IMG_9180

Coś się sprawdziło z przepowiedni. „Koniec świata”

” – tą popularną przypowieścią można skomentować burzę jaka przeszła w okolicach Wąchocka. W samym mieście tylko niewielu mieszkańców zauważyło, że burza czyniła spustoszenia w okolicy. Grzmiało i błyskało od godziny 11. Parszowie, Wielkiej Wsi i Marcinkowie tylko słyszano grzmoty. Burza podeszła od południowego wschodu ok. 13. Kilkanaście minut później wyła syrena OSP. Skutki nawałnicy odczuwalne były również na ulicy Sandomierskiej o czym poinformowały nas dwie mieszkanki ulicy (na zdjęciu). Nagle pojawiła się zmieszana z czerwoną gliną woda, która podążała w kierunku doliny Kamiennej.

Niezauważalna dla ludzi w Wąchocku nawałnica z gradem przeszła nad polami w okolicy Rataj. Grad sypał na części ulicy Sandomierskiej i Powstańców. Front burzowy objął fragment ulicy Starachowickiej od Powstańców do Sandomierskiej. Nic nie zapowiadało fatalnych skutków.

Masy wody nagle spłynęły z pól. Nie trwało to długo, ale największe podtopienia pojawiły się w okolicy kapliczki ÂŚw. Jana. 3 posesje znalazły się pod wodą. Zniszczony został fragment drogi gminnej (droga gruntowa na przedłużeniu ul. Powstańców). Mieszkająca w pobliżu rodzina Płusów przeżyła chwile grozy. Z góry drogą płynęła rzeka wody. Zniszczyła dojazd do posesji. Ucierpiał też położony poniżej mostek. Wszystko trwało kilka minut, ale widok naporu ton wody pędzącej z góry był przerażający.

Ta sytuacja po raz kolejny obnaża niebezpieczeństwo jakie niesie żywioł w naszych okolicach. Nasi strażacy dzielnie ratowali gospodarstwa. Gorzej było z koordynacją akcji. Na miejscu byli radni gminni Kazimierz Winarczyk, Robert Janus i Tomasz Szczykutowicz. Były obawy o skażenie terenu fekaliami, które wydostały się na powierzchnię. Okazało się, że nie jest łatwo o kontrolę służb nad podobnymi zdarzeniami. Dyżurny pracownik sanepidu w Kielcach powiadomił o wydarzeniu swojego odpowiednika w Starachowicach. Oboje twierdzili jednak, że za kontrolę miejsca zdarzenia odpowiedzialne są służby ochrony środowiska powiatu starachowickiego. Przed końcem akcji strażaków nikt z powiatu nie pojawił się na miejscu. Tymczasem skażona woda spływała spokojnie do rzeki Kamiennej.

W Wąchocku jak już informowaliśmy od kilku dni nie ma burmistrza i jego zastępcy. Obaj bawią na wyjeździe do zaprzyjaźnionego z powiatem starachowickim okręgiem barskim na Ukrainie.

Dopiero po jakimś czasie udało się skontaktować z sekretarzem miasta Barbarą Derlatką, która natychmiast udała się na ulicę Starachowicką i osobiście zapoznała się z sytuacją.

Strażacy OSP z Wąchocka i Wielkiej Wsi ofiarnie pracowali na miejscu do 17.30. Udało im się wypompować wodę z najbardziej podtopionych posesji. Na trawnikach i podwórzu pozostał szlam z którym muszą uporać się mieszkańcy. Zanieczyszczona jest woda pitna ze studni na jednej posesji. Ustalono, żą mieszkańcy będą mogli korzystać z wodociągu u sąsiadów.

Jak widać, nigdy nie wiadomo skąd i kiedy żywioł może zaatakować, a koniec świata zapowiadano przecież!

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (Komentarzy: 2)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

 • O życiu „tam” – w Starachowicach odbyła się wystawa Pawła Maksymowa

 • Kibole zniszczyli przystanek w Parszowie
 • IMG_9083
  Ulica Szeroka jest na tyle szeroka, by…

 • Bezpłatna sterylizacja psów i kotów.
 • IMG_9088
  Kto trafi za drogowcami?
 • IMG_9105
  Epoka kamienia w Wąchocku. Była czy nadal jest?
 • 20110515014[1]
  Odpust na Św. Zofii będzie na Św. Heleny

 • Obowiązuje etykieta. Wpadka władz Wąchocka?

 • Co dwie głowy to nie jedna.
 • IMG_9149
  Gradobicie z oberwaniem chmury nad Ratajami. Zalane 3 posesje w Wąchocku (więcej zdjęć)

 • Strona wachock.info miała przerwę konserwacyjną.
 • 20110523163[1]
  Prąd na dworcu już nie „kopnie”

 • W piątek sesja Rady Miejskiej

 • Wąchock zapłaci składkę w LGD „z góry”.

 • Uczniowie z Wielkiej Wsi wrócili z Zielonej Szkoły
 • nogi
  Statuetka za długie nogi

 • Przewozy Regionalne chcą wozić ludzi taniej
 • sklep
  Taniej na Dzień Dziecka. Sklep przy Św. Rocha zaprasza.
 • wykus2
  Patriotyczne święto. Wykus 2011
 • piraci5
  Mamy piratów w Wąchocku! Fantastyczną zabawę dla przedszkolaków zorganizowali rodzice.

2 odpowiedzi na „Coś się sprawdziło z przepowiedni. „Koniec świata”

 1. Smuga pisze:

  Ta sytuacja po raz kolejny obnaża niebezpieczeństwo jakie niesie żywioł w naszych okolicach. Nasi strażacy dzielnie ratowali gospodarstwa. Gorzej było z koorynacją akcji.

  winno być ….koordynacją…

  tak! poprawione. tsz

 2. polo pisze:

  ostatnio pierwszy raz odwidziłem portal. no myslę niezły ring, ale dziś pełem szacun. jest co poczytać. profesjonalna relacja z wydarzenia. no kurde. pan powinien mieć etat w gazecie jakiejś. pełen szacun.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.