Analiza wyborów. Komentarz powyborczy.

Opadają powoli emocje związane z wyborami. W wielu domach, szczególnie u kandydatów dyskusje trwały długo. Chyba wszędzie zadawano sobie pytanie jak to się stało?

Niezadowolenie z rządzenia w wykonaniu Jarosława Sameli wydawało się oczywiste. Krytyka nasiliła się podczas powodzi. Do tego doszły wcześniejszą zachowania wobec niektórych obywateli, opozycyjnych radnych sołtysów. Dostało się też strażakom.

Już w fazie przedwyborczej doszło do pomyłki(?) w Miejskiej Komisji Wyborczej w wykonaniu Barbary Derlatki, na codzień podwładnej burmistrza w funkcji sekretarza miasta a jednoczesnie urzędnika wyborczego PKW.

Byli tacy, którzy odważyli się zakładać wariant, że II tura odbędzie się bez udziału obecnego burmistrza. To nie przypadek, że oprócz wymienianej od dawna Bożeny pojawiały się na giełdzie przedwyborczej kolejne nazwiska potencjalnych kandydatów. T. , St., K. Chojnacka, S.Rudzki, a potem A. i M.. Rozbicie głosów w I turze było niemal pewne. Pytanie było tylko jedno kto i ile głosów zdobędzie? W rezultacie do walki o fotel burmistrza Komitety Wyborców zgłosiły 6 kandydatów. Mirosław z Parszowa oznajmił, że decyzję o kandydowaniu podjął niemal w ostatniej chwili. Po raz pierwszy od czasów PZPR pojawiła się lista kandydatów na radnych i burmistrza występująca pod szyldem partyjnym. Do akcji w Wąchocku włączyło się Prawo i Sprawiedliwość. Polityczne przyczółki w gminie Wąchock zamierzał tym sposobem złapać poseł PiS Krzysztof Lipiec Rozpoczęła się kampania wyborcza. Pierwszy rozplakatował się T. Szczykutowicz. Kilka dni później zaczęły pojawiać się plakaty Bożeny Markiewicz. Zapowiadały ostrą kampanię negującą. Już pierwszy rzut plakatów na których pokazano zarobki sekretarzy gmin był szeroko komentowany przez wyborców. Ten sposób prowadzenia kampanii przez kandydatkę na burmistrza nikogo nie dziwił. Szybko jednak okazało się, że w zestawieniu danych pojawiły się błędy. Sprawa trafiła do sądu w trybie wyborczym. Sąd w posatnowieniu nakazał usunięcie plakatów i zamieszczenie sprostowania. Procedura odwoławcza zajęła kolejne gorące dni. Poszkodowany Komitet wydał kontrplakat w którego treści wyjasniono mieszkańcom, żą tamto wcześniej to była nieprawda itd itd.

Na tablicach ogłoszeń już trwała wojna plakatowa. Plakatów poza nielicznymi wyjątkami raczej nie zrywano, ale bezceremonialnie zalepiano konkurentów.

W Parszowie plakaty PiS zakryły kandydatów z Wąchocka. W końcu wszystkich pogodziły obwieszczenia wyborcze umieszczane na tablicach przez pracowników UMiG w Wąchocku. Tablice ogłoszeń zostały zaklejone obwieszczeniami, a gdy te w krótkim czasie zaczęły znikać w ich miejsce zaczęły się pojawiać plakaty urzędującego burmistrza. Na osiedlach w Wąchocku wieczorami (zapewne po godzinach) najbardziej aktywny był jeden z pracowników interwencyjnych UMiG. poruszał się samochodem jednego z mieszkańców Wachocka. Tym samym, z którego kilka godzin później wysiadło dwóch mężczyzn i pod tablicą ogłoszeń pobiło i odebrało telefon komórkowy kandydatowi na radnego startujacego z KWW B. Markiewicz. Policja nie potraktowała sprawy jako aktu wyborczego lecz zakwalifikowała czyn jako rozbój. W efekcie dwaj sprawcy trafili do izby zatrzymań KPP w Starachowicach.

Odbywały się spotkania z wyborcami. Zapoczątkowali je kandydaci PiS. Frekwencja mieszkańców była niewielka. Spotkanie zorganizował też burmistrz . Ludzi przyszło dużo. Kulminacyjnym elementem spotkań były prezentacje multimedialne. Pokazano kilka wyremontowanych dróg, ale szkoda żą w przeciwstawności nikt nie zobaczył tych nie wyremontowanych. Pokazano budynek hali sportowej, ale nie wyjaśniono skąd wzięło się opóźnienie, zmiany w projekcie i wyższa kwota do zapłaty. Pokazano wyremontowany budynek MGOK, ale nie pokazano jak niedbale wykonano niektóre prace i zniszczono remontem nowy parkiet. Hitem miały być prezentacją obrobionych zdjęć jak będzie wyglądał Wąchock. I był to hit, ale zapomniano dodać jaki efekt w zyskach przyniesie ta wielomilionowa inwestycja. Zapomniano powiedzieć, że dyrektor MGOK nierówno potraktował Komitety Wyborcze wynajmując sale w MGOK i w świetlicach. Jednym powiedział, że nagłośnienie i sprzęt multimedialny trzeba załatwić we własnym zakresie, a obecnemu burmistrzowi osobiście w godzinach pracy (nienormowanych) usługiwał w organizacji spotkań. Nie wiadomo dlaczego obsługą prawną KWW zajmował się pranik urzędu i dlaczego plakaty wyborcze ( ogłoszenie wyniku postanowienia sądu) odbierane były w UMiG. Później zaklejano nimi co się tylko dało i gdzie się dało.

Prawo i Sprawiedliwość, które zamierzało zdobyć władze w Wąchocku też nie oceniła realnie szans. W Wąchocku ten KW poniósł sromotną klęskę. Kandydat na burmistrza zdobył 86 głosów ( Markiewicz 342, Szczykutowicz 133, Rożmiej 109, Karykowski 27, Samela 681). Poparcia nie otrzymał żaden z kandydatów na radnego, a w dodatku nie uzyskał ponownie mandatu radnego Leszek ?migas (138 głosów). W Parszowie Mirosław Kowalik przegrał tylko 2 głosami, alei tam PiS odniósł sukces wprowadzając do Rady Miejskiej 2 radnych (na 3 możliwe mandaty).

Nie udało się też KWW Patriotów Gminy Wąchock. Ich kandydat na burmistrza zdobył w Wachocku, skąd pochodzi łącznie 27 głosów.

Na tym tle KWW Dla dobra gminy z kandydatką na burmistrza Bożeną Markiewicz osiagnął dobry wynik. Gdyby nie brak poparcia w terenie mogłoby dojść do swoistego rewanżu za wybory w 2006 roku.

Ostatnie wybory i ich wynik skłaniają do refleksji, czy było to głosowanie w obronie Jarosława Sameli? Strach przed powrotem „żelaznej damy” lub opanowania Wachocka przez partie polityczną nie dawał pozostałym większych szans, jakkolwiek nie można zarzucić Sameli braku poparcia. W tej sytuacji ani Szczykutowicz, ani Rożmiej, ani tym bardziej Karykowski nie mogli liczyć na dobry wynik. Prawdopodobnie wielu wyborców popierających w kampanii tych trzech kandydatów w ostatniej chwili zdecydowało się na głos dla obecnego burmistrza pieczętując tym dodatkowo jego sukces.

Biorąc pod uwagę przedstawioną wyżej teorię nie ma co się dziwić, że wynik wyborów wykluczył II turę. Taka jest wola wyborców. Co jest szczególnego w minionych wyborach? W większości gmin i w miastach ubiegający się o reelekcję włodarze wygrali w I turach. Ostatnie 4 lata, były dobre dla inwestycji. Korzystano z dobrodziejstw unijnej kasy. Pojawił się też nowy sposób rządzenia. Wąchock nie był wyjątkiem. Może dlatego wyborcy zrezygnowali tym razem z eksperymentowania. Najlepszym przykładem są Starachowice, Brody i Pawłów. W sąsiednim Mircu doszło do niespodzianki, a jeszcze nie tak dawno na forum internetowym Echa Dnia ktoś udowadniał, że kontynuacja władzy przynosi lepsze efekty podając za przykład właśnie Mirzec. Co tam złego zrobił wójt Nowak, że demokratycznie mu podziękowano. Nad tym zapewne będa zastanawiać się lokalni analitycy.

Z całą pewnością start w wyborach byłych wlodarzy miast i gmin (tych którzy stracili mandat w 2006 r) nie był dobrym rozwiązaniem. Tym samym uniemożliwiono wykazanie się nowym, być może lepszym kandydatom z jeszcze większym potencjałem. Wyborcy wybrali porównawczo. Tamten już był, nic nie pokazał i znów ma parcie do władzy, a obecny jest lepszy od poprzednika.

Wyborcy dali temu wyraz w minioną niedzielę. (tsz)

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (1 komentarz)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

 • Kronika Wąchocka w sieci od 2 miesięcy

 • Gazeta Internetowa podczas ciszy wyborczej.

 • Karty do głosowania będą wydane rano. (autoryzowana rozmowa z Barbarą Derlatką, urzędnikiem wyborczym)

 • Najnowsze plakaty informują o postanowieniu sądu.

 • Rozpoczęła się cisza wyborcza.

 • Kandydat na radnego pobity!? – aktualizacja g.16

 • O ciszy wyborczej.

 • Podziękowanie. – aktualizacja g.14.30

 • Skład Rady Miejskiej w Wąchocku 2010-2014

 • W Wąchocku są przesłanki, by zgłosić protest wyborczy.

 • Mamy radną (a nawet dwie) w powiecie i w Radzie Miejskiej w Starachowicach.

 • Nowe tablice ogłoszeniowe dla Wąchocka

 • Tygodnik Starachowicki potwierdził naszą informację.

 • Wyniki głosowania do samorządu w Wąchocku

 • Remont przejazdu, niejasne oznakowanie.

 • Karygodne zachowanie wiceprzewodniczącej Miejskiej Komisji Wyborczej.

 • Galimatias na objeździe przejazdu.

 • Jak uprościć wybory? – rozmowa z Henrykiem Łucjanem.

 • Zbierają na pomnik Langiewicza.

 • Zima sparaliżowała Wąchock.

Jedna odpowiedź na „Analiza wyborów. Komentarz powyborczy.

 1. antoni pisze:

  nic dodać nic ująć. dobra analiza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.