tablica przedszkole

Dokumenty do przedszkola – wracamy do tematu

Mimo iż w formularzu zgłoszeniowym nie podano żadnej daty przyjęto, że skoro 1 lutego jest początkiem projektu, to ostanim dniem do zgłaszania deklaracji jest poniedziałek 31 stycznia. Częśc rodziców nie wypełniła wszystkich punktów, zwłaszcza tych spornych. W sekretariacie arbitralnie odpowiadano, że w tej sytuacji dziecko nie zostanie przyjęte do przedszkola. W obliczu takiego wyboru rodzice pokornie wypełnili deklarację m.in punkty, że pod groźbą odpowiedzialnosci karnej z art 233 kk za składanie fałszywych oświadczeń, będą np. uczestniczyc w składaniu mebli przedszkolnych. Biada tym mamom, które nie wykonają zadania i za unikanie kontaktu ze śrubokrętem mogą byc skazane z art 233.

Tygodnik Starachowicki opisuje poruszony przez Kronikę temat. O ile wiadomo zasadami realizacji projektu w Wąchocku zainteresowane jest radio RMF oraz Telewizja Polsat. Dziś Kronika skontaktowała się z koordynatorką projektu Justyną Goliat, która powołując się na unijne przepisy potwierdziła, że dane w deklaracji są konieczne do realizacji projektu. Sporą częśc rozmowy zajęła sprawa wyrażenia zgody na wykorzystanie wizerunku dziecka i rodziców.

Jak przeczytaliśmy na łamach Tygodnika, J.Goliat informuje, że wyrażenie zgody nie jest konieczne. Tymczasem w poniedziałek rano w sekretariacie odmówiono przyjęcia deklaracji od matki, która nie chciała zgodzic się na wykorzystanie wizerunku. Bezradna kobieta obawiając się, że dziecko nie zostanie przyjęte podpisała oświadczenie, że się zgadza.

W tej sprawie miała też miejsce rozmowa z wiceburmistrzem Sebastianem Staniszewskim, który z urzędu sprawuje nadzór nad oświatą w gminie. Wiceburmistrz ma jednak związane ręce, gdyż jest miejscem, gdzie realizowany będzie projekt, ale nie nadzoruje jego realizacji.

Za projekt i jego wdrożenie odpowiada koordynator. twierdzi, że wypełnienie deklaracji jest równoznaczne z zapisaniem dziecka do przedszkola, więc niedopełnienie formalności przez rodzica może spowodowac, że dziecko od 1 lutego nie będzie uczestniczyc w zajęciach przedszkolnych. Nie potrafiła natomiast odpowiedziec dlaczego sekretariat zajmuje sie weryfikacją dokumentów? Wypełnione dokumenty powinny wpłynąc do wyznaczonej osoby, a dopiero komisja złożona z dyrektora, koordynatora i kogoś z rodziców powinna zając się oceną poprawności złożonej deklaracji. Osoby u której stwierdzono nieprawidłowości można poprosic o uzupełnienie lub wyjaśnienia.

Realizacja projektu rozpoczyna się od 1 lutego, ale częśc rodziców nie chce podpisac niektórych punktów w deklaracji i spełniac biurokratycznych żądań jak chociażby kserokopii dowodu osobistego z poświadczeniam za zgodnośc z oryginałem. Niejasna jest interpretacja w jaki sposób należy zdobyc takie poświadczenie, gdyż osobami uprawnionymi do poświadczania zgodności jest notariusz lub w urzędzie może to byc sekretarz gminy – taka jest wykładnia prawna. Tymczasem dowody kseruje i poświadcza zgodnośc zastępca dyrektora szkoły.

W dokumentach projektu jest mowa o dowodzie osobistym, a nie o dokumencie stwierdzającym tozsamośc. Wygląda na to, że osoba posiadająca paszport (np. obcokrajowiec) nie ma możliwości złożenia prawidłowych dokumentów. Na pytanie do czego ma służyc kserokopia dowodu osobistego padła odpowiedź, że do stwierdzenia zameldowania. Koło się zamyka, gdyż w paszporcie nie ma takich danych, a ponadto w jednym z kolejnych załączników, które należy dostarczyc jest zaświadczenie z USC o zameldowaniu dzieci w gminie w której realizowany jest projekt.

Koorydynator powołuje się na przepisy które związane są z realizacją projektów unijnych. Kronika jest w posiadaniu formularza rekrutacyjnego analogicznego projektu realizowanego w gminie ÂŚwierklaniec, przy wsparciu Europejskiego Funduszu Społecznego. Całośc zawarta jest na 3 stronach A4 . Pierwsza zawiera podstawowe dane o dziecku i rodzicu, na drugiej należy złożyc podpis pod gotową deklaracją, trzecia strona przeznaczona jest dla komisji rekrutacyjnej. Nikt nie wgłębia się tam w dane małżonka, zakładu pracy, jego statusu. Istnieje rubryka na wpisanie danych opiekunów w sprawie kontaktu z nimi i to tyle biurokracji. W Wąchocku trzeba wypełnic 7 stron, zdobyc 4 zaświadczenia w miejscu pracy w urzędzie i w przedszkolu.

Dyrektor żali się w wypowiedzi dla Tygodnika Starachowickiego, że jest jej przykro, że rodzice nie chcą od siebie nic dac, a wymagają aż tyle. Rodzice chcą wiele dac od siebie dla dobra swoich dzieci, ale ganianie ich po urzędach w celu zdobycia pieczątki jest marnotrawieniem ich energii, a ponadto mają prawo martwic się o los danych, które udostępniają, a które spoczywają w zwykłym segregatorze.
Wyrażenie bezterminowej zgody na wykorzystywanie wizerunku własnych dzieci do bliżej nie określonych potrzeb też nie wzbudza zaufania.

W najbliższy czwartek o godzinie 16. odbędzie się spotkanie z koordynator projektu. Do tego czasu niektóre zapisy w deklaracji mają byc zmienione, a rodzice którzy zechcą zmienic swoje oswiadczenia będą mogli to zrobic. Dzieci rodziców, którzy do wyjasnienia watpliwości nie złożą deklaracji będą mogły uczęszczac do przedszkola, czy jak to się dzisiaj mówi uczestniczyc w realizacji projektu. /tsz/

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (Komentarzy: 2)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

 • Trzy pomniki i prochy generała.
 • c12
  Problem ronda w Starachowicach. Teraz dopiero jest niebezpiecznie.

 • Wybory w LGD Wokół Łysej Góry – jak to wyglądało?

 • W niedzielę wybiorą sołtysa w Wielkiej Wsi.
 • kbw_logo_h30
  7 Komitetów Wyborczych zamierza zgłosić kandydatów na radnego.
 • I sesja -widok ogólny
  Mieszkańcy na sesji Rady Miejskiej
 • urna
  Na Wielkiej Wsi wybrano nowego sołtysa. Rekordowa frekwencja. Dariusz Dudek wygrał 1 głosem!
 • Dariusz Dudek-nowy sołtys
  Nowy sołtys Wielkiej Wsi – sylwetka.
 • głosowanie uchwały mieszkańców
  Fotorelacja z zebrania wiejskiego w Wielkiej Wsi – zobacz zdjęcia i przeczytaj tekst.

 • Znowu sukces
 • szopka3
  Koniec śpiewania kolęd. 2 lutego ostatni dzień szopki
 • urna
  Wybiorą sołtysa w Marcinkowie
 • występy maluchów
  Przedszkole! Rodzice spotkali się z koordynatorem. Zaskakujące zmiany.

 • Bezpieczne ferie – spotkanie w Wielkiej Wsi

 • Ferie w Wielkiej Wsi

 • Dziś o 16. wybory sołtysa w Marcinkowie. Wieczorem relacja w Kronice.
 • Ewa Madej
  Ewa Madej ponownie sołtysem Marcinkowa – relacja i zdjęcia.
 • 94e70bb36aac4ef2278a17c861e02e28b963e8dbd83c643b43157b3eb508ca1c45f94c8dc2fec5cdf4d95439399ad2102d204bb17ad7d37f4d043adf99c843ad[1]
  Sportowe pasje uczniów – zdjęcia z meczu w Kielcach
 • Tablica UMiG
  Kto nie lubi władzy demokratycznie wybranej?
 • budynek-ogólny
  MGOPS pod nowym adresem (zdjęcia)

2 odpowiedzi na „Dokumenty do przedszkola – wracamy do tematu

 1. kruczek pisze:

  co za paranoja. tylko w wachocku takie dno. nic po prostu tylko kłody i pod górkę.

 2. sara pisze:

  Może problem tkwił w złym doborze firmy oraz koordynatorki? Trzeba uczyć się na błędach i więcej nie wybierać nieprofesjonalnych firm z przerośniętą biurokracją.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.