slubowanie radnych str.2

Odbyła się sesja inauguracyjna Rady Miejskiej, a nawet dwie sesje. PIERWSZA DECYZJA PERSONALNA BURMISTRZA. BĘDZIE MIAŁ ZASTĘPCĘ.

Po godzinie 10, a nie jak informowaliśmy o 12 odbyła się inauguracyjna . Na sali obrad pojawili się wszyscy spośród 15 radnych wybranych na kadencję 2010-2014. Irena Michalczewska -przewodnicząca Miejskiej Komisji Wyborczej odczytała wyniki wyborów i wręczyła radnym zaświadczenia o wyborze.

Obradom przewodniczyła Irena Szlęzak z Węglowa, najstarsza wiekiem radna obecnej kadencji. Na wstępie zapomniano o tym, że podczas ostatniej sesji RM poprzedniej kadencji zadano sobie trudu, by przyjąc hejnał miasta Wąchocka. Była okazja, by go odegrac w tak uroczystej chwili jak inauguracyjna sesja. O zaproszeniu trębacza też nie pomyślano, więc było jak zwykle. Dopiero przed II sesją (zwołaną tego samego dnia, ale o tym niżej) hejnał odegrano, tzn odtworzono z nagrania cyfrowego. Przewodniczący wezwał wszystkich do powstania conajmniej jakby miano odgrywac hymn państwowy, a hymnu również zabrakło, podobnie jak gości tej niecodziennej sesji. Dla wielu radnych była to w końcu chwila niezwykła, czyli ślubowanie i objęcie mandatu. Trochę to dziwne, że nie postarali się, by towarzyszyła im rodzina, nie mówiąc o wyborcach.

Zgodnie z procedurami przystąpiono do wyboru przewodniczącego Rady Miejskiej. Sebastian Staniszewski, były przewodniczący Rady (2006-2010) zgłosił kandydaturę Roberta Janusa.

R.Janus wyraził zgodę na kandydowanie i po powołaniu komisji skrutacyjnej przystąpiono do głosowania. 14 radnych w tajnym głosowaniu opowiedziało się za wyborem Roberta Janusa na przewodniczącego. Jeden głos był nieważny. Po wyborze przewodniczący przejął prowadzenie obrad. Kolejnym punktem był wybór zastępców. Radni uznali, że będzie dwóch wieceprzewodniczących rady. Zgłoszono kandydaturę Sylwestra Rudzkiego oraz kandydaturę Haliny Herman. !3 radnych w głosowaniu tajnym wybrało nowych wiceprzewodniczących Rady Miejskiej w Wąchocku. Po wyborach przewodniczący R.Janus zaproponował radnym spotkanie w innym pomieszczeniu. Nie wiadomo jakie tajemnice mieli przed zebranymi goścmi radni miejscy skoro przewodniczący postanowił częśc obrad przeprowadzic w osobnym pomieszczeniu. Po powrocie na salę obrad przedstawiono zebranym członków komisji stałych Rady Miejskiej oraz ich przewodniczących. Jako przewodniczącego Komisji Obywatelskiej przedstawiono na sesji Kazimierza Winiarczyka, przewodniczącym Komisji Rewizyjnej został Tadeusz Mazurkiewicz, Komisji Budżetu Daniel Szczodry, a Komisji Promocji i Rozwoju Edward Lipiec. Obecnym trudno było zrozumiec dlaczego radni ukryli się, by dokonac wyboru przewodniczących i wiceprzewodniczących Komisji stałych. Najprawdopodobniej wracają stare zwyczaje, gdzie oficjalne sesje były oficjalnymi,a tak naprawdę decyzje głosowania i dyskusje odbywają się w kuluarach w czasie przerwy w obradach. To pierwsza skucha nowego przewodniczącego, który najprawdopodobniej za nic ma jawnośc życia publicznego. Bez żenady przerwał obrady, ogłosił przerwę i zasygnalizował radnym, by udali się jak to określił „na górę”. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że jedna z radnych nie akceptowała przypuszczalnych ustaleń. Na jej życznie na „tajnych obradach” odbyły się ponoc głosowania na których wybierano przewodniczących. Dlaczego nie odbyło się to jawnie nie udało się ustalic.

Najprawdopodobniej nowi radni już podczas I sesji zaczęli się izolowac od zwykłych uczestników obrad, a wiążące decyzje podejmują poza oczami ciekawskich. Na sali obrad pozostało kilka osób publiczności ,oraz sołtysi, przewodniczący zarządów osiedli i dziennikarze. Po wznowieniu obrad nikt nie dociekał dlaczego radni schowali się przed ludźmi.
Jeśli tak będzie wyglądali demokratyczni reprezentanci gminy Wąchock, którzy chowają się przed wyborcami i zamykają się w oddzielnych pomieszczeniach to już dziś można zadac pytanie u progu nowej kadencji. Po co organizowac fikcyjne sesje skoro wszelkie dyskusje i ustalenia będą zapadac na tajnych obradach radnych?. Przedstawień nikt nie potrzebuje i warto by nowi radni mieli tego świadomośc. Już pierwsza sesja powodowała nieodparte wrażenie, że wszystko zbyt gładko idzie. Były przewodniczący zgłasza jednego kandydata na przewodniczącego, nie ma innych propozycji, potem pojawiają się tylko dwaj kandydaci na zastępców. Wszystko układa się zgodnie z założeniami, a efekty tych założeń są dziwnie zgodne ze spekulacjami na forum internetowym jednego z kieleckich dzienników.

I sesja Rady Miejskiej w Wąchocku nowej kadencji nie przynosiła niespodzianek. Potwierdzały się spekulacje.
Podczas zwołanej w trybie koniecznym (zgodnie ze statutem) II Sesji Rady Miejskiej burmistrz Jarosław Samela po zaprzysiężeniu nie wygłosił tradycyjnego expose, lecz omówił założenia na swoją kolejną kadencję, twierdząc, że będzie ona bardzo trudna i obfita w nowe wyzwania, także dla radnych. Na koniec oznajmił, że za kilka dni powoła swojego zastępcę – przypomnijmy, że kadencję 2006-2010 burmistrz Samela rządził samodzielnie. Jak twierdził przed wyborami w 2006 roku zawarł niepisany pakt z wyborcami, że nie będzie powoływał zastępcy. Słowa jak się okazało dotrzymał. Podczas kampanii wypominano mu, że sekretarz miasta ma duże pobory,ale jak odpowiadał wyborcom, brak zastępcy przez 4 lata przyniosły gminie spore oszczędności.
U progu nowej kadencji, od razu pojawiła się zapowiedź powołania nowego stanowiska w UMIG czyli zastępcy burmistrza. Padło tu nazwisko Sebastiana Staniszewskiego, który za kilka dni obejmie swoje samorządowe obowiązki.

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (Skomentuj ten artykuł!)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI, Sesje Rady Miejskiej i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

 • Galimatias na objeździe przejazdu.

 • Jak uprościć wybory? – rozmowa z Henrykiem Łucjanem.

 • Zbierają na pomnik Langiewicza.

 • Zima sparaliżowała Wąchock.

 • Nie ma decyzji o zawieszeniu zajęć w szkole.

 • Sądny dzień w starachowickim PKS – informacje dyspozytora.

 • Decyzja o odwołaniu zajęć w szkołach jutro?

 • Przed godziną 23 temperatura spadła do -12 st.C

 • ?nieżny komentarz Kroniki.
 • 20101026096
  W środę I Sesja Rady Miejskiej w Wąchocku- godz 10.
 • I sesja -widok ogólny
  I Sesja Rady Miejskiej – zdjęcia

 • Nowe twarze, wielkie rozstania… Gazeta Starachowicka odniosła się do wyborów w gminie Wąchock.

 • Zmarł Ojciec burmistrza Wąchocka

 • 29 lat temu w Wąchocku
 • Wielkowiejska,odśnieżanie
  Ulica Wielkowiejska daje w skórę władzy. Drogo kosztuje. (zdjęcia)
 • Wielkowiejska
  Odśnieżanie ul. Wielkowiejskiej -fotoreportaż
 • sesja-archiwum
  W środę III sesja Rady Miejskiej

 • Starosta nielegalny przez własny udział w głosowaniu? Co z przewodniczącym RM w Wąchocku? Również brał udział w głosowaniu.

 • Szkolenie w Krakowie. Jak zarobic na turystyce ?

 • Odbyła się pierwsza czyli III sesja Rady Miejskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.