WIDOK1_maly

Gmina Wąchock ogłosiła przetarg na rewitalizację! Będzie realizowany „jedyny słuszny” projekt?

Według zapowiedzi z ubiegłorocznej kampanii wyborczej prace przy rewitalizacji centrum Wąchocka miały zacząć się późną jesienią ubiegłego roku. Na spotkaniach przedwyborczych miasta omawiał multimedialną prezentację przyszłego wyglądu okolic ulicy Błonie i Kościelnej. Gmina Wąchock w lipcu br ogłosiła przetarg na dwuletnie prace przy odnawianiu centrum Wąchocka. Może oznaczać to, że żadnych poprawek do nie konsultowanych wcześniej planów nie będzie. Tymczasem wiele założeń zawartych w projekcie, który powstał w zaciszu gabinetu włodarza miasta jest kontrowersyjnych.

Nie wiadomo jak wyobrażają sobie pomysłodawcy projektu organizację ruchu po przeprowadzonej przebudowie ulicy Kościelnej. W założeniu ma powstać nowa granitowa nawierzchnia na planie obecnego placu wyłożonego tzw. trilinką. Na wizualizacji widać nowe nasadzenia, jakieś parasole przy aptece i niewielka zatoka do parkowania autobusów przy obecnym wjeździe do remizy.

Należy rozumieć to tak, że nadal na plac będą mogły wjeżdżać pojazdy nie zawsze sprawne z których wycieki oleju i płynów eksploatacyjnych sukcesywnie zanieczyszczać będą nową nawierzchnię. W okolicy nowego placu nie powstanie żadna infrastruktura służąca turystyce. Zastanawiają zatem parasole przy aptece zaprojektowane niczym przy ewentualnej kawiarni.

W osatnim czasie pojawiła się szansa na pozyskanie od opactwa terenu rolniczego położonego na zachód od frontonu klasztoru. Mógłby on spełniać rolę parkingu do którego prowadziłby wjazd z ulicy Strażackiej, a wyjazd za bramką i dalej do ulicy Kolejowej. Takie rozwiązanie umożliwiłoby zamknięcie zrewitalizowanego placu dla ruchu kołowego. Mimo zgłoszonej akceptacji takiego rozwiązania ze strony ojców cystersów są niewielkie szanse na realizację tego pomysłu. Miasto widzi na tym terenie odtworzenia ogrodu z ławeczkami, fontannami itp.

Nie jest tajemnicą, że władze opactwa czynią starania o podniesienie  świątyni do rangi bazyliki mniejszej. Prędzej czy później Stolica Apostolska wyrazi zapewne zgodę na ten akt. Gdzie wówczas pomieszczą się autokary pielgrzymów? Czy na 20 miejscach parkingowych, które miasto szykuje przy ulicy Błonie?  

 W rewitalizacji terenu po tartaku przewidziano  kolejny park z pomnikiem sołtysa w części centralnej i alejką usłaną kutymi w chodniku dowcipami o Wąchocku. Czy ktoś zastanowił się czy potrzebny jest do tego aż tak rozległy teren? Wielokrotnie przy opracowywaniu koncepcji zagospodarowania tego terenu mówiono o konieczności wyznaczenia placu na organizację imprez plenerowych. Był pomysł wybudowania stałej sceny typu muszla koncertowa. Do realizacji takiej koncepcji nadawałoby się 2/3 placu „po tartaku”. Niestety, Wąchock który ma aspirację rozwoju sztandarowej imprezy Turniej Sołtysów i Dni Wąchocka, a ostatnio Festynu i Jarmarku Cysterskiego, nadal nie będzie miał miejsca na lokalizację imprez, a wynajmowana za kilka tysięcy złotych scena będzie wędrowała po zrewitalizowanych placach (parkach).

Dlaczego w planach rewitalizacji nie wyznaczono miejsc pod budowę przyszłej infrastruktury służącej turystyce. Gdzie powstaną nowe obiekty typu dom pielgrzyma, czy pawilony usługowe? Tego rewitalizacja wogóle nie zakłada nawet w futurystycznych planach. Jest natomiast namiastka służąca obsłudze turystów. Nie uwierzą Czytelnicy! To okienko podawcze (informacja turystyczna) w stylizowanym budynku szaletu miejskiego na placu po tartaku. W miejscu obecnego nieużywanego „kibelka”.

Istniejący  budynek policji i poczty przejdzie jedynie niewielki lifting, zamiast gruntownej przebudowy w obiekt użyteczności publicznej, gdzie mogłaby się znaleźć chociażby nowa strażnica OSP, centrum zarządzania kryzysowego, administracja nowych obiektów sportowych , które mają powstać w sąsiedztwie. Gdzie pomieszczą się siedziby klubów sportowych i administracji zalewu? Tego w nieprzemyślanych wizjach nie widać.

 W zamian, o czym jak się okazuje wie niewielu mieszkańców powstanie skatepark, który w kosztorysie całej rewitalizacji za niemal 9 milionów złotych znajdzie poczesne miejsce. Zamiast niewielkiego stadionu piłkarskiego powstaną dwa boiska. Do siatkówki i piłki młodzieżowej co na wiele lat pogrzebie marzenia o reaktywacji w naszym mieście drużyny futbolowej.

Krótkowzroczność planistyczna jaką nam zaserwowano za ogromne pieniądze jest niepokojąca. Wiele osób spodziewało się konsultacji społecznych i realizacji pomysłów, który jeśli nie teraz to za 5 -10 lat pozwoliłoby na kolejne etapy budowy turystycznego zagłębia.

Władze Lublina przedstawiły niedawno projekt zagospodarowania centralnego placu w tym mieście. Kilka wariantów przebudowy i zagospodarowania na zlecenie władz miasta przedstawiła lokalna prasa. Było nawet internetowe głosowanie. Okazało się, że żaden z przedstawionych projektów nie uzyskał akceptacji społecznej. Miasto zleciło dalsze prace nad projektem. Czyżby w Wąchocku obowiązywała zasada „jedynie słusznych” decyzji?

 Do tematu Kronika będzie wracać./Tomasz Szczykutowicz/

ilustracje pochodzą z gminnej strony www.

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (Komentarzy: 4)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
 • IMG_9631
  Dziś RMF w Wąchocku. W piątek na antenie
 • rmf24_pl
  Pomóżmy promocji Wąchocka. Na stronie RMF głosujemy na Wąchock

 • „Śluby rycerskie” w TVP. Zdjęcia do filmu powstawały w Wąchocku.

 • W MGOK coś się dzieje, ale mało kto o tym wie.
 • stłuczka
  Stłuczka na weselu i policyjny pościg/aktualizacja 24.07
 • kura
  Kura przyszła na zakupy. Chciała kupić jajka?
 • 100_1189
  Poświęcenie nowego krzyża
 • IMG_9634
  150 letni dom z ulicy Starachowickiej trafi do muzeum.
 • IMG_9581
  Sprzeczne wypowiedzi burmistrza w sprawie bezpańskich psów.
 • IMG_9652
  Bałagan! Czy ktoś nad tym jeszcze panuje?
 • IMG_9668
  Test dla „toyoty” – będzie na Wielkowiejskiej
 • IMG_9674
  Biedronka w Wąchocku?

 • Andrzej Lepper nie żyje – wspomnienie osobiste.
 • IMG_9788
  Opat Eugeniusz obchodził jubileusz w rodzinnych Ołpinach. (dużo zdjęć)
 • zdjęcia z canona do kwietnia 2011 2589
  Wrócili 60 lat temu…
 • zdjęcia z canona do kwietnia 2011 421
  Stuknęła pięćdziesiątka! Urodziny Pana Burmistrza
 • zdjęcia z canona do kwietnia 2011 2946
  Ściana prezbiterium taka jak 800 lat temu.
 • IMG_0092
  Zakończyła się uroczystość konsekracji ołtarza – fotoreportaż
 • IMG_0152
  Biało-czerwona w Wąchocku niemile widziana!? Władze zapomniały o święcie.
 • IMG_0156
  Zwykli ludzie uczcili pamięć o bohaterach.

4 odpowiedzi na „Gmina Wąchock ogłosiła przetarg na rewitalizację! Będzie realizowany „jedyny słuszny” projekt?

 1. Smuga pisze:

  a ja się zastanawiam na jakie licho jest potrzeba nam rewitalizacja Wąchocka , skoro nasz budżet ledwo co dyszy. te 9 milionów skądś trzeba wziąć , trzeba być naiwnym i wierzyć że wszystko zasponsoruje nam bruksela i może ministerstwo kultury. brakujące miliony to zaciągnięte kredyty i później trzeba je spłacać . ale jak ? jak już w tym roku i poprzednim były i są problemy z obecnie już istniejącymi zobowiązaniami.
  więc nie zdziwcie się jak po hucznym Sylwu w pierwszy dzień nowego roku ktoś zapuka do waszych drzwi z nową większą stawką podatkową.

  parszywych dróg nie mogą naprawić pokryć asfaltem Torową , Nadrzeczna, Hutniczą , Krzemienicę , pół sołectwa Rataj i wymieniać można i można i nie będą robione bo nie ma kasy. ludzie na obrzeżach miasta żyją jak zwierzęta i chodzą po ścieżkach niczym jak zwierzęta .
  a na takie pierdoły są pieniądze. ile za te 9 bani dróg , chodników by powstało mniemam że całe miasto miało rozwiniętą infrastrukturę drogową . ale po co będzie piękny rynek i pływające błonie….
  co trochę przy średniej wielkości opadach pojawiają się problemy z powodzią i podtopieniami urząd kasy nie ma by przeprowadzić akcję oczyszczania i melioryzacji terenu gminy ale na zbyteczne rzeczy 9 baniek się znalazło .

  widzisz to i nie grzmisz

 2. gość pisze:

  Smuga, nie wiem kim jesteś, ale widze że tobie też sie wszystko nie podoba tak jak panu Kronice. Komu piszesz te komentarze i po co czytasz te wypociny. nie widzisz że to się kupy nie trzyma?

 3. Gienek pisze:

  Najważniejsze, że kupy się trzymają ci co korzystają :). To tak jest, jeden scyzorykiem dzieło sztuki wyrąbie a drugi siekierę popsuje. Panie Tomaszu ma Pan rację. Pomysły warte co najmniej 2 powodzian z bosakiem i drutem w ręku.

 4. PANdan pisze:

  Popieram pana(SMUGĘ)co do zrobienia tych rzeczy które naprawdę są potrzebne w gminie.Ale tym chyba nie bardzo pan Burmistrz i reszta hołoty się przejmuje.I niech część pieniędzy przeznaczą na sprzęt do odśnieżania bo jak wiadomo zima jest co rok i oczywiście co rok są zaskoczeni,bo to co odśnieża nie nazwałbym nawet ciągnikiem.(NORMALNIE JEDEN WIELKI CYRK).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.