Obchody 100 rocznicy urodzin mjra „Dzika”

Od godziny 12. na naszym terenie rozpoczną się uroczystości patriotyczne związane z 100 rocznicą urodzin Mariana ?widerskiegoi ps. Dzik. Na drodze Rataje w pobliżu tzw. Kropki gromadzą się uczestnicy II Marszu Pamięci. W niedzielę o godzinie 11.45 w kościele klasztoru Opactwa Cystersów odbędzie się Msza ?w. w intencji M. ?widerskiego.

Marian ?widerski zmarł 10 stycznia 1998 roku.

Działalność konspiracyjną rozpoczął w październiku 1939 roku. Był organizatorem tzw.”trójek” na terenie rodzinnego Bodzentyna i okolic, a następnie w Starachowicach. Powstawały grupy konspiracyjne wchodzące stopniowo do Związku Walki Zbrojnej, a później do Armii Krajowej. Por. „Dzik” czynnie uczestniczy w szkoleniu ludzi w zakresie dywersji i w zdobywaniu broni. W końcu 1942 roku z Bodzentyna wyszedł do lasu oddział partyzancki liczący niewiele ponad 20 ludzi. Z oddziałem tym poszedł w Góry ?więtokrzyskie por. „Dzik”. Komenda Główna Armii Krajowej mianowała Szefem Okręgowego Kedywu Jana Piwnika „Ponurego”, który scalił luźno dotychczas chodzące oddziały partyzanckie. Do tego Zgrupowania włączył się oddział „Grota”. W jego szeregach był por. „Dzik” pełniąc funkcję oficera do zadań specjalnych. Po okresie zimowym, na wiosnę 1944 roku por. „Dzik” zebrał ludzi zimujących na melinach i dołączył do por. mjr „Nurta”, który przejął dowództwo Zgrupowań po mjr. „Ponurym”. W okresie realizacji Akcji „Burza” por. „Dzik” został dowódcą II kompanii w I batalionie 2 pp. Leg. Armii Krajowej dowodzonym przez „Nurta”. Batalion ten stoczył wiele krwawych walk na terenie powiatu Włoszczowskiego. Do szczególnie krwawych i zwycięskich należy dwudniowa bitwa pod Lipnem i Chotowem, 29-30 październik 1944 rok. W tej ostatniej bitwie kompania „Dzika” i on sam wykazała się wielkim bohaterstwem. „Dzik” odznaczony został Srebrnym Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari.

Za poprzednie, inne walki otrzymał dwukrotnie Krzyż Walecznych. Gdy władzę w Polsce objęła władza komunistyczna , „Dzik” poddany został aresztowany. Kapitan „Dzik” ( awans otrzymał pod koniec 1944 roku) po wyjściu z więzienia w 1947 roku nie zrezygnował z aktywnej działalności patriotycznej.

W 1957 roku został przewodniczącym Komitetu Budowy Pomnika – Kapliczki na Wykusie. Dzień odsłonięcia i poświęcenia Pomnika – Kapliczki 15 września 1957 roku jest początkiem działania ?rodowiska Żołnierzy „Ponurego” i „Nurta”. W powstaniu tego ?rodowiska zasadniczą rolę odegrał kpt. „Dzik”. Wokół niego zebrała się grupa aktywnych żołnierzy Zgrupowania i razem, pod jego przewodnictwem działała nielegalnie, ale skutecznie przez czterdzieści lat. „Dzik” był Seniorem ?rodowiska.

Share via email+1Share on TwitterShare on Facebook

Skomentuj (Skomentuj ten artykuł!)

Informacje o wachock.info

Strona redagowana od września 2010.Liczba zamieszczonych artykułów 1250
Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacje i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

 • Witam w portalu WACHOCK.INFO CZYLI: GAZETA INTERNETOWA: KRONIKA WźCHOCKA

 • Echo Dnia prowadzi sondaż SMS – owy

 • Burmistrz Wąchocka nie dał patronatu?

 • Prognoza pogody dla okolic Wąchocka

 • Zakon Cystersów ma nowego szefa.

 • Podwyżka cen biletów w PKS Starachowice

 • Jak przechytrzył urzędników!

 • Na forum internetowym już nam się dostało.

 • Cysterski konkurs w Krakowie

 • Jarmark Cysterski w Pelplinie

 • Protest kupców w Starachowicach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.