zdjęcia z canona do kwietnia 2011 1181

Wąchock bez sołtysa – honorowego, czyli wesele bez Pana Młodego!

W najbliższy weekend w Wąchocku odbędzie się doroczna impreza Krajowy , który towarzyszy Zjazdowi Sołtysów Ziemi Kieleckiej. Podczas sztandarowej imprezy promującej Wąchock nie będzie sołtysa Wąchocka. ikona Wąchocka zrezygnował z funkcji.

– Rezygnację złożyłem na ręce prezesa TPW dokładnie 4 kwietnia. Niemal na 3 miesiące przed turniejem – powiedział Kronice Stanisław Rożmiej – był czas na wybranie nowego sołtysa honorowego Wąchocka. To nie jest tak, że w ostatniej chwili wycofałem się z reprezentowania naszego miasteczka na turnieju.

(na zdjęciu obok ze Stefanem Grzybem – klikonem Lublina.)

Media poinformowały o rezygnacji sugerując, że Rożmiej postawił organizatorów „pod ścianą”.

to postać można powiedzieć artystyczna, wymyślona przez w 1994 roku. Wąchock odzyskał prawa miejskie i tym samym przestał istnieć jako sołectwo. Radę Sołecką zastąpiły Zarządy Osiedli. TPW wymyśliło więc sołtysa honorowego. Od 2006 roku funkcję sołtysa pełnił Stanisław Rożmiej. W nic nie znaczącą formalnie postać Stanisław Rożmiej wniósł wiele innowacji. Wystarał się o strój chłopa świętokrzyskiego, założył kapelusz, zaczął pielęgnować wąsy. Nic dziwnego, że w krótkim czasie stał się postacią zauważoną przez media. Nie było dziennikarza telewizji, radia czy prasy, który będąc w Wąchocku nie chciał poprosić sołtysa Rożmieja o komentarz.

Ostatnio jednak władze miasta jakby przestały dostrzegać w honorowym sołtysie dobrego elementu promocyjnego miasta. Stanisław Rożmiej nie ukrywa, iż miał wrażenie że przestaje być potrzebny do promocji. Postać sołtysa kreował sam od stroju począwszy na spotkaniach kończąc.

 W ubiegłym roku podczas turnieju sołtysów został wręcz zignorowany przez organizatorów. Ze sceny padło zdanie, że sołtys jest niedysponowany i nie pokaże się publiczności. Zdumiony Rożmiej słuchał tych słów siedząc na widowni wśród sołtysów którzy przybyli na turniej!

W ostatnim czasie zauważył, że miasto ma inne pomysły na promocję. Wąchock będzie się dobrze promował bezemnie – poinformował dziennikarza Echa Dnia, a ten zauważył że zdanie wypowiedział ze znaczącym uśmiechem.

Temat rezygnacji Stanisława Rożmieja poruszany był podczas spotkania radnych Rady Miejskiej w Wąchocku. Interesowała się tym również Komisja Promocji i Rozwoju. Sugerowano spotkanie burmistrza z sołtysem, by wypracować pole do dalszego współdziałania. Wiadomo, że do takiego spotkania nie doszło. 

Radny powiedział, że Zjazd Sołtysów w Wąchocku bez sołtysa Wąchocka to jak wesele bez pana młodego.

– Trudno, będzie bez pana młodego – odpowiedział  burmistrz .

Komentarz Kroniki:

Oczywiście każdy ma prawo do decydowania o swoim życiu. Stanisław Rożmiej twierdzi, że jego czas sołtysa się skończył. Powody decyzji mogą pozostać jedynie w domysłach. Towarzystwo Przyjaciół Wąchocku zorganizuje zapewne nowy konkurs (bo przecież nie wybór) na nowego sołtysa honorowego. Zapewne będzie mu trudno dorównać w wykreowaniu postaci podobnej do Rożmieja, ale Kronika ma nadzieję że po weselu bez pana młodego uda się jeszcze przekonać Stanisława , by ponownie stanął na ślubnym kobiercu z Panną Promocją Wąchocka./tsz/

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (1 komentarz)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

 • Pilnowali porządku na uroczystościach, ale sami blokowali chodnik.
 • IMG_9224
  Piraci z Wąchocka – podsumowanie i nowe zdjęcia.
 • DSC00548
  Święto szkoły w gimnazjum
 • IMG_8744
  Konkurs na dyrektora MGOK odbył się na początku czerwca. Oficjalnie cisza.
 • IMG_9151
  Jarosław Samela prezesem OSP w Wąchocku
 • IMG_9360
  Deklaracje dla naiwnych!? Wstyd.
 • IMG_9452
  Imię szkoły ma 20 lat
 • IMG_9454
  Fotoreportaż z 20 rocznicy nadania imienia dla Szkoły Podstawowej w Wielkiej Wsi
 • IMG_9510
  O jednego kawalera mniej w Radzie Miejskiej!
 • IMG_9155
  Majowe gradobicie na czołówce Tygodnika Starachowickiego.
 • IMG_9540
  Krzyż odbudowany
 • IMG_9531
  Potrzebna linia na przejeździe!
 • IMG_9534
  Pomysłowy Dobromir, zaczarowany ołówek i tajemniczy don Pedro.
 • 100_1103
  Dziesiąta absolutoryjna – informacja prosto z sesji
 • IMG_9541
  Kawiarnia „U Cystersów” już czynna
 • 100_1109
  XIV Turniej Sołtysów w Wąchocku – relacja na żywo
 • 100_1144
  Turniej Sołtysów na żywo

 • Turniej Sołtysów w Wąchocku – fotoreportaż
 • 100_1170
  Jacek Mazur z gminy Połaniec wygrał Turniej Sołtysów w Wąchocku.
 • cierniewski2
  Kto was tak odgrodził? – koncerty „Damy Radę” i Andrzeja Cierniewskiego zakończyły Dni Wąchocka.

Jedna odpowiedź na „Wąchock bez sołtysa – honorowego, czyli wesele bez Pana Młodego!

 1. Zofia pisze:

  Nasze środowisko, a raczej ,,wybrańcy” wodzący rej w mieście- od lat praktykują tę samą zasadę: ,,nic bez nas”, ale tych, którzy w jakiś sposób próbują coś zrobić ,,od serca” – lekceważy się i szybko o nich zapomina. Odczułam to na własnej skórze, gdy jako instruktor w MGOK przygotowałam kilka imprez z KGW, w tym spektakl ,,Postrzyżyny u Piasta”, na którym zakończyłam działalność, bo finał występu był taki, że w prasie ukazał się artykuł o zasługach Pani J.K.[zacnej, szacownej,mądrej i zasłużonej- to przyznaję!], której przypisano cały spektakl, a potem ukradkiem , bez informowania mnie jako autorki scenariusza i reżysera, wyjechali rajcy do Zakopanego razem ze wspomnianą Panią i grupą aktorów-amatorów, gdzie spektakl zdobył I miejsce. I co mi zostało?. Niesmak, gorycz oszustwa i żal, że nikt z wykształconych skądinąd osób, nie zdementował oszustwa, nie przeprosił do dziś.Dlatego zrezygnowałam z dalszej pracy w tym gronie. Scenariusz zachowałam, wszak to owoc kilkumiesięcznej pracy. Nie dziwię się zatem Honorowemu Sołtysowi i popieram decyzję: lepiej odejść z honorem niż narażać się na dalsze lekceważenie. Dziękuję Panu Stanisławowi, że godnie reprezentował nasze środowisko w różnych miejscach i okolicznościach,poważnie i z humorem,zależnie od sytuacji, ponadto inwestował w swój wizerunek bez oglądania się na sponsoring. PANOWIE, SZANUJCIE SPOŁECZNIKÓW! Albo promujcie się sami!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.