Obowiązuje etykieta. Wpadka władz Wąchocka?

Przewielebny O. Eugeniuszu Ignacy Augustynie Opacie Wąchocki.
Z okazji wspaniałego jubileuszu 25-lecia święceń kapłańskich życzymy Tobie wiele zdrowia, łask Bożych i siły w sprawowaniu trudnych obowiązków duszpasterskich w posłudze opackiej.
Z wyrazami szacunku
Społeczność gminy Wąchock oraz władze samorządowe.

W dyplomacji, nawet lokalnej obowiązuje etykieta. Oficjalny tytuł kościelny jaki przysługuje opatowi to: Najprzewielebniejszy Ojciec Opat. Mimo iż brzmi archaicznie to jednak obowiązuje i tak należy oficjalnie zwracać się do hierarchy. Z pewnością opat nie obraził się za tę niezręczność. Gdyby tak było odpowiedziałby pewnie burmistrzowi. Dziękuję panie wójcie.

Poniżej ściągawka dla władz z poradnika:

Używamy w korespondencji (na kopercie i w liście) oraz w przemówieniach w chwilach uroczystych:

– formy ?wielebny? (?wielebna?), którą odnosimy do ? proboszcza, wikarego, prefekta, administratora, kleryka, diakona, siostry; mówimy więc lub piszemy: ?Wielebny Księże Proboszczu?; na kopercie ?Wielebny Ksiądz Proboszcz?; ?Wielebny Księże Diakonie?; na kopercie Wielebny Ksiądz Diakon?, ?Wielebna Siostro?; na kopercie ?Wielebna Siostra? itp.;

– formy ?przewielebny?, którą odnosimy do ? prałata, kanonika, dziekana, rektora, profesora, siostry lub matki przełożonej; mówimy więc lub piszemy: ?Przewielebny Księże Prałacie?; na kopercie ?Przewielebny Ksiądz Prałat?; ?Przewielebna Matko Przełożona?; na kopercie ?Przewielebna Matka Przełożona? itp.

– formy ?najprzewielebniejszy?, którą odnosimy do ? kardynała, arcybiskupa, biskupa, generała zakonu, prowincjała, opata, prałata papieskiego; mówimy więc lub piszemy: ?Wasza Eminencjo Najprzewielebniejszy Księże Kardynale?; na kopercie ?Jego Eminencja Najprzewielebniejszy Ksiądz Kardynał?; ?Wasza Ekscelencjo, Najprzewielebniejszy Księże Biskupie?; na kopercie ?Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Ksiądz Biskup?; ?Najprzewielebniejszy Księże Generale?; na kopercie ?Najprzewielebniejszy Ksiądz Generał? itp.

– formy ?najdostojniejszy?, którą odnosimy do biskupa ordynariusza; mówimy więc lub piszemy ?Wasza Ekscelencjo, Najdostojniejszy Księże Biskupie? (lub ?Arcybiskupie?); na kopercie ?Jego Ekscelencja, Najdostojniejszy Ksiądz Biskup? (lub ?Arcybiskup?);

(…) Jeżeli świecki zamierza wystosować oficjalne pismo (chodzi o każde pismo, które nie jest listem prywatnym) do jakiegoś księdza (zakonnika, zakonnicy) lub ma wygłosić uroczyste przemówienie powinien dowiedzieć się, jakie tytuły posiada ta osoba w Kościele i poza nim i jakie funkcje sprawuje w Kościele i poza nim. (…)

źródło:http://www.savoir-vivre.com.pl/?tytulowanie-przedstawianie-i-korespondencja-w-kosciele,443

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (Komentarzy: 3)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI, Komentarze "Kroniki..." i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

 • Ranczo – serial instruktażowy
 • IMG_9069
  Kanał oczyścili, szlam został
 • IMG_9071
  Paczka po fajkach to zwykły śmieć, ale dyskusja zatoczyła koło… i omal nie ominęła istoty problemu.

 • O życiu „tam” – w Starachowicach odbyła się wystawa Pawła Maksymowa

 • Kibole zniszczyli przystanek w Parszowie
 • IMG_9083
  Ulica Szeroka jest na tyle szeroka, by…

 • Bezpłatna sterylizacja psów i kotów.
 • IMG_9088
  Kto trafi za drogowcami?
 • IMG_9105
  Epoka kamienia w Wąchocku. Była czy nadal jest?
 • 20110515014[1]
  Odpust na Św. Zofii będzie na Św. Heleny

 • Co dwie głowy to nie jedna.
 • IMG_9149
  Gradobicie z oberwaniem chmury nad Ratajami. Zalane 3 posesje w Wąchocku (więcej zdjęć)
 • IMG_9180
  Coś się sprawdziło z przepowiedni. „Koniec świata”

 • Strona wachock.info miała przerwę konserwacyjną.
 • 20110523163[1]
  Prąd na dworcu już nie „kopnie”

 • W piątek sesja Rady Miejskiej

 • Wąchock zapłaci składkę w LGD „z góry”.

 • Uczniowie z Wielkiej Wsi wrócili z Zielonej Szkoły
 • nogi
  Statuetka za długie nogi

 • Przewozy Regionalne chcą wozić ludzi taniej

3 odpowiedzi na „Obowiązuje etykieta. Wpadka władz Wąchocka?

 1. obserwator pisze:

  Pragnę zauważyć , że Przewodniczący Rady Miejskiej w Wąchocku P.Robert
  Janus zachował się prawidłowo składając życzenia jubilatowi użył dokładnie słów „Najprzewielebniejszy Ojcze Opacie” jest to zapisane na prezencie
  od Rady Miejskiej w postaci specjalnej pamiątki.Rada Miejska w Wąchocku
  zna odpowiedniki zachowań w takich sytuacjach szczególnie , gdy dotyczy to hierarchii kościelnej.Pozdrawiam

 2. wice pisze:

  Facet, który znany jest z antyklerykalnych poglądów i podczas przysięgi nie używa słów Tak i dopomóż Bóg to umie się wyrazić? Nie umie, mimo że jest na stanowisku. to widać słychać i czuć. Wszystko na pokaz, wszak wyborcy w Wąchocku to jednak ludzie związani z kościołem.

 3. Piotr pisze:

  Chyba jednak czas przyjąć do wiadomości że forma „Najprzewielebniejszy Ojcze Opacie” jest archaizmem i stosowanie jej na siłę jest błędem językowym.

  od autora: Obawiam się że nie ma Pan racji.Archaizmy, a tradycja to różne tematy. Poza tym to archaizm lecz właśnie etykieta. Do papieża też nikt się nie zwróci eminencjo. Nie widzę sensu tego zmieniać. chyba że do księdza będziemy mówić per panie ksiądz w przyszłości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.