20110515014[1]

Odpust na Św. Zofii będzie na Św. Heleny

Odpust na ÂŚw. Zofii zwykle odbywa się w pierwszą niedzielę po 15 maja.W 2011 roku Zofii wypadło dokładnie w niedzielę. Taka okazja zdarza się raz na kilka lat. Proboszcz zarządził, że Msza ÂŚw. odpustowa odbędzie się w przyszłą niedzielę. Tymczasem w Ratajach ustawili się odpustowi kramarze. Odpustu jednak nie było.

Nabożeństwo odbyło się jak zwykle o godzinie 10. Uczestniczyli w nim jak zwykle mieszkańcy Ratajów. Tydzień wcześniej w ogłoszeniach duszpasterskich informowano, że ze względu na bierzmowanie w Wąchocku odpustu w Ratajach nie będzie.

Tak też się stało, a szkoda gdyż tylko co kilka lat święto patrona wypada dokładnie w niedzielę. W oficjalnej informacji parafii mozna wyczytać, że w Wąchocku jest kilka odpustów. Najczęściej mają one miejsce w najbliższą niedzielę po dacie imienin patrona. ÂŚw. Rocha zawsze wypada w niedzielę po 16 sierpnia lub w niedzielę 16 sierpnia. ÂŚw Zofii analogicznie, ale nie tym razem. Dlaczego? Wie tylko proboszcz, który odwołał uroczystości w Ratajach w dniu święta patronki.

Odpustom zwykle towarzyszy handel kramarzy. 15 maja wzdłuż ulicy w Ratajach ustawiło się kilka kramów odpustowych. Ludzi jednak nie było. Handlarze dziwili się decyzji proboszcza. Odpust w Ratajach, chociaż mniejszy od podobnego w Wąchocku miał swoje tradycje od wielu lat. Oficjalną przyczyną przeniesienia uroczystości odpustowych było udzielanie sakramentu bierzmowania w kościele w Wąchocku. Dlaczego datę sakramentu wyznaczono akurat w ÂŚw. Zofii nie wiadomo, ale jeśli nawet był to jedyny możliwy termin to nie powinien zakłócić wieloletnich tradycji odpustowych w Ratajach. Tym bardziej, że w tym roku jak wspomnieliśmy Zofii wypadło dokładnie w niedzielę.

Odpust na ÂŚw. Zofii odbędzie się zatem na ÂŚwiętej Heleny. Może to nowa tradycja wprowadzona przez proboszcza, który postanowił coś zmienić?

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (Komentarzy: 5)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

 • „Moje życie tam” -Wernisaż Pawła Maksymowa

 • Ranczo – serial instruktażowy
 • IMG_9069
  Kanał oczyścili, szlam został
 • IMG_9071
  Paczka po fajkach to zwykły śmieć, ale dyskusja zatoczyła koło… i omal nie ominęła istoty problemu.

 • O życiu „tam” – w Starachowicach odbyła się wystawa Pawła Maksymowa

 • Kibole zniszczyli przystanek w Parszowie
 • IMG_9083
  Ulica Szeroka jest na tyle szeroka, by…

 • Bezpłatna sterylizacja psów i kotów.
 • IMG_9088
  Kto trafi za drogowcami?
 • IMG_9105
  Epoka kamienia w Wąchocku. Była czy nadal jest?

 • Obowiązuje etykieta. Wpadka władz Wąchocka?

 • Co dwie głowy to nie jedna.
 • IMG_9149
  Gradobicie z oberwaniem chmury nad Ratajami. Zalane 3 posesje w Wąchocku (więcej zdjęć)
 • IMG_9180
  Coś się sprawdziło z przepowiedni. „Koniec świata”

 • Strona wachock.info miała przerwę konserwacyjną.
 • 20110523163[1]
  Prąd na dworcu już nie „kopnie”

 • W piątek sesja Rady Miejskiej

 • Wąchock zapłaci składkę w LGD „z góry”.

 • Uczniowie z Wielkiej Wsi wrócili z Zielonej Szkoły
 • nogi
  Statuetka za długie nogi

5 odpowiedzi na „Odpust na Św. Zofii będzie na Św. Heleny

 1. parafian pisze:

  No Panie Szczykutowiczu. Czepiasz się pan świętej racji kościelnej. Chyba władza kościelna lepiej wie kiedy są odpusty, a nie jakiś samozwańczy dziennikarzyna. Za tą zniewagę kościoła należy pana odwołać ze wszystkich funkcji. Czepianie się ojców cysaterów to zniewaga całej społeczności i wiernych naszgo kościoła. skoro zostało powiedziane to tak ma byc i nie musi pan szczykutowiczu uświadamiać nikogo kiedy są wielkie dni w naszej parafdii. NAsz proboszcz jest wielkim człowiekiem i nie pozwolimy by pan śmiał miec inne zdanie. jak sie panu nie podoba to najwyższy czas pakować walizki i wypier… do swojego stryja księdza który pewnie w USA za dolary podkłada sie. Nasz proboszcz to święty człowiek. nie podoba się panu to niech pan się nie odzywa

 2. K pisze:

  Po raz kolejny proboszcz robi tak jak mu wygodnie i niczym się nie przejmuje, ale przez to nie zdobędzie przyjaźni parafian. Już od dawna coraz więcej osób na niego narzeka, nie podobają im się jego wymysły. Nie mówię już o ciągłym wprowadzaniu w błąd. Uważny bywalec naszego kościoła pewnie to nie raz zauważył. Choćby ogłaszanie, że tzw. majówki będą odbywać się na tygodniu o godzinie 17, gdzie zawsze były o 17.30. I oczywiście teraz też są o 17.30, jednak na początku maja w ogłoszeniach mówił o godzinie 17. A pierwszego maja, kiedy to jest pierwszy dzień tych nabożeństw zamiast odprawić je o 16.30 (tak jak to powinno być w niedzielę) to odprawił je po godz. 15 (w związku z niedzielą Miłosierdzia Bożego) a ludzie którzy przyszli na godz. 16.30 zastali pusty kościół. Oczywiście wcześniej nie było to ogłaszane, a proboszcz zrobił tak bo mu wygodniej.
  Dodam jeszcze bezsensowne godziny innych nabożeństw, choćby nie tak dawno odprawianej Drogi Krzyżowej, która była w piątek o godz. 16. I po raz kolejny proboszcz nie wziął pod uwagę faktu jak było by lepiej dla ludzi. A wystarczy chwilę pomyśleć i zdać sobie sprawę z tego, że jest dużo osób pracujących w Starachowicach czy Skarżysku, które to w większości kończą pracę o godz. 14.30 i aby wrócić z pracy do domu i wybrać się do kościoła nie starcza już im czasu. Tak samo z liturgią odprawianą w Triduum Paschalne (od Wielkiego Czwartku do Soboty), kiedy to też zaczynała się o godz. 17, no a w Wielki Piątek Droga Krzyżowa o 16 więc ta sama sytuacja co przy poprzednich piątkach. Dodajmy, że był to ostatni weekend kwietnia, gdzie już od 3 tygodni jest zmieniony czas, i normalnie msze odprawiane są o godz. 18. A nawet niezbyt gorliwy katolik wie, że np. w Wielką Sobotę liturgia powinna odbywać się wieczorem, najlepiej po zmroku, to przecież nawet w telewizji tego dnia o tym mówią i pokazują fragmenty z różnych kościołów w całej Polsce. Tylko jak zawsze w Wąchocku musi być inaczej, bo tak.
  Na koniec przypomnę, że jakiś czas temu istniała strona parafii, na której można było, podobnie jak tu, dodawać komentarze czy brać udział w czacie. Jednak po coraz częściej nieprzychylnych komentarzach i wyciąganiu nieznanych większości faktów strona została usunięta. Czyżby ktoś się czegoś bał?

 3. Gienek pisze:

  Drogi parafianinie gratuluję komentarza mam nadzieję, że dostaniesz rozgrzeszenie i od razu pójdziesz do nieba ze swoim wyparzonym uśmiechem.
  Całkowicie popieram, ma Pan rację – ludzie przyjechali z różnych zakątków Polski a tu nowe porządki.
  Skończyły się czasy gdy tylko ksiądz miał rację a książki były tylko w kościołach. ÂŚwięta racja kościelna nie zawsze ma racje a czasami była szkodliwa(palenie na stosach za zielarstwo czy inną interpretację wiary ,błogosławieństwo dla armii Hitlera itd itd.) Trochę kultury by się przydało.

 4. ars pisze:

  Bo w Wąchocku każdy robi jak mu wygodnie:)

 5. mac pisze:

  Jeśli odpust może być za tydzień to może być i za dwa. A najlepiej w lato. Proboszcz dał ciała, no umknęło mu poprostu. Ufam, że rada parafialna zabierze mu premię kwartalną. Na marginesie chciałem zauważyć, że w Wielką Sobotę nie było wody w pojemnikach przy święceniu ognia na zewnątrz kościoła jak to dawnej bywało.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.