Cuda w Miejskiej Komisji Wyborczej. Wprowadzają w błąd czy są to osławione „oczywiste”omyłki piasarskie?

Zaczęło się w środę(20 bm). Pełnomocnik KWW Otwarci Dla Gminy Wąchock zgłaszała listę kandydatów na radnych. W okręgu nr 4 chciała zgłosić dwójkę kandydatów. Barbara zasugerowała pełnomocnikowi zmianę w dokumencie numeru okręgu wyborczego z nr 4 na 5. Pełnomocnik uparła się przy swoim, że Wielka Wieś ma numer 4 (zgodnie z obwieszczeniem burmistrza nt. numereacji okregów wyborczych).
Kilkanascie minut wczesniej kandydat na radnego w Wielkiej Wsi Sylwester Rudzki wraz z pełnomocnikiem zgłaszali kandydaturę na radnego w Wielkiej Wsi. W dokumentach zgłoszeniowych zapisali numer 4. Barbara Derlatka przekonała pełnomocnika do zmiany numeru 4 na 5. Okręg wyborczy nr 5 to Węglów. Pełnomocnik zaufał urzędniczcą i dokonał poprawek na formularzach. W rezultacie kandydat z Wielkiej Wsi znalazł się w okręgu wyborczym w Węglowie. Dokument został przyjęty bez zastrzeżeń przez B.Derlatkę, a na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Rudzki (od 16 lat radny Wielkiej Wsi) został zapisany jako kandydat w Węglowie. Gdy pomyłka o numerach okręgów była już znana nie poinformowano pełnomocnika KWW Sprawiedliwość i Zaufanie o pomyłce.
Poinformowano jedynie kandydata KWW Doświadczenie i Rozwój – prawdopodobnie kandydatem na burmistrza z tego KWW będzie Jarosław (Zdzisław Przygoda potwierdził w rozmowie telefonicznej z S.Rudzkim, że wpisał w dokumentach również okręg nr 5 ). W zgłoszeniu tego kandydata poprawiono numer okręgu.
Rezultat tych pomyłek był taki, że na stronie internetowej pojawiła się informacja, że Sylwester Rudzki będzie kandydatem w Węglowie.
Przewodnicząca MKW Irena poinformowała, że MKW miała zamiar weryfikować dokumenty, ale nie ustosunkowała się do pytania czy MKW zauważyłaby że Sylwester Rudzki będzie kandydował w Węglowie. Jest to tylko gdybanie – stwierdziła.
Ordynacja wyborcza umożliwia kandyatom swobodny wybór okręgu w rejonie działania tej samej rady. Teoretycznie S. Rudzki ma prawo kandydować z każdego okręgu w gminie mimo iż mieszka na stałe i działa w Wielkiej Wsi. Tym razem także ubiega się o mandat na Wielkiej Wsi.
Kandydat, po wykryciu pomyłki wieczorem 21 bm poprosił telefonicznie o zwołanie Miejskiej Komisji Wyborczej w trybią natychmiastowym.
Do Urzędu M i G Wąchock, gdzie znajduje się siedziba MKW przybyła przewodnicząca MKW I. Michalczewska wraz z B.Derlatką. S. Rudzki wezwał patrol policji. Na skutek interwencji S. Rudzkiego zaczęto dokonywać zmian.
Urzędnik Wyborczy B. Derlatka powiadomiła burmistrza miasta o konieczności otworzenia Urzędu. Około godziny 20 w Urzędzie pojawił się Jarosław Samela w towarzystwie radnego Rady Miejskiej Roberta Janusa. Burmistrz zapytał policjantów co robią w urzędzie bez nakazu prokuratorskiego. Radny Janus obecnemu na miejscu dziennikarzowi Kroniki Wąchocka zarzucił wtargnięcie do Urzędu po godzinach urzędowania oraz stwierdził, że nie życzy sobie filmowania jego osoby. Został poinformowany, że jako radny RM i osoba publiczna filmowana w budynku użyteczności publicznej nie podlega przepisom o ochronie wizerunku.
Kandydat S. Rudzki chciał otrzymać oświadczenie, że został wprowadzony w błąd przez Urzędnika Wyborczego w sprawie numeracji okręgów wyborczych. Barbara Derlatka podpisała oświadczenie.
Tego samgo dnia doszło w MKW do innego incydentu związanego związanego z rejestracją kandydatów. Na oficjalnej stronie internetowej PKW ukazała się informacja, że zostali zarejestrowani kandydaci KWW Otwarci dla gminy Wąchock. Dane dla PKW wprowadza Krzysztof Mazurkiewicz, informatyk UMiG Wąchock. Zamieścił on w serwisie informację tylko o części kandydatów na radnych z tego Komitetu. Jak się dowiedzieliśmy K. Mazurkiewicz ma certyfikat dostępu do stron PKW. Mimo iż tego dnia było zgłoszonych co najmniej kilkunastu radnych z różnych KWW wprowadził do systemu tylko część zgłoszenia. Przez kilka godzin figurowała błędna informacja o kandydatach KWW Otwarci dla gminy Wąchock. Pomiinieto 4 radnych zgłoszonych do 3 okręgów. Na tej podstawie przeglądający oficjalną strone PKW mogli odnieść wrażenie, że KWW nią spełnia kryteriów ustawowych o zgłoszeniu kandydatów przynajmniej w 50 proc. okręgów. Zgodnie z ordynacją jest to warunek, by taki komitet mógł zgłosic kandydata na burmistrza. Informatyk wprowadził w błąd interweniującego kandydata na radnego, że wszystkie dane wprowadził. W rzeczywistości dokumenty uzupełnił dopiero po interwencji u burmistrza. Uzupełnione dane natychmiast pojawiły się na stronach PKW, mimo iż wczesniej K. Mazurkiewicz zapewniał, że opóźnienia są wyłączną winą przepustowości serwera.
Podczas wizyty w pokoju informatyka na ekranią  widniały przygotowane do zamieszczenia na serwerzą daną kandydata na radnego Tadeusza Mazurkiewicza (prywatanie ojca informatyka) Czy informatyk świadomie przedłużał czas zamieszczenia danych dla PKW? – Tego nie udało się ustalić. W odpowiedzi usłyszeliśmy że informatyk ma na to czas do 22 bm do godziny 24. Na pytanie, dlaczego wprowadził tylko część kandyadatów na radnych z Komitetu Otwarci dla gminy K. Mazurkiewicz nie odpowiedział.
W sprawią zamieszczania informacji na serwerze PKW interweniował takżą Komisarz Wyborczy z Kielc.
Obsługą Miejskiej Komisji Wyborczej zajmują się urzędnicy bądący podwładnymi ubiegającego się o reelekcję burmistrza.
Spójrzmy na to jeszcze raz.
Urzędnik Wyborczy ustanowiony przez Komisarza Wyborczego w Kielcach, bedący na co dzień sekretarzem miasta podległym słuzbowo burmistrzowi, próbuje wprowadzić w błąd pełnomocnika konkurencyjnego dla urzędującego burmistrza komitetu wyborczego, informatyk przekazuje informacje do głównej bazy danych PKW z opóźnieniem i wreszcie urzędnik wyborczy nakazuje zmianę numeru okręgu wyborczego kandydatowi na radnego, mając świadomość, że taka zmiana umiejscowi kandydata w innym okręgu. Przypadek, nieuwaga, omyłki czy działanie z premedytacją? Takie pytanie zadaje sobie kilku pełnomocników Komitetów Wyborczych.
Kronika Wachocka dysponuje materiałem filmowym zarejestrowanym podczas wieczornych wydarzeń w UMiG w Wachocku. /sz/
Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (Komentarzy: 5)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI, Wybory-archiwum i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

 • Wąchock.Powołano Miejską Komisję Wyborczą. Pierwsze „zgrzyty”.

 • Dom kultury po remoncie.Druga strona medalu.
 • straż2
  Używane wozy strażackie są w zasięgu ręki.

 • Kratki odwadniające zmorą kierowców.

 • Władza samorządowa z gminy Wąchock nie złożyła prasowych życzeń nauczycielom!
 • pkw
  Urzędnik wyborczy w Wąchocku powinien być zmieniony? Co zrobi burmistrz Samela?
 • papież
  16 października 1978 roku Polak został papieżem

 • www.WACHOCK.INFO – Kronika Wąchocka ma już miesiąc życia ( w internecie)

 • Droga krzyżowa partyzantów

 • Lista kandydatów KWW Otwarci dla gminy Wąchock
 • ada 29
  Klasztor Cystersów zagra w filmie
 • wiarusy
  „Wiarusy” śpiewają 10 lat

 • Felieton wyborczy

 • Urlop dla burmistrza?
 • wybory-logo
  Znamy kandydatów na radnych. W gminie Wąchock zgłoszono 79 kandydatów.

 • Szanowni Czytelnicy. – list do Państwa
 • Hejnał Wąchocka z balkonu Trybunału
  Wąchock będzie miał hejnał

 • Analiza kandydatów. Kto kiedy kandydował.
 • wybory-logo
  Komitet Wyborczy PiS zaprezentował kandydatów w Wąchocku

 • Reżyser wybierał statystów

5 odpowiedzi na „Cuda w Miejskiej Komisji Wyborczej. Wprowadzają w błąd czy są to osławione „oczywiste”omyłki piasarskie?

 1. Hoody pisze:

  Błędu oczywiście wykluczyć nie można, ale to wszystko cosik śmierdzi Nie pierwszy raz zresztą w naszym urzędzie… Dodrze byłoby w końcu rozwalić tę całą starą klike, ich układy,stronniczość. Czas postawić w końcu na ludzi młodych, i tych którzy chcą coś zmienić,inaczej historia zatoczy koło ponownie…

 2. bezradny pisze:

  Cała ta sytuacja niezbicie świadczy o panice ludzi burmistrza i o strachu przed wyborami. Jesli wykorzystano zwykłą pomyłkę by załatwić kandydatowi inny okręg wyborów to jest to działanie delikatnie mówiąc nie fair. Poczekajmy na dalsze pokazówki na co ich jeszcze stać.

 3. tragos pisze:

  wachocka tragikomedia

 4. ale jaja. bij sie samela. pisze:

  brawo, brawom brawo tylko nie znamy autora. wygra w cuglach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.