Czy będzie proces w trybie wyborczym?

Jak poinformowano na forum internetowym Echa Dnia, jeden z komitetów wyborczych złożył wniosek do Sądu Okręgowego o ustalenie autora wpisu na forum, który w ocenie KWW podał nieprawdziwe informacje nt. kandydatki. Nie udało się ustalić o jaki wpis chodzi i jakiej treści, gdyż wcześniej tzw. post został usunięty przez moderatora. Jak poinformowano w późnych godzinach nocnych post usunięto na wniosek zainteresowanego KWW. Wpis informujący o tym, był podpisany wprawdzie nazwą Komitetu, ale kto go zamieścił nie wiadomo?

Zgodnie z ordynacją wniosek do SO powinien być rozpatrzony przez dwie instancje w ciągu 48 godzin. Jak wiadomo nieoficjalnie chodzi o naruszenie Art.212 kk. par 1. mówiącego o „Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nie mającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności,podlega grzywnie, karze ograniczenia albo pozbawienia wolności do roku”. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu za pomocą środków masowego komunikowania grozi kara pozbawienia wolności do lat 2.

Sam fakt złożenia wniosku to jeszcze nie wyrok. Nie wiadomo jak sąd potraktują sprawę. Kolejny 213 artykuł kk mówi o tym,że „Nie popełnia przestępstwa określonego w art. 212 § 1 lub 2, kto publicznie podnosi lub rozgłasza prawdziwy zarzut służący obronie społecznie uzasadnionego interesu (…)” przy zastrzeżeniu, że: cyt. z kk „art. 214. „Brak przestępstwa wynikający z przyczyn określonych w art. 213 nie wyłącza odpowiedzialności sprawcy za zniewagę ze względu na formę podniesienia lub rozgłoszenia zarzutu”.

Czy to będzie twardy orzech dla Sądu zapewne się przekonamy? Pewne jest, że wpis na forum powstał już po ogłoszeniu list kandydatów. Najprawdopodobniej kwalifikuje się do rozpatrzenia w trybie wyborczym. Bez względu na wynik, sprawa powinna być jasnym przesłaniem dla osób korzystających z forum, że nią  poparte faktami wpisy, ale nawet i te prawdziwą  często mogą być przed wyborami interpretowane przez kandydatów jako pomówienie. Prawo pozwala na szybkie procesy. Nierzadko w przeszłości procesy miały skutek odwrotny. Dodatkowo nagłaśniały temat. Przeprosiny były opublikowane, ale zostały jeszcze „ludzkie języki”.

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (Komentarzy: 5)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI, Wybory-archiwum i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

 • Urlop dla burmistrza?
 • wybory-logo
  Znamy kandydatów na radnych. W gminie Wąchock zgłoszono 79 kandydatów.

 • Szanowni Czytelnicy. – list do Państwa
 • Hejnał Wąchocka z balkonu Trybunału
  Wąchock będzie miał hejnał

 • Analiza kandydatów. Kto kiedy kandydował.
 • wybory-logo
  Komitet Wyborczy PiS zaprezentował kandydatów w Wąchocku

 • Reżyser wybierał statystów

 • Tomasz Szczykutowicz – PROGRAM KANDYDATA NA BURMISTRZA WźCHOCKA

 • Sposób na zdobycie poparcia?

 • Program wyborczy KWW Dla dobra gminy.

 • Wojna plakatowa rozpoczęta. Czy musi tak wyglądać?

 • Happening kandydatów!?
 • Hejnał Wąchocka z balkonu Trybunału
  Ostatnia, 54 Sesja Rady Miejskiej. Wąchock ma już hejnał.(zdjęcia)
 • film Wąchock2
  Znów kręcili w klasztorze.

 • Tuba kontra tuba.

 • Powiat starachowicki podsumował kadencję.

 • Wojna plakatowa! Obwieszczenia pogodziły kandydatów.
 • Plakat na drzewie
  Tak się liczy wspólne dobro?

 • Statystyki „Kroniki Wąchocka”

 • Pierwszy proces w trybie wyborczym.

5 odpowiedzi na „Czy będzie proces w trybie wyborczym?

 1. Wacek pisze:

  Ta kronika to co? Pana Tuba, Czy rzetelna Prasa? Proszę się określić dzennikarz czy polityk, przdsięborca czy taksówkarz. Ps Wierzę w Pana intencje. Nawet Pana Popieram, ale wielka polityka to to nie jest. Proszę się poukładać.

 2. wachock.info pisze:

  Poukładany jestem, jak zostanę politykiem wówczas podejmę resztę decyzji.ok? nie rozumiem pytania o tubę? A swoją drogą mam chyba prawo do korzystania z tej formy promocji. Natomiast sytuacja, którą opisałem w sprawie trybu wyborczego nie dotyczy mojego Komitetu. Chcę by Gazeta była własnie rzetelna.

 3. ezechmiel pisze:

  I cały czas daje się Pan podpuścić. Przecież puzzlem Pan nie jest. i nie wierzę, że Pan nie rozumie pytania o tubę.

 4. Sebastian pisze:

  W komentarzu do tekstu powitalnego napisałem, że mam nadzieję, że będzie to obiektywne, niezależne medium z przyszłością a nie na trzy (wyborcze) miesiące. Niestety ale się chyba zawiodłem. Bardziej mi to wygląda na oficjalną stronę kandydata czy też komitetu wyborczego. Czyli tuba. Szkoda.

 5. wachock.info pisze:

  Szanowny Czytelnku Sebastianie. . Prosze nie czuć sie zawiedzionym i nieco mnie zrozumieć. Gdy powstała Gazeta, a stało się duzo wczesniej od oficjalnej premiery , nie miałem miałem decyzji o kandydowaniu. Okres przedwyborczy jest bardzo gorący, grono czytelników to członkowie komitetów. zapewne wiele z podawanych tu spraw jest dla nich istotna, dla Pana byc może nie. Proszę pozwolić przetrwać ten okres. gazeta internetowa Kronika Wąchocka jest istotnie medium informacyjnym o wyborach. Dziś usłyszałem miłe słowa od Małżonki jednego z kandydatów, która stwierdziła, że obawiała się Kroniki, ale dziś wie że Kronika stara się być obiektywna, bo opisała ich spotkanie wyborcze. Pana komentarz do konkretnego tekstu o ewentualnym procesie wyborczym dotyczy kandydatki na burmistrza. Ma prawo walczyc o swoje, jesli poczuła się urażona, a Kronika czuła się w obowiązku o tym poinformować, mimo że sprawa nie dotyczy mojej osoby jako kandydata. Za 2 tygodnie, a może za 4 wszystko stanie się jasne. Jesli Wyborcy powierzą mi piastowanie urzędu postaram się by Kronika dalej tętniła zyciem. Jeśli nie dostane zaufania społecznego tez będzie tętniła życiem. Jesli zawiodłem aż tak bardzo, przepraszam. Kronika nie jest oficjalna stroną kandydata, ale jako własność mojej firmy umożliwia mi łatwiejszy dostęp do publikowanych tresci. Reklamy KWW Otwarci dla gminy Wachock nie zamieszczam. Zamieścilismy tu mój program, ale jak Pan zauwazył równiez program konkurentki. Inni kandydaci nie opublikowali w internecie swoich programów, nie przesłali mi propozycji ich zamieszczenia. Gazeta internetowa Kronika Wąchocka jest otwarta dla wszystkich, ale to nie ja bedę zabiegał o zamieszczenie ich programów. Publikacje zamieszczane są nieodpłatnie jako sucha informacja. Zareklamowanie się to juz inna sprawa, ale przyznaję, że nie ma cennika, ale nie ma też zleceń. (Tomasz Szczykutowicz)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.