Szkolenie w Krakowie. Jak zarobic na turystyce ?

jest największą dziedziną działalności gospodarczej w skali światowej. Daje zatrudninie milionom ludzi. Dla wielu państw jest podstawą gospodarki. Ocenia się, że co najmniej pół miliarda ludzi podróżuje, a w krótkim czasie liczba osób uprawiających turystykę może osiągnąc miliard osób.
Niedoceniane w naszym kraju źródło dochodu i zadowolenia obywateli ma szansę się urzeczywistnic pod warunkiem, że budowane będą warunki sprzyjające rozwojowi tej dziedziny gospodarki.
Turystyka ważna jest w zakresie lokalnym, ale jak się okazuje nadal samorządy nie potrafią wykorzystac swojego potencjału.

Nie inaczej jest w Wąchocku. Od wielu lat, jesli nie od dziesięcioleci mówi się u nas o promocji miasta i rozwoju turystyki. Niestety z mizernym skutkiem. Brakuje zdecydowanych działań i odwagi w podejmowaniu decyzji o inwestycjach służących rozwojowi turystyki. W Wąchocku jest tak, że wszyscy chcą widziec turystów, ale kolejna władza samorządowa nie potrafi zagospodarowac potencjału turystycznego Wąchocka.

W planowanej rewitalizacji miasta nie znalazły się elementy, które mogłyby służyc utrzymaniu turystyki. Za kilka lat okaże się, że 8 milionów utopionych w poprawę estetyki otoczenia klasztoru Cystersów nie przynosi żadnych dochodów ani mieszkańcom, ani budżetowi gminy. Mało tego, rewitalizacja (nad którą jest tyle zachwytu) w obecnym projekcie zamyka drogę do rozwoju turystyki. Wyprowadzenie turystów poza ścisłe centrum, czyli na błonia przyniesie tylko szkodę. Jeśli nic się nie zmieni to czy zaoferujemy więcej niż obecnie mamy do zaoferowania? Nadal będzie brakowało bazy noclegowej i gastronomicznej.
Nie zatrzymamy przybywających do Wąchocka wycieczek, (których uczestnicy w fachowej terminologii nie są turystami lecz po prostu podróżnymi). Po drodze odwiedzających średniowieczny klasztor i to wszystko. Dokładnie tak jak przez kilkanaście ostatnich lat. Po 1,5 godzinie pobytu wsiadają w autokar i udają się dalej nie zostawiając w Wąchocku „złamanego szeląga”. Tak będzie , jesli w perspektywie rozwoju miasta (stolicy gminy) będzie brakowało sprecyzowanej wizji jak z tym sobie poradzic?.
Nie pomoże nawet kilkudziesięciometrowa alejka przy ulicy Błonie na której pojawią się kamienne tablice z wyrytymi dowcipami o Wąchocku, jeśli w pobliżu nie znajdzie się kawiarnia, lodziarnia lub piwny ogródek.

Plany zagospodarowania terenów przyklasztornych są i były przedstawiane ot chociażby w minionej kampanii wyborczej burmistrza. Nikt nie zadał pytania, no dobrze, ale gdzie przewidziano parking dla autokarów, gdzie przewidziano miejsce na rozwój infrastruktury towarzyszącej takiej jak gastronomia, czy miejsca noclegowe? Pan burmistrz oburza się na te pytania odpowiadając, że gmina nie będzie budowac hotelu! Gmina nie będzie, ale gmina planując realizację ambicji turystycznych powinna już dziś zaznaczy na planie miejsc dla przyszłych inwestorów. Jeśli takich miejsc nie będzie przykro to mówic, ale zubożejemy jako miasto jeszcze bardziej. Mało, że przyjdzie nam spłacac kredyty to jeszcze dojdą koszty utrzymania wybudowanych obiektów,trawników i trotuarów.

Tak tu już jest i widac to nie tylko na przykładzie Wąchocka, że każdy zarządzający gminą urzędnik potrafi jedynie pieniądze wydawac. Najlepiej pożyczone, ale nie potrafi tych pieniedzy odzyskac w postaci wpływów z podatków od nieruchomości, podatków z tytułu prowadzonej na urządzonym za miliony przez samorząd działalności. W zaplanowanej rewitalizacji Wąchocka najbardziej istotne jest czy stara trylinka na placu przy klasztornym zostanie wymieniona na granit, kostkę brukową czy asfalt i ile będzie terenów zielonych. Jeśli autorowi tego pomysłu wydaje się , że z powodu granitowych chodników pod klasztor zjadą tłumy wycieczek to jest w błędzie i najprawdopodobniej nie ma pojęcia o tworzeniu podwalin pod turystykę.

Gdyby tak było w rozpoczynającej się niedługo rewitalizacji prywatni inwestorzy mogliby zaplanowac miejsca działalności gospodarczej służącej turystyce. Takich miejsc nie ma i żadne plany ich nie przewidują. Na pytania o ten szczegół odpowiedź najczęściej jest jedna. Bo pan konserwator się nie zgodzi. Może trzeba by zacząc rozmawiac z tym konserwatorem i zapytac wprost czy ma zamiar zza kieleckiego biurka tworzyc w Wąchocku skansen? Jeśli tak to niech zabierze tę naszą perełkę turystyczną czyli do Kielc na „sienkiewkę” a tam zarobią na nim nawet zlokalizowane wzdłuż pasażu sklepiki z odzieżą. Z takim myśleniem i co gorsza z uległym działaniem nie uda się w Wąchocku niczego zmienic. Dalej będzie tak jak było.
Pewne są nowe miejsca pracy. Urząd opłaci kilku pracowników na etatach „machaczy”.
Kim będą machacze? A to tacy, którzy będą machac na pożegnanie odjeżdżającym wycieczkowiczom.(tsz)

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (1 komentarz)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI, Na Cysterskim Szlaku i oznaczony tagami , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
 • 20101026096
  W środę I Sesja Rady Miejskiej w Wąchocku- godz 10.
 • slubowanie radnych str.2
  Odbyła się sesja inauguracyjna Rady Miejskiej, a nawet dwie sesje. PIERWSZA DECYZJA PERSONALNA BURMISTRZA. BĘDZIE MIAŁ ZASTĘPCĘ.
 • I sesja -widok ogólny
  I Sesja Rady Miejskiej – zdjęcia

 • Nowe twarze, wielkie rozstania… Gazeta Starachowicka odniosła się do wyborów w gminie Wąchock.

 • Zmarł Ojciec burmistrza Wąchocka

 • 29 lat temu w Wąchocku
 • Wielkowiejska,odśnieżanie
  Ulica Wielkowiejska daje w skórę władzy. Drogo kosztuje. (zdjęcia)
 • Wielkowiejska
  Odśnieżanie ul. Wielkowiejskiej -fotoreportaż
 • sesja-archiwum
  W środę III sesja Rady Miejskiej

 • Starosta nielegalny przez własny udział w głosowaniu? Co z przewodniczącym RM w Wąchocku? Również brał udział w głosowaniu.

 • Odbyła się pierwsza czyli III sesja Rady Miejskiej.

 • Starosta złożył na sesji życzenia i tłumaczył się z inwestycji drogowych w gminie Wąchock
 • widno na święta
  Będzie widno w święta.
 • nowa latarnia
  Promenada rozbłysła.
 • choinka
  Będzie świątecznie?
 • Koleiny w lodowcu
  Lodowiec na Wielkowiejskiej groźny dla pojazdów
 • S.Staniszewski
  Sebastian Staniszewski zrzekł się mandatu radnego. Od 6 grudnia br. jest zastępcą burmistrza Wąchocka
 • Daniel Szczodry
  Radny zadeklarował swoje dyżury

 • Dyżur radnego.

 • Nie działała strona wachock.info- wyjaśnienie administratora.

Jedna odpowiedź na „Szkolenie w Krakowie. Jak zarobic na turystyce ?

 1. Zofia pisze:

  Ma pan rację.Najpierw trzeba zadbać o infrastrukturę, a potem oczekiwać gości. Co się rajcom marzy? Czy ktoś widział , jak wygląda miasto? Wskazany spacer naszymi ulicami. Przy trasie głównej chociażby- po stopnieniu śniegu- trudno przejść bezpiecznie chodnikiem,bo co krok psie lub krowie odchody, a w rowach i na nieużytkach butelki, słoiki,zdechłe psy, worki ze śmieciami.Wieloletnie nie skoszone trawy na poletkach- nieużytkach, w zakamarkach bocznych ulic.Beznadzieja, brud i brak publicznej toalety dla turystów,straszące swym wyglądem pustostany,piwosze załatwiający swe potrzeby za każdym węgłem i watahy bezpańskich psów – oto w skrócie obraz miasta. Panowie rajcy! Przestańcie marzyć i gdybać. Stwórzcie bazę;a na początek może Zakład Oczyszczania Miasta , szalet z babcią, która zadba o jego czystość i zbierze opłaty, parkingi na działkach, które póki co ,,straszą ”swym wyglądem; jeśli właściciele o nie nie dbają, niech oddadzą na cele społeczne. A nade wszystko podejmijcie męską decyzję w sprawie pogłębienia rzeki i wykonania obwałowania. Moim zdaniem, na nic zagospodarowanie terenu wokół zbiornika, jeśli powodzie będą systematycznie niszczyć to , co z wielkim trudem wykonano. Turysta lubi patrzeć na piękno, czystość, chce odpocząć, zjeść, zachwycić się pięknem przyrody. Na razie może tylko obrzydzić sobie miejsce pobytu, bo widoki nie nastrajają do relaksu. Chociażby przy klasztorze, a właściwie posesji pana honorowego sołtysa – od lat nie przycinany krzew- nie pozwala przejść swobodnie chodnikiem.Ludzie schodzą na ulicę. Dobrze, że myśli się o rewitalizacji ul.Kościelnej.Wreszcie centrum pielgrzymkowe zyska na wyglądzie.A przy okazji może np. wybudować miejski szalet na działce koło MGOK k/ul.Strażackiej.Jedna toaleta w klasztorze na kilkadziesiąt osób / 2-3 autokary latem jednorazowo/ – nie załatwia sprawy.Są kłopoty. Czy wszyscy przyjeżdżający do Wąchocka mają wozić ze sobą na lawecie ciężarówki obiekty Toi-toi?, jak to czynią organizatorzy pielgrzymki na Jasną Górę? Wstyd do n-tej potęgi!
  Przykro mi, ale inaczej nie mogę myśleć o sprawach wałkowanych na sesjach i zebraniach od lat, a jednak nie załatwionych . Pora przeciąć ten ,,gordyjski węzeł”, po męsku, z determinacją i z …..zapałem, panowie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.