debata o przedszkolu - 5.10.2010

Jakie powinno być przedszkole idealne

W miniony wtorek w odbyła się dotycząca wychowania dzieci w przedszkolu, współpracy przedszkola z rodzicami. Debatę prowadził moderator Tomasz Rogaliński. W debacie jako mówcy wzięli udział: Urszula Kwaśniewska ? nauczyciel, Maria Płusa ? psycholog społeczny, Ewa Szymańska ? nauczyciel ,Dorota Bzinkowska ? nauczyciel, Tomasz Szczykutowicz ? rodzic dziecka w wieku przedszkolnym. Moderator kierował debatą w sposób niepodzielny, jego decyzją były ostateczne. Każdy mówca miał do dyspozycji do 3 minut wypowiedzi na każde z pytań.

Jak doskonalić przedszkole? Wizja przedszkola idealnego.

Najlepiej byłoby zapytać o to nasz dzieci . A tymczasem to dorośli musza za nie odpowiedzieć gdyż dorośli organizują przedszkola. Przedszkole to ważny etap w rozwoju dziecka. Maluchy będą przekonywały, że najlepiej, gdy przedszkolą jest kolorowe i wesołe. I one widzą w tym swój ideał. Gdy do tego dojdzie miła wychowawczyni, która zastępuje dziecku rodziców przez kilka godzin można stwierdzić że przedszkole zbliżone jest do ideału. Nie ma jednak placówek idealnych. Zatem czy tworzyć przedszkola idealne czy może wystarczą w zupełności przedszkola po prostu dobre czyli takie które pobudzą rozwój poznawczy, społeczny i emocjonalny maluchów. Powinno być otwarte na indywidualne potrzeby kilkulatków, ale nie może zapominać o rodzicach, którzy w codziennym pędzie w pracy, czy zajęci wychowaniem starszego rodzeństwa kierują oczekiwanie pomocy w wychowaniu do przedszkolnej kadry. Jeśli placówka zatrudnia profesjonalną kadrę i zapewnia twórcze pomoce do zabawy i nauki da to obiecujący początek na doskonałe przedszkole dla naszej pociechy.

Jak powinna wyglądać współpraca rodziców z przedszkolem?

Bardzo dobrze się stało, że w gminie Wąchock dzięki wsparciu Europejskiego Funduszu Społecznego powstały nowe placówki. Współpraca z rodzicami, nierzadko kończy się po odprowadzeniu dziecka do sali. Przedszkole traktowane jest tylko jako przechowalnia dziecka.

Czy rodzice przy tworzeniu programu zajęć mogą doradzać, konsultować, decydować?

Nie tylko czy mogą, ale powinni. Oczywiście niełatwo byłoby znaleźć wspólny mianownik doradzania jeśli rodzic będzie podchodził do konsultacji jednostronnie i patrzył tylko przez pryzmat swojego dziecka. Nie może się to opierać jedynie na eskalacji żądań. Niestety życie pokazuje, że godzimy się na zaproponowany harmonogram zajęć ułożony przez specjalistów a potem adaptowany do możliwości placówki. Wszelkie konsultacje z rodzicami mogą służyć tylko jednemu celowi. Tworzeniu dobrego przedszkola. Nie może być jednak tak, że doradzanie czy konsultacja będzie tylko spełnianiem określonego wymogu stawianego przez administracyjne zarządzenia kuratorium czy ministerstwa. Przeprowadzona konsultacja musi czemuś służyć i dać rodzicowi poczucie, że do czegoś się przydał..

Jakie kryteria przyjęć do przedszkola?

Na pewno idealnym rozwiązaniem byłoby gdyby każde dziecko w wieku 3,5 do 4 lat miało zapewnione miejsce w przedszkolu niejako z urzędu. Państwo powinno zrobić wszystko, by żaden rodzic nie musiał się martwić o to czy dziecko będzie miało miejsce w przedszkolu. Gdy tak się stanie niepotrzebne będą żadne kryteria przyjęć. Dziś samorządy z oszczędności zamykają przedszkola. Dopóki nie zmieni się polityka Państwa dotąd będziemy musieli dyskutowac o kryteriach przyjęć dzieci do przedszkola.

Albo kariera zawodowa, albo dzieci ? dylemat współczesnych kobiet

W mniejszych środowiskach podobne problemy istnieją, ale nie stanowią codzienności. Czy przedszkole może rozwiązać ten problem. I tak, i nie. Nie powinno być tak, że przedszkole spełniać będzie funkcję niańki i całą odpowiedzialność za wychowanie dziecka rodzice będą składać na przedszkole.

Badania wykazały, ze dzieci zbyt długo pozostawiane w przedszkolach, nocujące często poza domem, zaczęły mieć problemy rozwojowe. Wśród przedszkolaków stwierdzono wyższą agresję, dzieci trudniej się uczyły, miały problemy z koncentracją, powtarzały się przypadki moczenia w nocy .Tymczasem w większych miastach w Polsce powstają przedszkola całodobowe, które mają pomóc matkom gdy te pracują na kilka zmian.

Czy z budżetu gmin powinny być refundowane koszty czesnego w przedszkolach prywatnych?

Gminy na przedszkola powinny dostawać pieniądze z budżetu państwa – zakłada projekt ustawy Związku Nauczycielstwa Polskiego, który trafił do marszałka Sejmu. Podpisało się pod nim 150 tys. osób. Ustawa zakłada pozyskiwanie środkow na utrzymanie przedszkoli z subwencji oświatowej. Mówi również o prawie do wychowania przedszkolnego dla dwulatków. Obecnie przyjmowane są trzylatki. Obniżenie wieku – zdaniem ZNP – będzie bardzo korzystne dla matek, zamierzających wrócić do pracy.
W skali roku państwo musiałoby wydać na ten cel 1,6 mln zł. Projekt został przekazany marszałkowi Sejmu. Pierwsze czytanie odbędzie się 27 października.

Obecnie finansowanie przedszkoli jest zadaniem własnym ów. Biednych gmin nierzadko nie stać na przedszkola. Nie chcą inwestować w naukę, bo trzeba wybudować drogi, kanalizację.

Z pewnością ten problem by nie zaistniał gdyby w przedszkolach publicznych była odpowiednia liczba miejsc. Szacuje się że w Polsce brakuje miejsc dla 500 tysięcy dzieci. Tymczasem w Belgii czy w Szwecji do przedszkola chodzą wszystkie dzieci.

Jeśli przedszkola zapewniałyby miejsca, o wyborze przedszkola prywatnego decydowaliby rodzice, wówczas nie mogłoby być mowy o dofinansowaniu i refundowaniu kosztów. Inaczej sprawa wygląda, gdy do przedszkola prywatnego rodzice posyłają dzieci z powodu braku miejsc w przedszkolu publicznym, ale tu też tworzy się dylemat, które dzieci poszły do przedszkola prywatnego z woli rodziców, a które z konieczności. Znalezienie dobrego rozwiązania komu i jak refundować prędzej czy później doprowadziłoby do konfliktu. Samorządy mają problem jak utrzymać własne placówki, a co dopiero gdyby doszło refundowanie kosztów w przedszkolu prywatnym.

Dobrym rozwiązaniem byloby kontraktowanie przez samorząd brakujących miejsc w przedszkolu prywatnym i refundowaniu kosztów podmiotowi prowadzącemu przedszkole, a nie poszczególnym rodzicom.

Czego możą dotyczyć wychowanią tak by nie stało się indoktrynacją (polityczną, ideologiczną, religijną,etyczną estetyczną)

Czas indoktrynacji światopglądowej mamy już za sobą. Niestety w czasach demokratycznej wolności pojawiały się próby indoktrynowania młodego społeczeństwa. Wszelkie takie działania są czymś nagannym, ale niestety niemożliwe do uniknięcia. W ubiegłym roku dośc ostro zareagowały grupy skupione wokół słuchaczy Radia Maryja i Naszego Dziennika. Według tych mediów dzieci w zerówkach są nachalnie indoktrynowane. A to wszystko za sprawą podręcznika, firmowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, w którym wychwalana jest Unia Europejska. Jak pisała gazeta dzieci zamiast nabywania podstawowych umiejętności jak czytanie i pisanie muszą uczyć się wierszy sławiących Unię Europejską. Rodziców najbardziej zaskoczyło i zbulwersowało, gdy ich pociechy recytowały fragment – Do Unii też należeć chcę, to drugi dom, więc cieszę się.

Temat ten zawsze będzie bardzo delikatny i zawsze łatwo będzie powiedzieć , że dzieci są indoktrynowane np. religijnie. Nią ma złotego środka, który zpobiegłby podejrzeniom o indoktrynację. Jak zatem wychowywać dzieci w przedszkolu? Na to pytanie trudno znaleźć jakąkolwiek odpowiedź. To bardzo delikatna sprawa.

W materiale wykorzystano materiały własne.

Zdjęcia Rafał Graczkowski

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (Skomentuj ten artykuł!)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii AKTUALNOŚCI, Informacje i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

 • Z Sejmu RP: Kolejny dzień świąteczny

 • Wnioski do budżetu na 2011 rok

 • Debata o edukacji w przedszkolu

 • Kredyty gminy Wąchock

 • Spotkanie informacyjne „Aktywny Leader”

 • Radni Wąchocka rozpatrzyli skargę mieszkanki Wąchocka

 • Zgłaszają Komitety Wyborcze

 • Co z „Kroniką Wąchocka” po wyborach?

 • KWW „OTWARCI DLA GMINY WźCHOCK” zgłoszony.

 • Euro 2012
 • festyn-rataje-plakat
  Festyn w Ratajach.

 • Mazda zepchnęła samochód do rowu.

 • 18 ofiar śmiertelnych w wypadku!

 • Wąchock.Powołano Miejską Komisję Wyborczą. Pierwsze „zgrzyty”.

 • Dom kultury po remoncie.Druga strona medalu.
 • straż2
  Używane wozy strażackie są w zasięgu ręki.

 • Kratki odwadniające zmorą kierowców.

 • Władza samorządowa z gminy Wąchock nie złożyła prasowych życzeń nauczycielom!
 • pkw
  Urzędnik wyborczy w Wąchocku powinien być zmieniony? Co zrobi burmistrz Samela?
 • papież
  16 października 1978 roku Polak został papieżem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.