IMG_9105

Epoka kamienia w Wąchocku. Była czy nadal jest?

W miniony weekend Wąchock był centrum wspomnień o czasach sprzed dziesiątek tysięcy lat. W rezerwacie zorganizowano „piknik”. Jak zwykle bez większej promocji. Bo po co? Przecież każdy bez promocji wie o co chodzi? Czyżby?

W piątek kilkanaście grup młodzieży i dzieci ze szkół odwiedziło rezerwat archeologiczny Rydno. Przed dziesiątkami tysięcy lat w tym miejscu – dolina Kamiennej – żyły cywilizacje. Od 100 lat prowadzone są badania archeologiczne, które potwierdzają istnienie na tym terenie osad ludzkich.

Sobota była dniem dostępnym dla zwiedzających. W tumanach kurzu, gdyż od kilku kilku lat władza wie, że to miejsce jest ważne w historii ludzkości, ale nie robi nic , by współczesnym zapewnić lepsze warunki poznawania czasów życia przodków. Może dlatego serwuje od kilku lat scenerię podobną do czasów prehistorycznych.

Podczas pikniku archeologicznego promowała się grupa z Huty Szklanej w gminie Bieliny, gdzie od tego sezonu otwarta jest Osada ÂŚredniowieczna. Rozdawano nawet ulotki. Osada ÂŚredniowieczna powstała przy wsparciu Lokalnej Grupy Działania Wokół Łysej Góry – organizacji do której należy gmina Wąchock i która płaci składki na rzecz tej organizacji.

Tam gdzie jest siedziba LGD Wokół Łysej Góry powstają lokalne przedsięwzięcia dzięki którym kilkadziesiąt osób z gminy ma źródło utrzymania. Może wiedzą jak przyciągnąć turystów, ale nie w Wąchocku. W Wąchocku nadal będą trwały dyskusje czy coś można promować? Może klasztor, a może Rydno, a może sołtysa i sołtysów. A może po prostu odfajkowywac się będzie kolejne imprezy nadzorowane przez MGOK. Potrwa to pewnie kilka lat.

Edukacyjna rola Pikniku Archeologicznego jest nieoceniona. Szkoda, że w piątkowym spotkaniu z historią wzięły udział tylko wybrane klasy wąchockich szkół. Jeesteśmy gospodarzami ciekawej imprezy, a zamykamy ją dla własnych wychowanków. Po raz kolejny. /tsz/

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (Komentarzy: 5)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
 • poczta
  Poczta Polska promuje Szlak Cysterski i Wąchock

 • „Moje życie tam” -Wernisaż Pawła Maksymowa

 • Ranczo – serial instruktażowy
 • IMG_9069
  Kanał oczyścili, szlam został
 • IMG_9071
  Paczka po fajkach to zwykły śmieć, ale dyskusja zatoczyła koło… i omal nie ominęła istoty problemu.

 • O życiu „tam” – w Starachowicach odbyła się wystawa Pawła Maksymowa

 • Kibole zniszczyli przystanek w Parszowie
 • IMG_9083
  Ulica Szeroka jest na tyle szeroka, by…

 • Bezpłatna sterylizacja psów i kotów.
 • IMG_9088
  Kto trafi za drogowcami?
 • 20110515014[1]
  Odpust na Św. Zofii będzie na Św. Heleny

 • Obowiązuje etykieta. Wpadka władz Wąchocka?

 • Co dwie głowy to nie jedna.
 • IMG_9149
  Gradobicie z oberwaniem chmury nad Ratajami. Zalane 3 posesje w Wąchocku (więcej zdjęć)
 • IMG_9180
  Coś się sprawdziło z przepowiedni. „Koniec świata”

 • Strona wachock.info miała przerwę konserwacyjną.
 • 20110523163[1]
  Prąd na dworcu już nie „kopnie”

 • W piątek sesja Rady Miejskiej

 • Wąchock zapłaci składkę w LGD „z góry”.

 • Uczniowie z Wielkiej Wsi wrócili z Zielonej Szkoły

5 odpowiedzi na „Epoka kamienia w Wąchocku. Była czy nadal jest?

 1. Gienek pisze:

  Polecam przypowieść o talentach http://biblia.klp.pl/a-7258.html
  szukajmy ludzi którzy to zrobią lepiej – profesjonalnie.
  Pomysł b.dobry warunki na imprezę niespotykane, konkurencja nie śpi tylko nasi organizatorzy. Przecież na tej imprezie można nieźle zarobić. Nie bójmy się reklamy na większą skalę nikt Warszawy od razu nie zbudował! No cóż mamy talent do wygryzania ludzi którzy mają za wiele ambicji i chęci do pracy. Czy działa Pan w LGD Wokół Łysej Góry czy już nie?

 2. ewa pisze:

  Bardzo trafne spostrzeżenia p. Tomku. Popieram i podpisuję się pod tym obiema rękami:)

 3. Agnieszka G. pisze:

  komentarz z facebook:AG
  W Wąchocku to nadal jest. Przecież tu nawet młodzież nie ma co robić:( Pozostaje im jedynie piwo wypić,bo w weekend to z nudów można umrzeć. Tu się nic nie dzieje,więc jedynie kamień pozostaje łupać bo tego mamy pod dostatkiem. A potem trzeba troche poględzić że młodzież niedobra bo rozrabia ale co oni mają tu ze sobą zrobić???

 4. Marcin W. pisze:

  komentarz z facebook: Marcin W.
  więcej etatów dla mylicyji…, wtedy młodzież będzie grzeczna i będzie mieć co robić…;

 5. Smuga pisze:

  chcecie promocji w skali makro aż się prosi , wystosować zaproszenie na Dni Wąchocka/Turniej Sołtysów do TVP 1 czy PR1 . z początkiem wakacji rusza objazdowy cykl ” Kawa czy Herbata” i Lato z Radiem. a nie zapraszać tylko TS czy GS oraz od wielkiego dzwonu TVP Regional Kielce.
  koszty takie przedsięwzięcia byłyby spore ale profity jeszcze większe.

  cóż tylko POgrtulować chęci i „odwagi” włodarzom i Komisji ds Promocji do pracy nad porządną promocją miasta zabytkowego klasztoru i polskiej stolicy humoru.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.