dk42_wbp_par_wach_orien_fr

No i nici z obwodnicy?

W przyjętym przez rząd, oficjalnym Programie Budowy Dróg została zakwalifikowana jako inwestycja, która mogłaby rozpocząć się przed 2013 rokiem. Może być rozpoczeta, ale czy tak się stanie? wskazana została ostatnio na tej samej liście co „7” koło Skarżyska i Jędrzejowa. Czyli jej los jest niepewny.

Budowa dwujezdniowej drogi numer 42 od Skarżyska do Starachowic wraz z obwodnicą Parszowa i Wąchocka była pewna. Niepokojacą zaczęło byc nie rozstrzyganie przetargu, mimo iz pierwszych prac spodziwano się na początku 2011 roku. W 2007 roku przekonywano, że obwodnica będzie wybudowana w ciagu 3 – 4 lat. Powinna być własnie w końcowej fazie budowy, a tymczasem nawet nie wiadomo kiedy się rozpocznie.

GDDiA twierdzi, że oficjalnie nic nie wiadomo, by wymieniona w programie operacyjnym RPW inwestycja mogłaby nie dostać finansowania., Znajduje się na liście podstawowej do realizacji. Ktoś jednak kombinuje przy tym i wcale nie jest pewne, że budowa jest jeszcze priorytetem.

Rząd wyraźnie ma problem ze znalezieniem pieniędzy na drogi. Niedawno mieszkańcy lubellszczyzny wywalczyli budowę dogi ekspresowej S- 17, która juz wypadła z programu Budowy Dróg. Akcje społeczne zainicjowane przez lubelskie media przyniosły skutek. Decyzja została zmieniona. Rząd zapewne szuka teraz innych zaplanowanych inwestycji w programach, z których można zabrać pieniądze.

Mieszkańcy naszej gminy muszą koniecznie podjąć akcję protestacyjną. Przypomnijmy, że wiele inwestycji na długości trasy 42, czyli chodnik od Starachowickiej do ul. Wygoda, budowa zatok, sygnalizacji świetlnej w Rynku i nade wszystko remontu odcinka Wielka Wieś – Starachowice było bagatelizowane przez GDDiA w Kielcach. Odpowiedź zawsze była podobna. Wkrótce Wąchock będzie miał obwodnicę, więc inwestowanie w starą drogę nie ma sensu.

Wygląda na to, żą oddanie obwodnicy nastąpi nie wczesniej niż za 5 lat, jeśli wogóle. Przez kolejne 5 lat domy na Starachowickiej będą pękały, gdyż stan nawierzchni po starciu wartswy ścieralnej dotrze wkrótce do podłoża z lat 40 ub wieku. Jaki efekt przyniosły tzw. naprawy cząstkowe widzi każdy, kto jeździ odcinkiem Starachowicka – Wygoda.

Nadzieję, na poprawę infrastruktury drogowej potęgował zbliżający się termin piłkarskich Mistrzostw Europy 2012. Jeśli rząd nie spełni tych obietnic, a juz wiadomo, że ich nie spełni. Przesunięcie budowy na rok 2013 oznacza mniej więcej tyle co na świętej nigdy./tsz/

W ramach inwestycji zaplanowano 11 obiektów inżynieryjnych między innymi: dwa wiadukty w ciągu drogi 42 – nad drogą do Majkowa i nad ulicą Górną w Wąchocku, cztery wiadukty – nad drogą 42 w Wielkiej Wsi, Ratajach i Wąchocku, most na rzece Żarnówce, trzy przejścia dla zwierząt, w tym jedno nad drogą 42, podziemne przejście dla pieszych w Wielkiej Wsi. Wybudowane zostaną trzy duże skrzyżowania z drogami lokalnymi, w tym jedno z sygnalizacją świetlną w Majkowie. W okolicy zalewu Pasternik powstaną specjalne przepusty dla żab. O ogłoszonym przetargu głośno było w maju ub.roku. Budowa miała ruszyć jesienią. Do dziś nie okreslono nawet ceny za ziemię.

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (Komentarzy: 4)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
 • wybory1
  W niedzielę sołtys dla Parszowa
 • murek
  Zwłoki nastolatka znaleziono koło pałacu Schoenberga w Wąchocku
 • zwłoki nad zalewem
  ÂŚmierć nad zalewem – nowe fakty

 • Dochodzenie w sprawie śmierci gimnazjalisty: Wykluczono udział osób trzecich.
 • zabawa
  Koniec ferii z biblioteką – zdjęcia
 • urna
  Znamy kandydatów do Rady Miejskiej w wyborach uzupełniających.
 • sołtys parszowa
  Artur Bzdręga nowym sołtysem Parszowa-wkrótce więcej szczegółów
 • 9.głosowanie uchwały
  Kierował pociągami, pokieruje sołectwem. Relacja i zdjęcia z wyborów sołtysa w Parszowie.
 • protest
  Rodzice gimnazjalistów z Parszowa zaprotestowali

 • Ostatnie pożegnanie Adriana

 • Szkoła mecenasem – dyplom dla Wielkiej Wsi

 • W niedzielę (20 bm) dwóch sołtysów. Rataje i Węglów
 • 100_0011
  Wąchock. Cysterna z olejem wpadła na piekarnię. (zdjęcia)
 • 100_0044
  Przyślijcie lodołamacz na Wielkowiejską!!! (zdjęcia)
 • IMG_8473
  Krystyna Lach ponownie sołtysem w Ratajach. (zdjęcia)
 • IMG_8510
  Węglów po wyborach. Włodzimierz Derlatka nowym sołtysem (zdjęcia)
 • 100_0087
  Lodołamacz przybył
 • 100_0079
  Czy tu „kopie” prąd?

 • W niedzielę pierwszy „pół-sołtys” Wąchocka.(miał być,ale…) – Informacja z ostatniej chwili: wybory w innym terminie.czytaj o szczegółach.
 • 100_0090
  Czy wyższa cena za bilet kupiony u kierowcy MZK jest niezgodna z prawem?

4 odpowiedzi na „No i nici z obwodnicy?

 1. agni pisze:

  Przesunięcie budowy na rok 2013 oznacza mniej więcej tyle co na świętej nigdy./tsz/
  Tu powinno być „na św DYGDY”,(c.d. Której nie ma nigdy)

 2. sylwunia pisze:

  I tak nasz szanowny Pan Burmistrz na ktorego głosowali niewiem kto i po co napewno w niczym nie pomoze tak samo jak nie pomogl nikomu do tej pory. To tyle na ten temat.

 3. Smuga pisze:

  to kara dla świętokrzyskiego że nie POpieramy Partii Obłudy w skrócie PO. to kara że w wyborach prezydenckich POparliśmy kogoś innego nie KomuRuskiego i to kara za wybory przyszłe jesienne że Partia Obłudy Oligarchów Ogłupiaczy zostanie PO przegranych wyborach zdelegalizowana.

  ciekawe czy jaro S. obecny wódz miasta cudów nad kamienna , dalej POpiera PO ( partię mistera Grabarza infrastruktury, partię z której wywodzi się klika grzecha zbycha i mira , ministra pindola vel pseudo „afera Dorsza” oraz nomen omen Pali Kota.

 4. Anna pisze:

  jakies 2 lata temu bylam w Polsce i moja rodzina mi o tym projekcie opowiadala (idac na Rataje pokazywali mi slupki wbite w ziemie znaczace droge) ja bylam bardzo zadowolona bo widze jak droga do Wachocka jest ruchliwa i zniszczona o spacerze do Wachocka mozna zapomniec jest niebespiecznie nawet niema chodnika ale moja rodzina byla bardzo pesymistyczna czego ja nie chcialam sluchac ale widze mieli racje,szkoda bylam jeszcze w Polsce w zeslym roku to 2 miesiace i widzalam 2 wypadki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.