IMG_9452

Imię szkoły ma 20 lat

Szkoła Podstawowa w Wielkiej Wsi im. Świętokrzyskich Partyzantów Armii Krajowej obchodziła jubileusz  nadania imienia szkole i wręczenia sztandaru szkolnego. Minęło 20 lat od tej ważnej dla społeczności Wielkiej Wsi chwili.

Na uroczystości przybyły władze samorządowe, uczniowie i mieszkańcy Wielkiej Wsi. Uroczystość rozpoczęła Msza Św. koncebrowana pod przewodnictwem ojca Eugeniusza Augustyna – opata wąchockiego. Wraz z nim w koncelebrze uczestniczyli o. Wincenty Polek – przeor klasztoru, o. Anioł Karsznia – przeor senior oraz proboszcz o. Honoriusz Kostek.

 Podczas homili ojciec opat Eugeniusz odniósł się do prywatnych wspomnień z czasów gdy był katechetą w tej szkole. Mówił o znaczeniu edukacji w dzisiejszych czasach.

Po zakończeniu Eucharystii głos zabrała dyrektor szkoły . Przypomniała zgromadzonym gościom, że 14 czerwca 1991 była podniosłą datą w dziejach szkoły, którą ma zaszczyt obecnie kierować.

– Po dyskusjach w gronie pedagogicznym i z rodzicami uznano, że szkoła nie może być bez imienia. Przewodniczący ówczesnego Komitetu Rodzicielskiego nawiązał kontakt z żołnierzami Armii Krajowej w Warszawie w sprawie ufundowania sztandaru dla szkoły i nadania imienia. Jego incjatywa przy wsparciu dyrektor Teresy Kempińskiej zdobyła zainteresowanie środowiska byłych partyzantów AK. Efektem przed 20 laty była uroczystość nadania imienia szkole. Sztandar ufundowali Teresa i Zdzisław Knoblowie z Kanady. Akt nadania imienia odczytał Jan Korczyński, ówczesny wicekurator oświaty. W uroczystości wzięli udział fundatorzy sztandaru oraz Kompania Honorowa Policji Państwowej z Kielc. Odbyła się również Msza Św. pod przewodnictwem o. opata Alberyka Siwka. Także tego dnia zaprezentowano hymn szkolny autorstwa Anny Sitkowskiej.

Hymnu w wykonaniu autorki można było wysłuchać podczas piątkowej uroczystości. Miasto i gminę Wąchock reprezentowali wiceburmistrz Sebastian Staniszewski i Robert Janus, wielu radnych i sołtysów. Obecna była wicewojewoda świętokrzyska Beata Oczkowicz a także przedstawiciele marszałka województwa i Rady Powiatu, którą reprezentował Cezary Berak. Nie zabrakło życzeń i gratulacji ze strony pozostałych szkół w gminie. Marzena Gajewska ze szkoły podstawowej w Parszowie wspomniała, że właśnie w szkole w Wielkiej Wsi stawiała pierwsze kroki jako nauczycielka. Słowo do zebranych wygłosił również były burmistrz Jan Solarz. 

Ciekawe, sentymentalne wystąpienie miał Sylwester Rudzki, o którym mówi się , że był „ojcem” nadania imienia szkole w Wielkiej Wsi. 

 Wśród gości obecna była emerytowana dyrektor Teresa Kempińska, którą często wspominano niemal we wszystkich oficjalnych wystąpieniach.

Tak jak przed 20 laty, tak obecnie czuć było ducha współdziałania wielu osób i środowisk w przygotowanie jubileuszu. W programie artystycznym wystąpiły uczniowie ze szkoły, którzy w montażu słowno – muzycznym przedstawili historię Armii Krajowej w Górach Świętokrzyskich.

Były również pieśni patriotyczne i partyzanckie. Jako solistka wystąpiła Jolanta Rudzka, której śpiew chwycił za serca zgromadzonych na uroczystości gości.

Goście uroczystości mogli również obejrzeć archiwalny film zmiksowany ze współczesnymi zdjęciami opowiadający o historii szkoły. Szczególnie interesującymi fragmentami filmu były nagrania sprzed 20 laty z dnia gdy szkole nadawano imię. Opowieść filmową przygotowała nauczycielka Ewa Sadrak.

Z uroczystości 20 lecia nadania imienia szkole powstał reportaż filmowy do którego zdjęcia wykonał Paweł Wróblewski z wąchockiej firmy producenckiej Brick Produkt. Niedługo Kronika udostępni link do reportażu z tego doniosłego wydarzenia. /tsz/

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (Skomentuj ten artykuł!)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
 • piraci5
  Mamy piratów w Wąchocku! Fantastyczną zabawę dla przedszkolaków zorganizowali rodzice.
 • turniej 2
  Sołtys Wielkiej Wsi reaktywował turniej
 • IMG_9283 - Kopia
  Zakończyły się uroczystości patriotyczne w Wąchocku- fotoreportaż
 • stara ławka
  Nauczyciele ZPO otrzymali wypowiedzenia (aktualizacja g. 16.30)

 • Pilnowali porządku na uroczystościach, ale sami blokowali chodnik.
 • IMG_9224
  Piraci z Wąchocka – podsumowanie i nowe zdjęcia.
 • DSC00548
  Święto szkoły w gimnazjum
 • IMG_8744
  Konkurs na dyrektora MGOK odbył się na początku czerwca. Oficjalnie cisza.
 • IMG_9151
  Jarosław Samela prezesem OSP w Wąchocku
 • IMG_9360
  Deklaracje dla naiwnych!? Wstyd.
 • IMG_9454
  Fotoreportaż z 20 rocznicy nadania imienia dla Szkoły Podstawowej w Wielkiej Wsi
 • IMG_9510
  O jednego kawalera mniej w Radzie Miejskiej!
 • IMG_9155
  Majowe gradobicie na czołówce Tygodnika Starachowickiego.
 • zdjęcia z canona do kwietnia 2011 1181
  Wąchock bez sołtysa – honorowego, czyli wesele bez Pana Młodego!
 • IMG_9540
  Krzyż odbudowany
 • IMG_9531
  Potrzebna linia na przejeździe!
 • IMG_9534
  Pomysłowy Dobromir, zaczarowany ołówek i tajemniczy don Pedro.
 • 100_1103
  Dziesiąta absolutoryjna – informacja prosto z sesji
 • IMG_9541
  Kawiarnia „U Cystersów” już czynna
 • 100_1109
  XIV Turniej Sołtysów w Wąchocku – relacja na żywo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.