Nowa „7”-ka przejezdna – Kiedy „42”?

Mieszkańcy Suchedniowa i Łącznej już odetchnęli z ulgą. Stara „7” łącząca Gdańsk z Krakowem opustoszała. Samochody mkną już po nowym dwujezdniowym odcinku ekspresówki omijającej gęstą zabudowę między Skarzyskiem, a Kielcami.

Podobne szczęście miało spotkać gminę Wąchock. Według pierwszych zapowiedzi dwujezdniowa trasa o parametrach drogi głównej przyspieszonej (stąd skrót GP) powinna była byc ukończona w 2012 roku. Według ostatnich prognoz będzie sukcesem jeśli pierwsze maszyny budowlane wjadą na budowę przed 2012 rokiem.

Niedawna konferencja prasowa z udziałem dyrektorów GDDiA z politykami PO i co ciekawe z władzami naszej gminy przypominał wiec pobożnych życzeń i obietnic. Najwięcej do powiedzenia mieli własnie politycy, którzy przed jesiennymi wyborami próbują ugrać nieco kapitału. Wszem i wobec ogłoszono, że jako inwestycja nie jest zagrożona i… budowa ruszy jeszcze jesienią tego roku! – ( który to już koniec roku???)

Spójrzmy prawdzie w oczy. Takie same deklaracje słyszymy od 2007 roku. I tak ÂŚP wicepremier Gosiewski (inicjator inwestycji) zapowiadał w 2008 roku, że pod koniec roku będzie budowana potrzebna Starachowicom i Wachockowi. Tmczasem dopiero w 2010 roku (na wiosnę) rozpoczeto wytyczanie przebiegu drogi. Pojawiły się paliki na działkach, a robota miała ruszyć jesienią 2010 roku. Zgodnie z harmonogramem nową trasą samochody pojechałyby przed 2013 r.

Z tego też powodu, przy aprobacie m.in burmistrza Wąchocka zaniechano całkowicie prac remontowych na obecnej 42 przebiegającej przez Wąchock. Przypomnijmy, że remont generalny zakończył się dokładnie w okolicy przyszłego węzła Wielka Wieś na granicy ul. Kieleckiej.

Pytania o poprawę 42 na odcinku ul.Wygoda – ul Kielecka kończyły się odpowiedzią, że się nie opłaci gdyż tylko patrzeć jak wkrótce będzie obwodnica.

„Wkrótce” trwa już 5 rok i potrwa pewnie kolejne 5 lat. Trudno bowiem wierzyć w zapewnienia ministerstwa, które bezceremonialnie pożyczyło pieniądze z „naszej obwodnicy” na dokończenie innej drogi ekspresowej, a gdy zrobił się szum koło tej sprawy zwołano rzeczoną konferencję i podano kolejny termin.

Nasze lokalne gazety napisały, że już wkrótce będzie budowa. Napisały dokładnie to samo co 2 lata temu w tym samym temacie. Zapomniały, że jesienią są wybory parlamentarne? Rolą mediów jest informowanie o faktach, a nie o obietnicach polityków różnego szczebla.

Kilka miesięcy temu, gdy zbliżały się wybory samorządowe strach było wyjść na ulicę by nie wpaść pod spychacz lub koparkę. Gdzie się podział ten zapał i przyspieszenie? Ciekawe jak długo jeszcze ” ciemny naród to kupi?”.

Zapowiedzi polityków PO w towarzystwie naszej lokalnej władzy (dwóch burmistrzów Wąchocka), która pozowała do fotek na tle pola w Ratajach (koło ÂŚw. Zofii będzie biegła GP42) stają się tak mało wiarygodne.

Władze Wąchocka czyli gminy która w przyszłości będzie jedynym gospodarzem 13 kilometrowego odcinka GP 42 niewiele ugrały z tej inwestycji dla naszego miasta. W dziwnych okolicznościach zmieniono pierwotne założenia w sprawie krzyżówki w Ratajach. Według najnowszego projektu nowa droga pójdzie w wykopie. Ważna dla przyszłej drogi Wąchock – Bodzentyn krzyżówka z GP 42 nie będzie po prostu istnieć. Co zyska wieś w naszej gminie? Tylko szum jadącaych dołem pojazdów. Dla Rataj byłaby to szansa rozwoju poprzez tworzenie infrastruktury towarzyszącej obsłudze podróżnych. Powstałyby stacje paliw, parkingi, gastronomia. Powstałyby gdyby był zjazd z trasy. Mieszkańcy Rataj w żaden sposób nie będą korzystać z nowej trasy.Dla zmotoryzowanych mieszkańców sołectwa wszystko zostanie po staremu. Nadal do Starachowic jeździć będą ul. Nowowiejską lub przez Wąchock zamiast szybko zjechać nową trasą.

Dla dobra sprawy jak się okazało,ważniejszą było informowanie opimii publicznej, że obwodnica nie jest zagrożona. W żadnym zapewnieniu urzędników od drogownictwa nie usłyszeliśmy , że przepraszamy za opóźnienie i obiecujemy, że zanim ruch przejmie obwodnica wyremontujemy wam obecną drogę wraz z chodnikiem do Wygody.

Zapowiadane są niejasno jedynie remonty cząstkowe. Po raz kolejny. Przypomnijmy, że roboty cząstkowe czyli zrywanie asfaltu i frezowanie już na ul. Starachowickiej było. Jak to wygląda po kilku miesiącach każdy widzi. Szkoda na to pieniędzy.

Doprawdy już nie chce się słuchać, że będziecie mieli obwodnicę więc nie remontujemy starej drogi. Czyli jeszcze 5 lat?

Podobno obiecano, że stara 42 zostanie oddana gminią Wąchock w dobrym stanie. To może zróbcie ją już teraz! /tsz/

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (Skomentuj ten artykuł!)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
 • IMG_8566[1]
  Jest przewodnicząca Osiedla Północ
 • 100_0928
  Rocznica Smoleńska w Chicago – korespondencja własna (zdjęcia)
 • 100_0884
  Nasi w Chicago

 • Byli w Wielkiej Wsi. Zazdroszczą w powiecie.
 • 100_0919
  Wizyta w USA dobiega końca.

 • Czym ona zadziwia? Ta Ameryka.

 • Zderzenie z rzeczywistością?

 • Powitanie na forum Echa Dnia

 • Życzenia Wielkanocne
 • 100_1094
  Zderzenie motocykla w Wąchocku! (zdjęcia)

 • W piątek sesja Rady Miejskiej
 • zdjęcia z canona do kwietnia 2011 5442
  Ślubowałem…
 • VATICAN-POPE WAVES
  Wąchock dla bł. Jana Pawła II (zdjęcia)
 • 3maja_wachock2011-02
  3 maja w Wąchocku
 • IMG_8805
  Jubileusz opata w klasztorze.
 • IMG_8809
  Ojcowie Franciszkanie opanowali klasztor Cystersów
 • IMG_8810
  ÂŚwięto strażaków
 • IMG_8828
  Życzeniom nie było końca…

 • Niezwykła lekcja przyrody

 • Nowy numer „Wąchock da się lubić”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.