytomnienia. Za niedopelnienie obowiazkow.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.