Trzy pomniki i prochy generała.

Jak donosi oficjalny portal internetowy gminy Wąchock, podczas uroczystości w Wąchocku minionej niedzieli burmistrz nawiązał do idei i woli władz samorządowych wybudowania w Wąchocku pomnika Langiewicza. Podczas wystąpienia wspomniał nie tylko o pomniku, który przy współpracy samorządów Szydłowca, Suchedniowa, Bodzentyna i Wąchocka mógłby zostać wzniesiony.

W Turcji, na jednym z cmentarzy Instambułu znajduje się grób który skrywa szczątki generała Mariana Langiewicza. Najbliższe 2 lata są wystarczającym czasem, by podjąć starania o sprowadzenie prochów Langiewicza i umieszczenia ich w krypcie obok prochów Ponurego.

Wąchock spośród wszystkich miast, które są obecnie zaangażowane w organizację dorocznych obchodów rocznic miałby największe prawo do zaszczytu przyjęcia jednego z dowódców Powstania Styczniowego. Nikt w historycznych zapisach nie wspomina, że istniała Republika Szydłowiecka czy Bodzentyńska, ale termin znajduje się w encyklopediach. To w Wąchocku znajduje się – Muzeum Powstania, zachowany dworek dawnego zajazdu pocztowego w 1863 r, pobliski , Panteon Polskiego Państwa Podziemnego, pomnik i prochy Ponurego, i wreszcie szkoła imienia Bochaterów Powstania Styczniowego, której patrona nadano w niełatwych czasach PRL – czyli wszystko to czego potrzeba do pielęgnowania tradycji patriotycznych i pamięci o bohaterstwie naszego narodu. Im bliżej okrągłej rocznicy, tym częściej pojawiac się będą pomysły jak uświetnic obchody 150 rocznicy.

. O podobnej idei mówił w Bodzentynie w sobotę tamtejszy burmistrz. Najprawdopodobniej nie wiedząc o tym, że w Wąchocku od 11 lat wkopany jest kamień węgielny pomnika, a członkowie Społecznego Komitetu Budowy Pomnika od kilku miesięcy sprzedają cegiełki, by zebrac fundusze na wystawienie pomnika.

Samorządy mają o wiele większe możliwości zrealizowania planu wystawienia pomnika. Jeśli chodzi o Wąchock, pojawia się pytanie gdzie miałby stanąc ów monument? W zaplanowanej rewitalizacji centrum Wąchocka projektant nie zarezerwował miejsca na kolejny pomnik. W tej sytuacji nie trudno o wyroki. Komitet będzie zapewne upierał się by pomnik stanął w miejscu gdzie znajduje się kamień węgielny, samorząd wskaże inne miejsce i oby nie doszło do zgrzytu. W tej sytuacji postawi pomnik u siebie i najprawdopodobniej przejmie rolę centralnego gospodarza obchodów 150 rocznicy. Zauważmy, że od kilku lat miasto mocno angażuje się w pielęgnowanie tradycji patriotycznych. Coraz częściej mówi się, że Wykus znajduje się koło Bodzentyna (administracyjnie leży w gminie w powiecie kieleckim).

Najbardziej świadoma ewentualnego sporu między samorządami w sprawie budowy Langiewicza wydawała się pani wojewoda Bożentyna Pałka – Koruba. Przyjmując statuetkę przedstawiającą postac generała od burmistrza J. Sameli i słysząc wcześniej informację o idei stawiania pomnika i w Bodzentynie i w Wąchocku, zauważyła, że najlepiej jak ten pomnik powstanie gdzieś między miastami na neutralnym gruncie.

Oby słowa wojewody nie okazały się prorocze. Jaki musiałby stac się cud, by radni gminni z Bodzentyna czy Suchedniowa, nie wspominając już o Szydłowcu, który terytorialnie znajduje się w innym województwie ochoczo przeznaczyli środki na budowę pomnika w Wąchocku. Może więc lepiej, by kontynuowac wspólnie zapoczątkowaną przed dekadą ideę pomnika Langiewicza. W przeciwnym wypadku wszędzie stanie pomnik, a w Wąchocku nawet dwa, bo jeśli chodzi o sprowadzenie prochów generała (i jego żony, która prawdopodobnie spoczywa w tej samej mogile) może się okazac mało prawdopodobne, co nie oznacza, że niemożliwe. Tomasz Szczykutowicz

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (Skomentuj ten artykuł!)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI i oznaczony tagami , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

 • Carrefour wyjaśnia
 • Mysz i wróżka
  Karnawał – dzieci przebierają się na bal.
 • ogrodzenie przy starachowickiej
  Parking by się przydał.
 • Tablica UMiG
  Tajne przez poufne? Czyli historia pewnego pisma do urzędu.
 • IMG_7938
  Masz dziecko w przedszkolu? Złóż oświadczenie majątkowe przed dyrekcją.

 • Dał się wkręcić?

 • Historia pewnego pisma do urzędu – c.d.
 • dekoracja dzień babci
  Dzień Babci i dzień Dziadka
 • Krzyż 1863
  148 rocznica Powstania Styczniowego
 • przed wymarszem
  Fotoreportaż z obchodów 148 rocznicy Powstania Styczniowego
 • c12
  Problem ronda w Starachowicach. Teraz dopiero jest niebezpiecznie.

 • Wybory w LGD Wokół Łysej Góry – jak to wyglądało?

 • W niedzielę wybiorą sołtysa w Wielkiej Wsi.
 • kbw_logo_h30
  7 Komitetów Wyborczych zamierza zgłosić kandydatów na radnego.
 • I sesja -widok ogólny
  Mieszkańcy na sesji Rady Miejskiej
 • urna
  Na Wielkiej Wsi wybrano nowego sołtysa. Rekordowa frekwencja. Dariusz Dudek wygrał 1 głosem!
 • Dariusz Dudek-nowy sołtys
  Nowy sołtys Wielkiej Wsi – sylwetka.
 • głosowanie uchwały mieszkańców
  Fotorelacja z zebrania wiejskiego w Wielkiej Wsi – zobacz zdjęcia i przeczytaj tekst.

 • Znowu sukces
 • tablica przedszkole
  Dokumenty do przedszkola – wracamy do tematu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.